Category: Biznes

Czy podatki mogą kojarzyć się z przejrzystością?

Podatki kojarzą się jednoznacznie negatywnie i nic nie wskazuje na to, abyśmy mieli do czynienia z jakąś zmianą. Można wręcz powiedzieć, że prawdopodobnie będzie tylko gorzej – chodzi o zapowiedź poprawek do Polskiego Ładu.

Bez komplikacji

Niemniej jednak niektórzy mogą powiedzieć, że pozory mylą. Co więcej, Szczecin jest tego świetnym przykładem.

Krótko mówiąc, miasto dołączyło do serwisu „Przyjazne deklaracje”. Jest to miejsce, w którym można liczyć na pomoc dotyczącą najpopularniejszych dokumentów związanych z deklaracjami podatkowymi. Bardzo ważne jest też to, że wystarczy odpowiadać na zadane pytania – użytkownicy są prowadzeni przez wszelkie zawiłości (do tego serwis sam wypełnia formularz podatkowy). Warte podkreślenia jest również to, że zainteresowani mogą złożyć dokumenty, jak i je wydrukować.

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółami, najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne zapoznanie się z funkcjonowaniem serwisu. Gdyby jakieś informacje okazały się niezrozumiałe, nie ma się nad czym zastanawiać – trzeba pytać.

Read More

Spór o tor gokartowy

Spory w polityce to coś w zupełności normalnego, ale mimo to nieustannie możemy czuć się zaskakiwani. Wystarczy zapoznać się z tym, co ma miejsce w Szczecinie mamy do czynienia ze sporem o tor gokartowy.

Co się dzieje?

Zacznijmy może od tego, że tor znajduje się przy al. Wojska Polskiego. Co więcej, możemy mówić o torze, który istnieje od wielu lat.

Tor istnieje od wielu lat, ale kłopot pojawił się nie tak dawno. Krótko mówiąc, chodzi o plan, który zakłada przygotowanie działek pod inwestycje deweloperskie. Wypada jeszcze dodać, że nie tylko tor gokartowy może zniknąć – wspomniany plan zakłada pozbycie się toru, siedziby Polskiego Związku Motorowego i schroniska dla zwierząt. Z pełnym przekonaniem możemy mówić o sporej determinacji.

Warto również wiedzieć, że nie wszyscy popierają likwidowanie toru gokartowego – przeciwni są szczecińscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Do tego nie można zapomnieć o petycji w obronie toru – mieszkańcy także mają wpływ na to, co się dzieje.

Trudno powiedzieć, jak zakończy się sprawa, ale można przypuszczać, że będzie się działo.

Read More

Pracownicy budżetówki domagają się podwyżek

Można usłyszeć, że zarabiamy coraz więcej, ale tak naprawdę sytuację należy określić skomplikowaną. Zresztą wystarczy sobie wziąć pod uwagę choćby inflację.

Pracownicy budżetówki

Niemniej jednak nie o inflacji (a przynajmniej niedosłownie) będzie mowa pracownicy budżetówki domagają się podwyżek. Można też powiedzieć, że jest naprawdę ostro. Dla niezorientowanych – możemy mówić o pochodzie osób przebranych za żebraków. Oczywiście mowa o osobach pracujących w budżetówce – chodziło o przedstawienie stanu jednostek budżetowych Urzędu Miasta Szczecin.

Za pikietę kolejny raz odpowiadała szczecińska Solidarność. Warte podkreślenia jest również to, że frekwencja nie dorównała do tego, co działo się kilka tygodni temu. Z drugiej strony trzeba też pamiętać o tym, że nie zabrakło ostrych wypowiedzi. Można odnieść wrażenie, że protest nie zakończy się szybko (zakładając niespełnione postulaty). Nie ma też co ukrywać, że pojawia się pytanie, co będzie dalej?

Protestujący mogą być gotowi na wiele. Rzecz jasna dobrze też spojrzeć na sytuację z perspektywy wykonywanych obowiązków – nie można wykluczyć, że dojdzie do katastrofy.

Read More

Projekt budżetu na 2022 rok – co wiemy?

Powstał projekt budżetu miasta na przyszły rok! Co możemy powiedzieć na ten temat?

Spore emocje

Wydaje się, że projekt budżetu miasta zawsze wiąże się ze sporymi emocjami. Zresztą jest to coś, czego chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Co więcej, budżet będzie uchwalany na jutrzejszej sesji Rady Miasta Szczecin.

