Category: Wydarzenia

Nie żyje Andrzej Durka – postać silnie związana z województwem zachodniopomorskim

10 sierpnia 2021 roku zmarła w wieku 69 lat postać, która na dobre zapisała się w historii województwa zachodniopomorskiego.  Andrzej Durka pełnił wiele ważnych funkcji, przede wszystkim był: wicewojewodą, wicemarszałkiem i radnym sejmiku województwa. Przez lata był także przewodniczącym w regionie partii politycznej – Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Prowadził bogate życie polityczne i samorządowe

Andrzej Durka urodził się 15 marca 1952 roku w Kłodzinie. Po ukończeniu studiów na wydziale teatrologii w Poznaniu objął stanowisko urzędnicze i wstąpił do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Od tej pory związał swoje życie na stałe z polityką. W 1998 roku działacz został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi. Od 1999 do 2001 roku pełnił stanowisko wicemarszałka województwa zachodniopomorskiego. Po prawie dwuletniej przerwie objął stanowisko wicewojewody województwa zachodniopomorskiego. Od 2004 roku został mianowany pełnomocnikiem prezydenta miasta Szczecina. Kolejne posady jakie objął to przede wszystkim: kierownik referatu w Urzędzie i główny specjalista w biurze strategii Urzędu Miasta.

Przez całe życie wierny tej samej partii

Andrzej Durka pozostawał całe swoje życie wierny Polskiemu Stronnictwu Ludowemu. Przez wiele lat był przewodniczącym partii w regionie województwa zachodniopomorskiego. Został w 2006 roku wybrany w wyborach samorządowych na radnego sejmiku III kadencji województwa zachodniopomorskiego.

 

 

Read More

15 sierpnia odbędzie się wymiana książek podczas 2 Rayskiego Dnia w Szczecinie

W dniu 15 sierpnia na odcinku od ulicy Rayskiego do placu Grunwaldzkiego odbędzie się wymiana książek w ramach 2 Rayskiego Dnia. Możesz przynieść swoje lektury już o godzinie 12. Cała akcja potrwa do godziny 18. Nie wyrzucaj książek. Przyjdź i daj swoim pozycjom drugie życie. Wymiana książek jest zorganizowana przez Stowarzyszenie Oswajania Sztuki.

Czy na Twoich półkach w domu nie zalegają stare, dawno już przeczytane pozycje? A może schowałeś je w piwnicy lub garażu? Po co się kurzą, daj im drugie życie. Z pewnością każdy z nas ma w swoich zbiorach książki, które przeczytał dawno temu i odłożył na półkę.

Nie obowiązują zapisy tylko przyjdź i rozłóż swoje książki

Nie musisz się zapisywać, tylko zabierz ze sobą książki i rozłóż je na stole. Na spotkaniu będzie obowiązywać wolna wymiana. W związku z tym po prostu przyjdź i zabierz do domu pozycje, które wydają Ci się interesujące i chciałbyś je przeczytać.

Załóżmy, że nikt nie wybierze Twoich książek. Co wtedy? To nie istotne, ponieważ książki zostaną przekazane do Mobilnego Punktu Bookcrossingowego, gdzie przy okazji innej szczecińskiej imprezy znowu dostaną szansę na nowe życie.

Oczywiście punkty bookcrossingowe nie są w Polsce nowością, działają od wielu lat na terenie całego kraju. Organizowane przez nie akcje wymiany książek są bardzo potrzebne.

Porozmawiajmy o literaturze

Stowarzyszenie Oswajania Sztuki na czas wydarzenia zaprosi fascynujących gości. Wśród nich autorkę serii książek dla dzieci Katarzynę Huzar – Czub oraz miłośnika książek i zarazem przewodnika miejskiego – Przemysława Głowę. Pojawi się także duet ,,Mozaiki szczecińskie’’ w składzie Joanny Olszewskiej i Sabiny Wacławczyk. Na czas wydarzenia organizator udostępni zabytkowy Autosan, w którym odbędą się dyskusje nie tylko na tematy związane z literaturą.

Na koniec warto zauważyć, że wybór miejsca akcji nie jest przypadkowy. W powojennym Szczecinie przy ulicy Rayskiego 23 stworzono pierwszą czytelnie ,,Logos’’ założoną przez Państwa Łyczywków. W tamtych czasach było to jedyne miejsce przeznaczone do czytania literatury.

