Category: Miasto

Władze Szczecina zwolniły restauratorów z opłat za koncesję na alkohol

Szczecińscy przedsiębiorcy, którzy są właścicielami hoteli, barów, dyskotek, restauracji i innych obiektów gastronomicznych i opłacili w styczniu pierwszą ratę koncesji za alkohol. Zostali zwolnieni z pozostałej opłaty. Rada Miasta podjęła taką uchwałę, aby ułatwić działanie szczecińskich lokali podczas pandemii.

Inne osoby jak właściciele sklepów, które zdecydowały się wykupić zezwolenie na sprzedaż alkoholu muszą dokonać płatności do końca maja. Oprócz ulgi w opłacie za koncesję. Przedsiębiorcy mogą liczyć także na inne udogodnienia jak 90% zniżki na prowadzenie ogródków gastronomicznych czy odroczenie opłaty za czynsz. Obecnie restauracje mogą przyjmować gości tylko w ogródkach gastronomicznych, jednak zmieni się to już 29 maja. Od tego dnia lokale powrócą do normalnego trybu funkcjonowania i będą mogły przyjmować gości również wewnątrz.

Read More

Ekologiczny mural w Szczecinie

Już niebawem, przy rondzie Giedroycia w Szczecinie powstanie innowacyjny ekomural. Będzie namalowany farbami fotokatalicznymi, które filtrują powietrze. Eksperci twierdzą, że mural będzie działał tak samo jak kilkaset drzew.

Praca powstanie na gmachu przy al. Wyzwolenia 105, która należy do Urzędu Marszałkowskiego. Mural powstaje w ramach inicjatywy „Pomorze Zachodnie Zielony Region”. Stworzy go artysta Jakub „Biko” Bitka – absolwent wydziału malarstwa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Projekt pracy wybrano w trybie konkursu. Twórca wykona podobny mural również w Szczecinku. Pracę nad projektem już się rozpoczęły. Koszt muralu to 43 tysiące złotych.

Ekologiczne Pomorze Zachodnie

Ekologia to bardzo ważny element strategii działania Pomorza Zachodniego. Stąd pomysł na namalowanie ekologicznego muralu na elewacji przy rondzie Giedroycia. Malowidło będzie dbało o stan powietrza, a jednocześnie będzie walorem artystycznym. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ właśnie tutaj ruch samochodów jest duży, a przez to wysoki jest także poziom zanieczyszczeń. Jeden metr kwadratowy pokryty farbą krystaliczną działa tak samo jak jedno dorosłe drzewo. Dlatego mural o powierzchni ponad dwustu metrów będzie działał podobnie do małego parku. Będzie pochłaniał spaliny samochodowe, dwutlenek siarki, opary rozpuszczalników czy tlenki azotu.

W jaki sposób działa farba kataliczna?

Farba działa w ekologiczny sposób, dzięki zawartym w niej nanokryształom dwutlenku tytanu. Przyspieszają one rozkład szkodliwych substancji, a z pomocą światła zachodzi reakcja utleniania. Pod wpływem promieniowania UV toksyczne substancje rozpadają się, przybierając postać azotanów i węglanów.

Read More

Szczecińskie rowery Bike_S już niedługo z większymi kołami

Koła nowych Bike_S w Szczecinie mają być większe niż do tej pory. Część osób uważa, że takie rozwiązanie będzie dyskryminujące dla niższych osób. Co więcej, operator, który do tej pory dostarczał rowery miejskie w Szczecinie zarzuca, że większe koła naruszają zasady uczciwej konkurencji.

Miejska spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne jeszcze w marcu ogłosiła przetarg na nowe rowery publiczne. Dostarczonych ma być łącznie 800 rowerów w trzech partiach. Najpierw 400, a później 200 i 200. Mają to być jednoślady IV generacji posiadające GPS i urządzenia, które będą chroniły je przed nieuprawnionym wypożyczeniem. Nowe pojazdy mają mieć koła o wielkości 28 cali. Do tej pory było to 26 cali.