W ten sposób dochodzimy do szczegółów – wiemy choćby o tym, że dokument konsultowano na wielu poziomach. Możemy również usłyszeć o tym, że pytano mieszkańców, radnych, przedsiębiorców i ekonomistów. To dobrze brzmi, ale trudno nie zadać pytania, co z tych konsultacji wyniknie? Odpowiedzi na to pytanie oczywiście jeszcze długo nie poznamy. Wypada jednak podkreślić, że głównym założeniem było doprowadzenie do zbilansowania budżetu. Można też powiedzieć, że chodziło o zbilansowanie budżetu przy jednoczesnym utrzymaniu zdolności inwestycyjnych. Warte odnotowania jest również to, że prezydent zdecydował się zwiększyć rezerwę budżetową na podwyżki w strefie socjalnej – rezerwę tą zwiększono o 3 mln zł.

Co sądzisz o budżecie na przyszły rok?

Read More

Nowoczesna technologia i piękno, zamknięte w ofercie EUROCOLOR Szczecin

Czy funkcjonalność i zaawansowana technologia mogą być jednocześnie piękne i estetyczne? Oczywiście! Przykład możemy znaleźć w produktach salonu EUROCOLOR w Szczecinie, którego drzwi stoją otworem dla wszystkich miłośników łączenia wielu funkcji. Stolarka okienno-drzwiowa to jeden z głównych elementów wykończenia domu już na początku tego etapu. Przejście między zamknięciem stanu surowego domu, a rozpoczęciem jego wykańczania, stanowi o bezpieczeństwie całego budynku oraz jego estetyce. Jakie produkty stolarki okienno-drzwiowej oferuje salon EUROCOLOR w Szczecinie?

Jakie powinny być okna i drzwi?

Okna oraz drzwi powinny być przede wszystkim komfortowe. Muszą zapewniać nam odpowiednie zabezpieczenie domu czy mieszkania, chronić przed nieprzyjaznymi warunkami atmosferycznymi, oferować ciepło i idealne oświetlenie wnętrz. Tak wiele funkcji oraz mnóstwo korzyści dla budynku i jego mieszkańców. Oprócz tych zalet, okna i drzwi EUROCOLOR są estetyczne, solidne i ładne. Wybór odpowiedniej gamy kolorystycznej, która sprosta oczekiwaniom domowników, zapewnia nam dobre dopasowanie stolarki okienno-drzwiowej, zarówno do stylu wnętrza, jak i naszych własnych upodobań estetycznych. Dobry wybór kolorów sprawi, że wnętrza staną się spójne i kompletne.

EUROCOLOR – najbezpieczniejsze okna i rolety dla Twojego domu

Produkty marki EUROCOLOR spełniają oczekiwania klientów od wielu lat. Okna Szczecin to pewność i oszczędność – możesz na nich polegać przez cały okres użytkowania. Wszystkie modele są utrzymane w najwyższej jakości technologii wykonania oraz nowoczesnym designie, dzięki czemu wyróżniają się na tle produktów konkurencji. Odpowiednia termoizolacja okien zapewnia wysoką energooszczędność i komfort przebywania w pomieszczeniu. Jeśli zależy Ci również na dodatkowej ochronie budynku, warto rozważyć także zakup rolet nadstawnych bądź podtynkowych, które ochronią okna, jak i wnętrze domu przed intruzami oraz niebezpiecznymi czynnikami atmosferycznymi.

Drzwi EUROCOLOR – komfort na wiele sposobów

Salon EUROCOLOR Szczecin to nie tylko okna i rolety, ale także drzwi. Drzwi przesuwne to idealny sposób na połączenie budynku z tarasem. Komfortowe wyjście na ogród przy delikatnym ruchu dłonią? O tym marzą wszyscy – a wystarczy odwiedzić salon Szczecin i przekonać się, jak działają niezastąpione, nowoczesne systemy. Nie zapomnij o drzwiach wejściowych, to one chronią Twój dom i wszystkich domowników. Stolarka drzwiowa to jeden z najważniejszych elementów w domu – warto, aby była funkcjonalna, a zarazem ładna. I właśnie takie produkty znajdziesz w EUROCOLOR.

Odwiedź salon EUROCOLOR w Szczecinie!

Przy ulicy Santockiej 39 w Szczecinie uzyskasz fachową pomoc w doborze stolarki okienno-drzwiowej do Twojego domu czy mieszkania. Porównasz modele, zobaczysz unikatowe detale, wybierzesz kolory – wszystko po to, aby być usatysfakcjonowanym ze swojego wyboru. Postaw na niezawodność produktów i najwyższą jakość obsługi. Zapewnij sobie odrobinę luksusu we własnym domu, odwiedzając salon EUROCOLOR w Szczecinie!