 

Read More

Czy paliwo w Szczecinie jest droższe niż w innych miastach?

Do niedawna województwo zachodniopomorskie wyprzedzało wszystkie inne i zajmowało dumne pierwsze miejsce w rankingu najdroższego paliwa w Polsce. W tym tygodniu na prowadzenie wysunęło się jednak województwo mazowieckie z ceną 5,01 zł za litr. Zachodniopomorskie z ceną 4,93 zł za litr przesunęło się na kolejne miejsce listy.

Średnie ceny za benzynę w Polsce

Średnie ceny za benzynę Pb98 i Pb95 w Polsce wynoszą odpowiednio 5,24 zł za litr i 4,94 zł za litr. W województwie zachodniopomorskim jest to już 5,24 zł za litr benzyny Pb98 i 4,93 zł za litr Pb95. Z kolei w Szczecinie ceny wynoszą odpowiednio 5,42 zł za litr oraz 4,86 zł za litr. Można więc zauważyć, że w Szczecinie średnia cena benzyny Pb98 jest ponad średnią, za to koszt paliwa Pb95 jest dużo mniejszy niż w innych miejscowościach, mniejsza cena jest tylko w Łodzi, ponieważ tam litr benzyny Pb95 kosztuje 4,81 zł za litr. Najmniej za benzynę zapłacą mieszkańcy województw: świętokrzyskiego, wielkopolskiego i śląskiego. Najwięcej mieszkańcy Kujaw, Pomorza, Opolszczyzny oraz Mazowsza.  Mimo tego, że ceny różnią się w zależności od regionu Polski, to należy zwrócić uwagę na tendencję wzrostową cen paliwa. Już niedługo poziom 5 złotych zostanie przekroczony na większości stacji tankowania w Polsce.

Read More

Szczecin: Więcej łóżek dla chorych na COVID

Wspaniała informacja została przekazana przez Wojewodę Zachodniopomorskiego Tomasza Hańca. Na terenie Szczecina, jak i ościennych gmin liczba łóżek w szpitalach zostanie podwojona, dzięki czemu pacjenci z podejrzeniem koronawirusa będą mogli swobodnie zgłaszać się do najbliższych szpitali. Szczecin od soboty pozostaje w żółtej strefie, jednak ilość zachorowań w mieście, jak i całej Polsce niepokojąco wzrasta.

Szczecin – działania zapobiegające

Decyzja wspomniana powyżej jest skutkiem liczby zachorowań, która od początku października stale wzrasta. Wojewoda Zachodniopomorski stara się myśleć przyszłościowo, dbając, aby w żadnym momencie nie zabrakło łóżek dla potrzebujących. Warto jednak mieć świadomość, iż większa liczba chorych wiąże się z koniecznością zwiększonej liczby personelu medycznego, w tym lekarzy. Dlatego też w najbliższym czasie Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego będzie musiała zmierzyć się z problemem personelu i podjąć działania, których celem będzie organizacja lekarza w miejscach potrzebnych.

Szczecin – dodatkowe 700 łóżek dla pacjentów.

Na obecny moment, w oddziałach I i II stopnia zostanie udostępnionych kolejnych 713 łózek. To pocieszająca wiadomość, dzięki której lekarze nie będą zmuszeni odsyłać chorych do domów. Oczywiści wszyscy liczą na to, że dodatkowe posłania nie zostaną wykorzystane w całości, jednak trzeba również zakładać najgorsze scenariusze. Ponadto, poza podjęciem decyzji o zwiększeniu ilości łóżek, został dziś powołany prof. Miłosz Parczewski. Jego główną rolą będzie koordynacja personelu medycznego, dlatego w jego zespole pojawili się ludzie, mający doświadczenie w tego typu działaniach.

Read More

Szczecin: Brawurowa akcja szczecińskiego policjanta

Po raz kolejny Szczecin może pochwalić się doskonałym funkcjonariuszem. Nie tak dawno temu pojawiły się informacje o udzieleniu szybkiej pomocy potrzebującemu mężczyźnie, a już dziś Polskę obiegł kolejny fakt. Tym razem pomoc przyszła od funkcjonariusza, który zakończył tego dnia służbę. Gdyby nie jego natychmiastowe działanie, prawdopodobnie kobieta nie przeżyłaby.