Wady rowerów publicznych z dużymi kołami

Jeden z oferentów zwrócił uwagę na zapis o wielkości kół i poprosił o jego zmianę na wielkość 26-28. Jako argument podał fakt, że we wszystkich miastach w Polsce wielkość kół to 26 cali. Rowery z dużymi kołami mogą dyskryminować niskie osoby, dla których będą one zbyt duże. Zwrócił też uwagę, że takie rozwiązanie jest bezpieczniejsze. Większe koła powodują szybszą jazdę, a to może z kolei wpłynąć na bezpieczeństwo rowerzystów w ruchu drogowym. Dodatkowo, tak duże jednoślady będzie trudniej transportować pomiędzy stacjami. Niestety NiOL odpowiedziało, że nie zmieni zamówienia.

Read More

Ławki na Rynku Siennym w Szczecinie zostaną odwrócone tyłem

Trwa dyskusja nad odwróceniem ławek na szczecińskim rynku. Wszystko zaczęło się w momencie, w którym szczecińska radna Edyta Łongiewska – Wijas zwróciła uwagę na ławkę stojącą przed rzeźbą na Rynku Siennym. Według niej siedzisko jest odwrócone tyłem do dzieła sztuki i uniemożliwia jego kontemplowanie.

Radna zauważa, że każdy kto chciałby podziwiać rzeźbę nie może zrobić tego siedząc na ławce, ponieważ stoi ona tyłem. Zaproponowała również, aby przesunąć dalej stojący przy ławce kosz na śmieci oraz stojak dla rowerów, ponieważ utrudnia to sfotografowanie rzeźby. Władze Szczecina nie odrzucają pomysłu. Jednak zaznaczają, że decyzja nie należy do nich, ale do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie. Bo to z nim uzgadniano lokalizację ławek. Zastępczyni Prezydenta Szczecina obiecała jednak, że władze zwrócą się do konserwatora z pytaniem o możliwość obrócenia ławki.,

Read More

Zmiany w komunikacji miejskiej. Tańsze bilety i nowe trasy

Szczecińską komunikację miejską od 1 kwietnia czekają zmiany. Bilety autobusowe będą tańsze, a pasażerowie będą mogli korzystać z nowych linii autobusowych. Dzień wcześniej zacznie też obowiązywać strefa Płatnego Parkowania. Celem zmian jest namówienie kierowców samochodów, żeby zostawili swoje pojazdy na obrzeżach Szczecina, a po centrum podróżowali komunikacją.

Nowe linie autobusowe

Jedną z nadchodzących zmian, które czekają komunikację miejską w Szczecinie są nowe linie autobusowe 90 i 95. Pojazdy mają kursować w dni powszednie od godziny 6.20 do 18.15, w odstępach co 15 minut.

Trasa linii nr 90

Linia nr 90 będzie wyjeżdżać z przystanku Dworzec Główny (Owocowa), następnie przejedzie przez przystanki Plac Zawiszy, Brama Portowa, Plac Żołnierza Polskiego, Plac Lotników, Plac Grunwaldzki, Śląska, Wąska Floating Arena, Odrowązna, Urząd Miasta Felczaka, Piastów, Plac Kościuszki, Narutowicza, Plac Dziecka. Na koniec znowu dotrze do Dworca Głównego.

Trasa linii nr 95

Trasa linii nr 95 tak samo będzie zaczynała się na przystanku Dworzec Główny (Owocowa), jednak autobus będzie jechał przez przystanki: Plac Dziecka, Narutowicza, Plac Kościuszki, Piastów, Felczaka, Urząd Miasta, Odrowąża, Wąska, Śląska, Plac Grunwaldzki, Brama Portowa, Plac Zawiszy. Tak samo jak poprzednia linia, autobus skończy trasę na Dworcu Głównym.

Niższe ceny biletów

Zmiany wprowadzone od 1 kwietnia będą również dotyczyć cen biletów. Mają być mniejsze o około 20%. Bilet imienny na linię zwykła dzienną będzie kosztował 60 zł za normalny i 30 zł za ulgowy. Bilet imienny sieciowy na linie zwykłe nocne oraz dzienne będzie kosztował odpowiednio 80 zł i 40 zł.

Read More

Hulajnogi Bolta w Szczecinie. Mieszkańcy nie są zadowoleni

Firma Bolt niedawno umożliwiła korzystanie ze swoich hulajnóg mieszkańcom Szczecina. Jednak niektórzy nie są z tego faktu zadowoleni. Wszystko przez to, że dostarczony do miasta sprzęt jest używany. Jak twierdzą mieszkańcy, lider branży na rynku europejskim nie powinien stosować takich praktyk podczas wejścia na nowy rynek.

