Category: Wydarzenia

Pracownicy budżetówki domagają się podwyżek

Można usłyszeć, że zarabiamy coraz więcej, ale tak naprawdę sytuację należy określić skomplikowaną. Zresztą wystarczy sobie wziąć pod uwagę choćby inflację.

Pracownicy budżetówki

Niemniej jednak nie o inflacji (a przynajmniej niedosłownie) będzie mowa pracownicy budżetówki domagają się podwyżek. Można też powiedzieć, że jest naprawdę ostro. Dla niezorientowanych – możemy mówić o pochodzie osób przebranych za żebraków. Oczywiście mowa o osobach pracujących w budżetówce – chodziło o przedstawienie stanu jednostek budżetowych Urzędu Miasta Szczecin.

Za pikietę kolejny raz odpowiadała szczecińska Solidarność. Warte podkreślenia jest również to, że frekwencja nie dorównała do tego, co działo się kilka tygodni temu. Z drugiej strony trzeba też pamiętać o tym, że nie zabrakło ostrych wypowiedzi. Można odnieść wrażenie, że protest nie zakończy się szybko (zakładając niespełnione postulaty). Nie ma też co ukrywać, że pojawia się pytanie, co będzie dalej?

Protestujący mogą być gotowi na wiele. Rzecz jasna dobrze też spojrzeć na sytuację z perspektywy wykonywanych obowiązków – nie można wykluczyć, że dojdzie do katastrofy.

Read More

Rozdawanie choinek w zamian za karmę dla zwierząt

Nie ma co ukrywać, że czasami trzeba działać na ostatnią chwilę – jeżeli potrzebujesz choinki, warto zainteresować się terenem jarmarku. Jest to miejsce, w którym można otrzymać choinkę, ale tylko przez określony czas i pod pewnym warunkiem.

Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy

Zacznijmy od tego, że mowa o choinkach, które służyły jako ozdoba Szczecińskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Jarmark ten skończył się dzisiaj, także choinki nie są już potrzebne. Z drugiej strony zaczyna się okres, podczas którego mogą przydać się mieszkańcom.

Co więcej, płatność za drzewko nie jest konieczna. Niemniej otrzymanie choinki za darmo nie jest możliwe – trzeba mieć ze sobą karmę dla zwierząt. Akcja miała rozpocząć się dzisiaj o godz. 16:00. Czas jej trwania nie został podany – zaznaczono tylko, że wszystko zależy od frekwencji (czyli akcja ma trwać do oddania wszystkich drzewek). Można też powiedzieć, że przy ewentualnych wątpliwościach lepiej się zbyt długo nie zastanawiać.

Wypada jeszcze podkreślić, że zebrana karma trafi do zwierzaków ze schroniska Kudłata Przystań.

Read More

Czy pamiętamy o zwierzętach?

Pamięć o zwierzętach to temat, w przypadku którego należy liczyć się z przeróżnymi odpowiedziami. Z drugiej strony pomocy nigdy dość to nawiązanie do góry świątecznych podarków dla Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Świąteczna zbiórka

Krótko mówiąc, trwa świąteczna zbiórka na rzecz potrzebujących zwierząt. Zbiórka ta stanowi efekt działań trzech szczecińskich redakcji, ale to nie jest najważniejsze – najważniejsze jest to, że wszyscy zainteresowani mogą pomóc. Warte odnotowania jest też to, że znaczenie ma każde wsparcie. Jeżeli wiele osób zapewni symboliczne wsparcie, można mówić o ogromnym wsparciu.

Jeżeli pojawiają się jakieś wątpliwości, pamiętaj, że nie ma nad czym myśleć zwierzaki potrzebują choćby karmy, zabawek czy podkładów higienicznych. Pomóc można na różne sposoby.

Niewiele czasu

Warto też mieć na uwadze, że nie zostało już wiele czasu zbiórka ma być prowadzona do jutra. Miejsce, w którym zbierane są potrzebne artykuły to siedziba radia Super FM. Dla niezorientowanych – siedziba radia Super FM znajduje się na czwartym piętrze wieżowca Pazim przy placu Rodła 8.

Read More

Półkolonie w Pałacu Młodzieży

Do półkolonii jeszcze daleka droga, ale już trwają przygotowania. Wszystkim zależy na tym, aby atrakcje spełniły oczekiwania najbardziej wymagających dzieci.

Przeniesienie się do innej rzeczywistości

Można też powiedzieć, że celem jest przeniesienie się do innej rzeczywistości. Przeniesienie się do innej rzeczywistości może kojarzyć się z dalekimi podróżami i oczywiście nie ma w tym nic zaskakującego. Trudno jednak nie spytać, czy to jedyne rozwiązanie? Ponadto organizowane półkolonie mają udowodnić, że przeniesienie się do innej rzeczywistości jest możliwe niezależnie od sytuacji.