Całe zdarzenie miało miejsce we wtorek na jednym z parkingów szczecińskich marketów. Policjant Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej w wolnym od służby czasie robił zakupy. W pewnym momencie usłyszał kobiecy krzyk. Następnie zauważył dwie starsze panie, z których jedna leżała na ziemi i krwawiła. Szybko okazało się, iż 84-latka przewróciła się na kostce brukowej i mocno uderzyła w głowę. Jednocześnie, podczas upadku doznała krwotoku wewnętrznego. Policjant niewiele myśląc ruszył na ratunek poszkodowanej.

Szczecin gratuluje sierżantowi sztabowemu

Policjant, którym mowa to Patryk Szwabowicz. Jako pierwszy i właściwie jedyny udzielił kobiecie natychmiastowej pomocy, między innymi dokonał badanie urazowe, opatrzył ranę głowy oraz monitorował stan poszkodowanej do momentu przyjazdu karetki pogotowia. Brawurowa interwencja okazała się kluczową dla zdrowia i życia kobiety. Została ona przekazana medykom, a w szpitalu wykonano jej niezbędnych badań pourazowych. Trzeba przyznać, iż szczecińscy policjanci w ostatnich dniach wykazali się ogromem odwagi i trzeźwości umysłu. Z pewnością takie sytuacje pogłębiają poczucie bezpieczeństwa wśród mieszkańców.

Read More

Szczecin – Orlen i kilkudziesięciu poszkodowanych

Jak poinformowali mieszkańcy miasta Szczecin, w miniony weekend doszło do awarii na Orlenie na Gumieńcach. Początkowo niejasna sytuacja wyjaśniła się ostatecznie w poniedziałek, gdy wielu ludzi dowiedziała się, że ich samochody są niesprawne przez tankowanie na stacji paliw. Co właściwie doprowadziło do uszkodzeń kilkunastu aut? Jak do całej sytuacji podchodzi stacja Orlen?

Wszystko wydarzyło się w sobotę w okolicach stacji paliw Orlen przy ulicy Hrubieszowskiej. To właśnie tam wiele osób zdecydowało się, jak zwykle zatankować swoje pojazdy. Na stacji nie było żadnej informacji o awarii, któregoś z dystrybutorów. Jak okazało się w przypadku kilkunastu osób, tuż po zatankowaniu samochody odmawiały współpracy. Jeden z mieszkańców powiedział, iż po odjechaniu ok. 1,5 km od stacji, najpierw zaświeciła się kontrolka „check engige”, a następnie pojazd zgasł. Podobne zdarzenia miały miejsca jeszcze kilkukrotnie. Jak poinformowała zainteresowanych kierowniczka stacji Orlen, najprawdopodobniej doszło do awarii zbiornika, na skutek której do paliwa przedostała się duża ilość wody.

Szczecin problemy kierowców i długie oczekiwanie na pomoc

Co więcej, wspomniany mieszkaniec nie był jednostkowym przypadkiem. W ciągu zaledwie kilku godzin, przynajmniej kilkanaście pojazdów uległo uszkodzeniu. Jak podają poszkodowani, wielu z nich musiało po kilka godzin oczekiwać na pomoc drogową, gdyż w krótkim czasie było za dużo zgłoszeń w tamtym rejonie. Przypuszczenia podają, że osób, których samochody ucierpiały w wyniku tankowania na opisywanej stacji, może być nawet 30. Na lokalnym forum internetowym wciąż wypowiadają się kolejni poszkodowani. Do tej pory nie udało się uzyskać konkretnego komentarza od stacji paliw Orlen. Sprawa zapewne znajdzie swój finał w sądzie, gdyż koszt napraw poszczególnych aut jest wysoki.

Read More

Szczecin – dźwigi zaświeciły na zielono. Dlaczego?

We wtorek miało miejsce nietypowe wydarzenie, które pozwoliło spojrzeć na Szczecin zupełnie innymi oczyma. Mowa tu oczywiście o dźwigozaurach, charakterystycznych dla miasta. To właśnie wczoraj mieszkańcom Szczecina ukazały się one w nowej, zielonej odsłonie. Jaki był tego powód? Wyjaśniany!