Do niedawna hulajnogę Bolta można było wypożyczyć w 10 miastach w Polsce. 12 marca do ich grona dołączył Szczecin. Ceny za wypożyczenie sprzętu są takie same jak w innych miejscowościach. Odblokowanie hulajnogi nie kosztuje nic, ale za każdą minutę jazdy trzeba zapłacić 50 groszy. Opłata startowa dla nowych użytkowników wynosi 2 złote.

Czerwone strefy

Należy pamiętać o tym, że jeśli zaparkujemy hulajnogę w strefie czerwonej, czyli w niedozwolonym miejscu czeka nas dodatkowa opłata. Jej zasięg można sprawdzić w tej samej aplikacji, w której wypożyczamy sprzęt. Rozpocząć jazdę w strefie czerwonej można bez żadnych opłat, jednak zakończenie jej w tym miejscu wiąże się z opłatą 200 zł.

Używany sprzęt w Szczecinie

Mieszkańcy Szczecina zauważyli, że Bolt dostarczył im używane hulajnogi. Mimo, że zarysowania nie wpływają na funkcjonalność sprzętu, a jedynie wyglądają nieestetycznie, Szczecinianie traktują to jak brak szacunku do nich samych.

Co na to Bolt?

W odpowiedzi na stawiane zarzuty, firma Bolt zauważa, że jej strategia działania jest oparta na deklaracji, która zakłada emisję mniejszej ilości CO2 do atmosfery. Dlatego hulajnogi w Szczecinie pochodzą z innych miast, w których obecnie nie używa się ich aż tyle. Takie praktyki są obecne we wszystkich krajach, w których działa firma.

Read More

Najciekawsze zabytki w Szczecinie

Szczecin nie jest miastem, które jako pierwsze przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o destynacji na weekendowe zwiedzanie lub podziwianie zabytków. A szkoda, bo w stolicy województwa zachodniopomorskiego na odwiedzających czeka mnóstwo cennych zabytków i pokaźnych budowli, których historia jest niezwykle ciekawa. Sprawdź, które zabytki w Szczecinie warto zobaczyć podczas wizyty w mieście.

Zabytki Szczecina – Wały Chrobrego

Jednym z obiektów, który niemal każdemu kojarzy się ze Szczecinem są Wały Chrobrego. Słynne tarasy widokowe zbudowano na prośbę ówczesnego burmistrza Hermana Hakena w latach 1902-1921. Składają się one z głównej platformy oraz pawilonów widokowych, z których można podziwiać panoramę miasta. Duże wrażenie robią też zabytkowe schody i znajdujący się tuż obok budynek muzeum, którego historia jest równie ciekawa. Gmach powstawał w latach 1908-1913 i od początku miał pełnić rolę siedziby szczecińskiego muzeum. Budynek zbudowano na planie litery „E”. Dziś można oglądać w nim eksponaty archeologiczne pochodzące z terenów Pomorza Zachodniego oraz ekspozycję składającą się z przedmiotów przywiezionych z Afryki, Polinezji i Ameryki Południowej. Część budynku przekształcono w siedzibę Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Zabytki w Szczecinie – Bazylika archikatedralna św. Jakuba

Następnym ważnym zabytkiem w Szczecinie jest Bazylika archikatedralna św. Jakuba. Świątynia powstała w XII wieku dla mieszkańców niemieckiej kolonii. Później wiele razy poddawano ją przebudowie, jednak nigdy nie zatraciła swojego gotyckiego stylu. Znajdujące się w kościele ołtarze zostały ufundowane przez miejskie bractwa. Co ciekawe, w XVI stuleciu kościół pełnił rolę protestanckiej świątyni. Dziś w budynku mieści się Muzeum Historii Kościoła na Pomorzu Zachodnim. Ekspozycja składa się głównie z eksponatów, które przywieziono tutaj ze świątyń na Pomorzu Zachodnim, które ucierpiały podczas wojny.