Niełatwo mówić o szczegółach atrakcji, aczkolwiek na pewno nie będzie można narzekać na nudę. Można też powiedzieć, że wśród propozycji nie zabraknie odkrywczych zajęć. Wypada również odnotować, że dzieciaki mogą liczyć na niezwykłe imprezy i warsztaty edukacyjne. Na koniec najważniejsze – półkolonie określane są podróżą przez kontynenty.

Gdyby kogoś interesowała rekrutacja, na tę chwilę wiemy tylko tyle, że zapisy odbędą się w formie elektronicznej. Więcej dowiemy się w bliżej nieokreślonym terminie.

Read More

Jak można obchodzić Święto Niepodległości?

Święto Niepodległości to wydarzenie, które dla każdego Polaka powinno mieć ogromne znaczenie. Nie ma też co ukrywać, że 11 listopada wiele się dzieje. Można nawet przypuszczać, że niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, o jakich wydarzeniach możemy mówić.

Co sądzisz o morsowaniu?

Świetnym dowodem na to jest morsowanie. Członkowie Szczecińsko-Polickiego Klubu “MORSY” zapraszali na zimną kąpiel i trzeba przyznać, że chętnych nie brakowało. Morsowanie odbyło się w jeziorze Głębokim.

Spora liczba chętnych może dowodzić temu, że zmienia się podejście do tych, którzy stawiają na morsowanie. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że znawcy mówią, iż morsowanie jest dla wszystkich. Ponadto dobrze zadać sobie pytanie, od czego są lekarze? Jeżeli pojawiają się jakieś wątpliwości, nie pozostaje nic innego jak skontaktowanie się z kimś, kto gwarantuje profesjonalne podejście.

Wypada też mieć na uwadze, że o zimnych kąpielach słyszy się w różnych częściach kraju. Nie tak dawno mogliśmy usłyszeć choćby o inauguracji sezonu w wykonaniu Sieradzkiego Klubu Morsów.

Read More

Mieszkańcy Szczecina mogą podziwiać makiety kolejowe

Rozpoczął się VIII Szczeciński Pokaz Makiet Kolejowych. Przyciągnął nie tylko fanów kolei, ale także dzieci i całe rodziny.

Ostatni dzień pokazu w niedzielę 7 listopada

Różne pociągi zarówno towarowe, elektryczne, pasażerskie jak i dawne parowozy można zobaczyć na wystawie makiet. Pociągi są w różnych skalach, jeżdżą po torach rozłożonych na całej długości Posejdona. Na wystawie można podziwiać nie tylko poukładane pociągi z dużą dokładnością. Obok linii kolejowych ciągną się makiety z drzewami, a nawet całymi miastami. W miastach tętni życie jeżdżą autobusy i samochody. Zapełnione są parkingi, a jeden z budynków pali się i trwa w nim akcja gaśnicza Straży Pożarnej. To nie wszystko nieopodal miasta znajduje się czynny wulkan, który w każdej chwili może się uaktywnić.

Na wystawie można zakupić makiety do samodzielnego złożenia

Na wystawie miłośnicy kolei mogą zakupić makiety pociągów i w domowym zaciszu samodzielnie złożyć swoje kolejki. Wystawa kolei potrwa do niedzieli 7 listopada. Wstęp jest możliwy w godzinach 11.00 do 15.00. Co istotne wstęp na Pokaz Makiet Kolejowych w Szczecinie jest bezpłatny. Wydarzenie zorganizowano dzięki zaangażowaniu Zachodniopomorskiego Klubu Miłośników Kolei.

Read More

Co wiesz o segregowaniu śmieci?

Segregowanie śmieci to temat, o którym słyszy się często, ale mimo to pojawiają się różne problemy. Jeżeli jednak zaliczasz się do osób, które wiedzą wszystko (albo chociaż tak uważają), warto zapoznać się z konkursami poświęconymi segregacji. Chodzi o konkursy, za które odpowiada Stowarzyszenie WieszJak.

Co wiemy na temat konkursu?

Jeśli interesujesz się szczegółami, najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze zapoznanie się z informacjami podanymi na facebookowym profilu organizacji. Ważne jest też to, że każdy konkurs wiąże się z koniecznością udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. Jeżeli chcesz odpowiedzieć na wszystkie pytania, nic nie stoi na przeszkodzie, aczkolwiek możesz otrzymać tylko jedną nagrodę. Skoro już jesteśmy przy nagrodach, możemy mówić o atrakcyjnych ekogadżetach czy książkach.

Stowarzyszenie WieszJak to organizacja, która powstała w odpowiedzi na to, co się dzieje chodzi o zwiększenie świadomości ekologicznej. Można też powiedzieć, że wszystkim zależy na tym, aby zlikwidować góry śmieci i wydłużyć życie produktów.

Read More

Wybuch gazu w domu jednorodzinnym w Szczecinie

6 listopada potężny wybuch postawił na nogi mieszkańców Szczecina. W domku jednorodzinnym prawdopodobnie nastąpił wybuch gazu. Straż Pożarna wyciągnęła z budynku siedem osób. Wśród rannych była dwójka dzieci. Na szczęście nikt nie zginął.