Szczecin niecodzienna iluminacja od 19:00.

To właśnie 6 października na całym świecie obchodzony był Światowy Dzień Dziecięcego Porażenia Mózgowego. Z tej właśnie okazji, budynki na całym globie o jednakowej porze miały zabłysnąć na kolor zielony. Akcja #17milionów cieszyła się sporym zainteresowaniem. Również Szczecin postanowił przyłączyć się do wydarzenia, a tym samym podkreślić i rozświetlić najbardziej charakterystyczny punkt miasta. Dźwigozaury, a więc wysokie dźwigi punktualnie o 19 zamieniły się w zielone instalacje, przyciągające spojrzenia. Trzeba przyznać, iż Nabrzeże Starówka zyskało fenomenalny wygląd, a co ważniejsze pozwoliło na podkreślenie istoty całej akcji.

Kampania #17milionów i Szczecin

Kampania, o której mowa powstała z inicjatywy Fundacji Kolorowy Świat, nie tylko wspierającej dzieci z porażeniem mózgowym, ale również informujące i nagłaśniające problem chorych. To nie pierwsza sytuacja tego typu, gdyż fundacja działa w ten sposób od kilku lat. Corocznie październik stanowi miesiąc, w którym na całym świecie wiele budynków zostaje podświetlonych na konkretne kolory. Szczecin postanowił włączyć się w akcję, jednak jak podkreślają organizatorzy ważne, aby każdy na własny sposób starał się ją wesprzeć. Sam pomysł nazwy wziął się stąd, iż na ziemi choruje już blisko 17 milionów osób.

Read More

Szczecin – aktywny weekend dla turysty.

Szczecin to wiele atrakcji, które corocznie przyciągają turystów z całego świata. Bez wątpienia to miasto urokliwe, pełne podziemnych tras, fenomenalnych gwiaździstych traktów oraz możliwości aktywnego odpoczynku zlokalizowanego w obrębie rzeki Warty. Nawet dwudniowy przyjazd do tego miasta może obfitować niezapomnianymi wrażeniami. Czym kusi Szczecin?

Szczecin – piątkowe popołudnie

Zatrzymując się choć na kilka dni w tym mieście, warto udać się do Muzeum Narodowego. Jest one umiejscowione na Wałach Chrobrego – bardzo reprezentacyjnym miejscu, z którego rozpościera się wspaniały widok. Z pewnością zachwyci on niejednego miłośnika przyrody. Zainteresowani mogą również skusić się na widokowy rejs po Odrze, cieszący się dużą popularnością o każdej porze roku. Odwiedzając wspomniane miasto dobrze również udać się do jednej z najpopularniejszych, morskich restauracji o nazwie Nowy Chief. Knajpka oferuje szeroką paletę świeżych, wybornych ryb i owoców morza. To miejsce wyjątkowe, oddające całkowicie charakter miejscowości.

Szczecin i sobotnie zwiedzanie

Sobotnie przedpołudnie można wykorzystać na aktywne zwiedzanie podziemnych tras, oferowane przez Centrum Turystyki Magnolia. Wraz z przewodnikiem można przejść poniemieckim schronem z 1941 roku. Tuż po wojnie został on przebudowany na schron dla ludności, a następnie dokładnie odrestaurowany. Z pewnością jest to miejsce fascynujące, o bogatej historii, które warto zobaczyć na własne oczy. Co więcej, dzięki przewodnikom dostępne są takie inne, podziemne miejsca, których w Szczecinie nie brakuje. Obecnie organizowane są trzy dodatkowe trasy. Pierwsza z nich zatytułowana jest II Wojna Światowa, kolejna to Zimna Wojna, podczas gdy ostatnia trasa dedykowana jest ludziom lubiącym dreszczyk podniecenia.

Pozostając w okolicach Odry swoje kroki można skierować w stronę Starego Miasta, gdzie po drodze warto zwrócić uwagę na liczne zabytkowe kościoły. Fantastyczną atrakcją dla miłośników natury jest Ogród Różany „Różanka”, gdzie na chwilę obecną znajduje się blisko 10 tysięcy róż.