Szczecin zabytki – Kamienica Loitzów

Bardzo ciekawym zabytkiem w Szczecinie jest również mieszczańska Kamienica Loitzów pochodząca z XVI stulecia. Dawniej była własnością zamożnej rodziny Loitz handlującej solą i śledziami oraz posiadającej na własność kilka banków. Rodzina udzielała pożyczek nawet królowi Zygmuntowi Augustowi, jednak po śmierci władcy zbankrutowała i była zmuszona uciec ze Szczecina. Przez kolejne lata kamienicę zamieszkiwali królewscy urzędnicy, a w XIX wieku zmieniono jej przeznaczenie i przekształcono ją na lokale dla biednych mieszkańców. Budynek mocno ucierpiał podczas bombardowań II wojny światowej. Całe szczęście, odbudowano go w renesansowym stylu, więc nie stracił swojego niezwykłego charakteru. Dziś znajduje się w nim Liceum Sztuk Plastycznych.

Zabytki Szczecina – Willa Augusta Lentza

Kolejną pamiątką po zamożnych mieszkańcach Szczecina jest Willa Augusta Lentza. Zbudowano ją w najbogatszej dzielnicy miasta „Wstend” jako własność właściciela fabryki wyrobów szamotowych. W latach 30. XX wieku obiekt stał się własnością władz miasta, które mianowały go na siedzibę NSDAP. Po wojnie przejęło go wojsko radzieckie, a od 1950 roku przez kolejne 58 lat znajdował się w nim Pałac Młodzieży. Do dziś w willi można obejrzeć XIX-wieczne wnętrza z urokliwą klatką schodową, pełnymi przepychy boazeriami, drewnianymi wykładzinami sufitowymi, pięknymi portalami i niezwykłą salą mauretańską oraz teatralną.

Średniowieczny zabytek w Szczecinie – Baszta Pańska

Baszta Pańska nazywana inaczej Basztą Siedmiu Płaszczy to zabytek w Szczecinie, który warto zobaczyć. Z jej nazwą związane są dwie legendy. Pierwsza z nich głosi, że pochodzi ona od damskiego klasztoru Cysterek, który w średniowieczu znajdował się za Panieńską bramą miejską. Według drugiej, książę pomorski Bogusław X nakazał uszycie dla swojej żony Anny Jagiellonki siedem płaszczy. Krawiec używał materiału oszczędnie, więc wystarczyło go jeszcze na sukienkę dla jego żony. Książe widząc żonę krawca w sukience z książęcego materiału ukarał mężczyznę i umieścił w więzieniu w baszcie. Nie wiadomo, ile w tym prawdy, a ile fikcji. Pewne jest jednak to, że budynek powstał jako jedna z siedmiu okrągłych baszt w średniowiecznym mieście i był częścią miejskich obwarowań.

Nietypowe zabytki w Szczecinie – Wytwórnia alkoholi i drożdży C. Lefever’a

Dawniej fabryka alkoholi i drożdży Lefever’a była słynna w całych Niemczech. Składała się z dziedzińca i położonych wokół niego budynków. Do dziś przechadzając się wzdłuż Odry można zobaczyć zabudowania, które dawniej pełniły funkcję kotłowni czy tłoczni. Co ciekawe, grząski grunt nad rzeką wymusił na budujących postawienie go na betonowych stropach, dodatkowo umieszczonych na drewnianych palach. Po II wojnie światowej fabryka była siedzibą Centrali Ogrodniczej. Dziś część zabudowań jest we własności władz miasta, a część należy do osób prywatnych. Budynek jest doskonałym przykładem dawnej zabudowy przemysłowej Szczecina.

Zabytkowy budynek pocztowy

W Szczecinie znajduje się jeden z najstarszych budynków architektury pocztowej. XIX-wieczny gmach jest zbudowany z czerwonej cegły i elewacji dekorowanej końskimi łbami oraz orłami. Dawniej na parterze budynku mieściły się pomieszczenia służące do obsługi klientów, a na wyższych piętrach znajdowało się mieszkanie dyrektora i pozostałych pracowników instytucji. Zaplecze pełniło rolę stajni i wozowni. Wraz z biegem lat i kolejnymi unowocześnieniami budynek rewitalizowano i powiększano. Dobudowano w nim m.in. telegraf czy telefonię. Budynek do dziś zachował swoją pierwotną funkcję, ponieważ jest siedzibą instytucji pocztowych.