Read More

Władze Szczecina zwolniły restauratorów z opłat za koncesję na alkohol

Szczecińscy przedsiębiorcy, którzy są właścicielami hoteli, barów, dyskotek, restauracji i innych obiektów gastronomicznych i opłacili w styczniu pierwszą ratę koncesji za alkohol. Zostali zwolnieni z pozostałej opłaty. Rada Miasta podjęła taką uchwałę, aby ułatwić działanie szczecińskich lokali podczas pandemii.

Inne osoby jak właściciele sklepów, które zdecydowały się wykupić zezwolenie na sprzedaż alkoholu muszą dokonać płatności do końca maja. Oprócz ulgi w opłacie za koncesję. Przedsiębiorcy mogą liczyć także na inne udogodnienia jak 90% zniżki na prowadzenie ogródków gastronomicznych czy odroczenie opłaty za czynsz. Obecnie restauracje mogą przyjmować gości tylko w ogródkach gastronomicznych, jednak zmieni się to już 29 maja. Od tego dnia lokale powrócą do normalnego trybu funkcjonowania i będą mogły przyjmować gości również wewnątrz.

Read More

Szczecin: nowe centrum już otwarte!

Kilka dni temu miało miejsce jedno z ważniejszych wydarzeń w mieście. Europejski potentat otworzył nowoczesne centrum powierzchni magazynowej Autodoc Logistics. Sama firma działa na terenie miasta Szczecin ponad dwa lata. Dzięki tej sytuacji możliwe będzie zatrudnione dodatkowych 700 osób, co sprawi, że w całym centrum zatrudnionych będzie ponad 2300 pracowników.

Szczecin się cieszy! Większe możliwości

W parku logistycznym w Załoniu na ten moment codziennie przepakowywanych jest blisko 75 tysięcy produktów. Nowa powierzchnia, która ruszyła przed paroma dniami pozwala na zwiększenie możliwości tego miejsca. Autodoc to bez wątpienia jeden ze światowych liderów sprzedaży części samochodowych. Jej oferta składa się blisko z 2,5 miliona produktów do prawie 870 marek samochodów. Już po kilku miesiącach od otworzenia magazynu okazało się, że miejsce rozwija się w bardzo szybkim tempie, a tym samym potrzebna jest jeszcze większa powierzchnia. Warto nadmienić, iż sam magazyn należy do tych najbardziej nowoczesnych i zautomatyzowanych, dzięki czemu praca nad pakowaniem produktów odbywa się płynnie i bezproblemowo. Nie zatrzymała jej nawet pandemia koronawirusa.

Jak podkreśliła dyrektor generalny Autodoc Emilia Wąsowska, zwiększenie powierzchni pozwoli na wprowadzenie nowych technologii, które przełożą się na zwiększenie przepustowości magazynów o 36 tys. produktów na dobę. Ponadto kobieta podkreśliła, iż Szczecin, jak i całe Pomorze Zachodnie jest idealnym miejscem na inwestycje. Sam rozmach inwestycji robi wrażenie zarówno na mieszkańcach, jak i radnych miasta. To z pewnością miejsce, które należy do najbardziej nowoczesnych w całym kraju. Być może europejski potentat nie powiedział jeszcze ostatniego słowa i w ciągu najbliższych lat, pojawią się w Szczecinie kolejne, ważne dla regionu inwestycje.

Read More

Szczecin: Przebudowa Estakady Pomorskiej

Tak jak przypuszczano, Szczecin szykuje się do dalszych remontów, które mogą wywoływać utrudnienia dla kierowców. Jak uzyskano informacje, firma Strabag przejęła już budowę obejmującą Estakadę Pomorską. Nie da się jednak powiedzieć, w którym momencie prace mogą doprowadzić do zmiany ruchu. Kilka ważnych informacji, możemy jednak przekazać.

Szczecin słowem historii

Prace, o których mowa mają objąć cały wiadukt tramwajowo-drogowy, który powstał w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Niestety, na skutek złego stanu technicznego, władze zdecydowały się przeprowadzić kompleksową modernizację obiektu. Szczecińskie Inwestycje Miejsce podkreślają również, iż na skutek remontu zostanie podniesiony maksymalny udźwig całego wiaduktu do 40 ton. Ponadto, poza samym wiaduktem mają w najbliższym czasie powstać drogi dojazdowe, umożliwiające sprawniejszy ruch zarówno samochodów, jak i rowerów czy pieszych.