Wybuch gazu w domku jednorodzinnym

W sobotę przed godziną 16.00 nastąpił wybuch gazu w domku jednorodzinnym. Straż Pożarna pojechała na miejsce zdarzenia. Udało jej się ewakuować siedem osób. Wśród poszkodowanych była dwójka dzieci. Strażakom udało się podnieść ścianę budynku. Rannych zostało 7 osób, które przebywały w budynku w momencie wybuchu gazu. Do osób poszkodowanych wezwano pogotowie. W budynku przebywało dwoje dzieci w wieku 3 i 7 lat, a także pięć osób dorosłych w wieku od 30 do 61 lat. Poszkodowani doznali urazów kręgosłupa, głowy, a niektórzy mieli poparzone kończyny. Najbardziej ucierpiał 61 – latek, w chwili transportu do szpitala był nieprzytomny, miał poparzone ponad 50% ciała.

Pomagali sąsiedzi

W wydobywaniu ofiar wybuchu pomagali sąsiedzi jeszcze zanim na miejscu pojawiła się Straż Pożarna. Pomogli oni opuścić wnętrze domu dzieciom i podnieśli ścianę, która przygniotła kobietę. Później na miejscu pracowało już sześć zastępów Straży Pożarnej. W transporcie do szpitala pomagały dwa śmigłowce LPR oraz karetki pogotowia. Strażacy zakończyli akcję odgruzowania około godziny 19.30.

Read More

Krew pępowinowa na wagę złota

Co raz częściej mówi się jak cenna dla medycyny jest krew pępowinowa. W Polsce powstały już kilka lat temu banki, w których można ją przechowywać po dokonaniu opłaty. Krew pępowinowa podobnie jak szpik kostny jest źródłem komórek macierzystych i może uratować komuś życie. W przypadku zachorowania matki lub dziecka przeszczep z wykorzystaniem komórek macierzystych pobranych z krwi pępowinowej jest najskuteczniejszy.

Właściwości komórek macierzystych

Komórki macierzyste mają niesamowitą zdolność odnowy. To z nich powstają wszystkie tkanki organizmu, czyli mięśniowa, nerwowa, kostna i inne. Dlatego komórki wykorzystuje się w przeszczepach dla samego dawcy, jaki i innych osób. Badania potwierdzają najwyższą skuteczność w przeszczepach komórek pobranych z krwi pępowinowej. Komórki macierzyste pobrane od dawcy nie wykazują tak dużej skuteczności. Pobrane komórki z krwi pępowinowej wykorzystuje się przede wszystkim do leczenia chorób nowotworowych i metabolicznych.

Światowy Dzień Krwi Pępowinowej

15 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień krwi pępowinowej. Z tej okazji Klinika Położnictwa i Ginekologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 w Szczecinie postanowiła pozyskać krew pępowinową za zgodą kobiet, które rodziły na początku listopada. Kobiety oddawały ją dla celów medycznych i pomocy innym chorym osobom. Osiem matek zdecydowało się na udział w akcji szpitala. Na koniec warto dodać, że przekazując krew do PBKM na cele społeczne kobiety tracą prawo do jej użycia w przyszłości.

Read More

W grudniu Szczecin otworzy nowy żłobek dla najmłodszych!

 

Miejsce w żłobku znajdzie 88 dzieci. Jeśli nie dojdzie do żadnych opóźnień, to placówka zacznie działać od 1 grudnia bieżącego roku.

Nowy żłobek w Szczecinie

Żłobek przy ulicy Kusocińskiego 2 ma być oddany do użytku 1 grudnia. Zapewni on opiekę i wyżywienie dla 88 maluszków. Przede wszystkim placówka powstanie dzięki dofinansowaniu z rządowego konkursu. Szczecin wygrał konkurs i uzyskał dofinansowanie na budowę żłobka. Miejsce, w którym powstaje placówka znajduje się w sąsiedztwie bardzo szybko rozwijających się osiedli mieszkaniowych. Brakuje w tym miejscu żłobka dla najmłodszych mieszkańców miasta. W rezultacie żłobek znajdzie się w centrum miasta, które jest świetnie skomunikowane z resztą Szczecina.

Prace wykończeniowe powinny przebiec bez opóźnień

Otwarcie żłobka zostało przesunięte na grudzień po opóźnieniu spowodowanym produkcją niektórych materiałów do wyposażenia placówki. Rozszerzono także zakres niektórych prac, między innymi związanych z montażem elementów podwieszanych sufitów. Wdrożono także bardziej nowoczesne zabezpieczenia przeciw pożarowe w budynku. Całkowity koszt budowy żłobka wyniesie ponad cztery miliony złotych. Miasto otrzymało dotację w wysokości 2 640 000 zł.

Prace wykończeniowe przebiegają jak na razie bez zbędnych opóźnień. Planowana data otwarcia żłobka 1 grudnia jest jak najbardziej realna.

Read More