Niedzielne zwiedzanie, czyli Szczecin architektura i przyroda

Niewątpliwą ciekawostką jest także szczecińska Filharmonia, mieszcząca się przy ulicy Małopolskiej 48. Wzbudzający podziw budynek został niemalże od razu okrzyknięty mianem Ikony współczesnej architektury europejskiej i robi wrażenie. Kilka kilometrów od centrum miasta Szczecin znajduje się jeden z najpiękniejszych parków Krajobrazowych w Polsce. MiędzyOdrze  to 30 kilometrowy pas mokradeł., który nie dostępny jest od strony lądu. Nie stanowi to jednak przeszkody, bowiem miejsce to można odwiedzić np. kajakiem. Z pewnością jest to koncepcja zapewniające wiele ciekawych doznań.

Read More

Szczecin: Zwłoki w Regalnicy. Do kogo należały?

W poniedziałek po południu, pewien mężczyzna podróżujący pociągiem zauważył w wodzie zwłoki kobiety. Natychmiastowo poinformował odpowiednie służby, które przez wiele godzin pracowały na miejscu znaleziska. Czy wiadomo coś więcej w tym temacie? Szczecin odpowiada.

Szczecin – kolejne makabryczne odkrycie?

Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak doszło do tragedii i czy zwłoki odnalezione w Regalnicy były związane z morderstwem czy samobójstwem. Nie można wykluczyć również nieszczęśliwego wypadku. Na ten moment niewiele więcej wiadomo, bowiem policja i prokuratura nie podała szczegółów prowadzonej sprawy. Jedno jest pewne – kobieta odnaleziona w wodzie została już zidentyfikowana. Przez cały poniedziałek do późnych godzin nocnych, na miejscu znaleziska pracowały właściwe służby.

Szczecin już wielokrotnie borykał się z takimi sytuacjami. Choć większość z nich była spowodowana tragicznymi wypadkami, alkoholem lub brawurą. Tym razem dokładnie nie podano przyczyny śmierci ani okoliczności, w których wystąpiła. Nie wiadomo również jak długo leżało ciało w rzece.

Read More

Szczecin: zabytkowe hydranty to przeszłość

Nadal trwa gruntowny remont al. Jana Pawła II. Wiąże się to z wymianą hydrantów, które rozmieszczone są w odstępach na całej długości ulicy. To, co wydawałoby się usprawnieniem funkcjonowania miasta Szczecin, wzbudza po raz kolejny kontrowersje i niezadowolenie mieszkańców. Dlaczego?

Szczecin i ich stuletnie hydranty

Tym razem spór toczy się o zabytkowe, ponad stuletnie hydranty, które zostały zdemontowane i zabezpieczone. Nie ma w tym nic dziwnego poza faktem, że na ich miejsce pojawiły się całkowicie nowe, czerwone rozwiązania. Wielu mieszkańcom, jak i samym radnym koncepcja ta niespecjalnie przypadła do gustu. Jak można usłyszeć, propozycje umiejscowione w nowych chodnikach są zbyt nowoczesne względem starej architektury miasta. Poza tym zmieniła się ich odległość względem ulic i chodnika, co także wzbudziło dość spore niezadowolenie.

Mieszkańcy zgodnie twierdzą, iż w wielu miastach takie hydranty doskonale sprawdzają się nadal, komponując się z klimatem i przypominając historię. Tymczasem władze miasta Szczecin odpowiadają na zarzuty, twierdząc, iż zabytkowe i efektowne hydranty, co prawda są urokliwe, jednak nie spełniają współczesnych wymogów straży pożarnej. Agnieszka Kurzawa, radna miasta złożyła zapytanie w tym temacie do prezydenta.  Na mocy umowy zawartej z Wykonawcą, wszystkie zdemontowane hydranty stają się własnością Zakładów Wodociągów i Kanalizacji. Wydaje się jednak, iż problem nie został do końca zbagatelizowany. Co prawda historyczne pamiątki nie wrócą już na ulice Szczecina, jednak nowoczesne, czerwone rozwiązania zostaną zastąpione bardziej stonowanymi, ciemnymi koncepcjami.

Dzięki temu choć w mniejszym stopniu będą lepiej się komponować z architekturą. Ponadto nowe hydranty będą posiadały wytłoczony herb miasta, co również spotkało się z zadowoleniem.

Read More