Budowa, o której mowa ma potrwać dwa lata. Nadzór nad jej realizacją przejęły Szczecińskie Inwestycje Miejsce sp. z o.o. Wartość całego kontraktu z firmą Strabag opiewa na niebagatelną kwotę 44,7 mln złotych.

Read More

Szczecin: PKN Orlen odpowiada na zarzuty

Kilka dni temu zrobiło się głośno o jednej ze stacji paliw PKN Orlen, mieszczącej się przy ul. Hrobieszowskiej. Według informacji przekazanych przez mieszkańców miasta Szczecin, powstała awaria w skutek której przynajmniej kilkanaście aut zatankowało mocno rozwodnione paliwo. Skutkiem tej sytuacji było uszkodzenie owych pojazdów. PKN Orlen szybko zareagował i wydał oficjalne oświadczenie.

Szczecin i awaria dystrybutorów

Opisywane wydarzenie miało miejsce w poniedziałek. Doszły nas głosy, iż na jednej ze stacji paliw doszło do rozszczelnienia zbiorników z paliwem, co zaowocowało przedostaniem się dużej ilości wody do benzyny. Jak informowali poszkodowani, auta zatankowane feralnego dnia przestały działać, co wiązało się z kosztownymi naprawami i holowaniem pojazdów. PKN Orlen wydał informację, zapewniając, że bierze pełną odpowiedzialność za zaistniałą sytuację i nikt z poszkodowanych nie zostanie pozostawiony sam sobie.

3 października stacja zamknęła uszkodzony dystrybutor. Zgłosiła również awarię do Orlen Centrum Serwisowego, w celu wyjaśnienia jej przyczyn. Na ten moment do stacji zgłosiło się kilkunastu poszkodowanych, których sprawa trafiła do ubezpieczyciela. Podjęto kroki, aby każdemu z nich wypłacić odszkodowanie za holowanie, zatankowane paliwo oraz koszty napraw pojazdu. Każdy, kto jeszcze nie zgłosił się do Orlenu może to zrobić telefonie bądź bezpośrednio na stacji benzynowej. Jak podaje PKN Orlen Szczecin wadliwe urządzenia wyłączono z użytkowania do czasu ich naprawy.

Read More

Szczecin i awantura o pomnik Paprykarza Szczecińskiego

Kilka dni temu pisaliśmy o nietypowym pomniku, który pojawił się w mieście. Na placu Gryfitów na Łasztowni stanęła konstrukcja odwzorowująca jeden z czołowych i legendarnych produktów spożywczych ostatniej dekady. Szczecin tym samym podzielił mieszkańców. Spora część z nich uśmiechała się na myśl o pomniku, podczas gdy inni czuli się zbulwersowani nietypową instalacją. To nie koniec problemów…

Pomnik, który podzielił Szczecin

Kilka dni temu odsłonięto pomnik Paprykarza Szczecińskiego. Co więcej stanął on na Placu, który kojarzony jest z postindustrialną architekturą. Nowoczesna instalacja nie przypadła do gustu Miejskiemu Konserwatorowi Zabytków – Michałowi Dębowskiemu. Jak się okazało, firma odpowiedzialna za postawienie pomnika nie miała na niego pozwolenia. Wyjaśnienia konserwatora skupiły się na lokalizacji, a nie wyglądzie instalacji. Według słów Pana Michała obszar Placu Gryfitów należy jest wpisany do rejestru zabytków jako element zespołu budowlanego dawnej miejskiej rzeźni. Tym samym każde prace, które w jakikolwiek sposób mogą naruszać struktury powierzchni wymagają specjalnego pozwolenia.

Szczecin podzielony również u władzy

Jak podaje Miejski Konserwator Zabytków, złożył on pismo z prośbą o wyjaśnienie okoliczności powstania instalacji. Spółka Gryf Nieruchomości, odpowiedzialna za pomnik musi się do niej ustosunkować. Dopiero po pisemnych wyjaśnieniach będzie można o dalszych, ewentualnych działaniach czy podejmowaniu decyzji. Puszka Paprykarza Szczecińskiego skutecznie podzieliła również radnych. Część z nich interpretuje pomnik jako nawiązanie do wieloletniej tradycji. Inni z kolei uważają go za kicz i tandetę, która psuje krajobraz zabytkowego miejsca. Warto również wspomnieć, iż na Placu Gryfitów w niedalekiej przyszłości ma powstać kolejny pomnik – słynnego już Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina. Wygrał on w głosowaniu na projekt obywatelski.

Read More