Zabytki Szczecina – Zamek Książąt Pomorskich

Jednym z najważniejszych zabytków w Szczecinie jest Zamek Książąt Pomorskich. Zbudowano go w połowie XIV wieku, w miejscu dawnego grodu, jako siedzibę dynastii Gryfitów zamieszkujących Pomorze Zachodnie. Co ciekawe, książę Barnim III nakazał wybudować Zamek wbrew woli mieszkańców. Wszystko przez to, że sto lat wcześniej jego poprzednik Barnim I obiecał Szczecinianom, że nie postawi zamku, a swoją siedzibę ulokował w innym budynku. Podczas panowania Gryfitów, czyli od połowy XVII wieku zamek był wiele razy powiększany i przebudowywany. Dodawano mu również walorów wizualnych. Podczas II wojny światowej zniszczeniu uległo aż 60% budowli. Odbudowano go w kolejnych latach zachowując renesansowy charakter. Dziś w Zamku znajduje się Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego, Urząd Stanu Cywilnego oraz instytucje kultury takie jak: opera, kino, muzeum i restauracje.

Tuż przy Zamku znajduje się zabytkowa Ujeżdżalnia Książęca. Powstała około 1600 roku. Na samym początku na piętrze znajdował się magazyn obroku. Do dziś zachował się w tym miejscu zabytkowy dźwig, który służył do wciągania na wyższe piętro siana i słomy dla koni. W XIX wieku obiekt był własnością garnizonu wojskowego, a w 1929 roku przekazano go teatrowi miejskiemu, któremu służył jako magazyn rekwizytów. Podczas wojny uległ zniszczeniu, a po renowacji przekazano go Wydziałowi Germanistyki US.

Najładniejsze zabytki Szczecina – Akademia Morska i Akademia Sztuki

W najbardziej reprezentacyjnej części miasta, czyli tuż przy Wałach Chrobrego stoją dwa urokliwe i zabytkowe budynki Akademii Morskiej. Starszy z nich powstał w latach 1902-1905 i pełnił rolę siedziby Krajowego Zakładu Ubezpieczeń. Kolejny zbudowano prawie 20 lat później w stylu renesansowym. Miał służyć Generalnej Królewskiej Dyrekcji Ceł. Po II wojnie światowej budynki stanowiły siedzibę morskich instytucji. Następnie przemianowano je na Państwową Szkołę Morską, a później na Akademię Morską, która znajduje się w nich do dziś. Jeśli o budynkach Akademii mowa, nie można zapomnieć o pięknej Akademii Sztuki w Szczecinie. Zbudowano ją dla Generalnej Dyrekcji i Banku Hipotecznego Ziemstwa Pomorskiego. Dawniej zrzeszała rycerzy i zamożnych właścicieli ziemskich. Dziś można podziwiać jej urokliwą elewację wykonaną w stylu neobarokowych oraz neoklasycznym. O dawnej roli budynku przypominają dwie figury rycerza i rolnika umieszczone nad wejściem. Od 2014 roku znajduje się tu siedziba Akademii Sztuki.

Zabytki w Szczecinie – stara elektrownia

W Szczecinie nigdy nie brakowało budynków przemysłowych. Jednym z nich jest pochodząca z XVIII wieku elektrownia. Na początku działał w niej damski dom poprawczy, jednak w 1889 roku został przemianowany na Zakład Energetyczny, który jako pierwsza instytucja w mieście dostarczał prąd Szczecinianom. Elektrownia działała do 1970 roku, później budynek został przekazany do celów produkcyjnych Spółdzielni Elektrotechnicznej „Selsin”. Dziś mieści się w nim Trafostacja Sztuki.

Szczecin zabytki – Fabryka Pieców Chlebowych Kirst’a

Kolejnym zabytkowym budynkiem przemysłowym w Szczecinie jest Fabryka Pieców Chlebowych Kirst’a. Jej działalność rozpoczęła się w roku 1847 i jest z tym związana pewna historia. Właściciel, który nabył posesję w celu rozbudowy fabryki nie uzyskał zgody władz na budowę, ponieważ uważano wtedy, że tereny te będą przeznaczone na lokale mieszkalne. Kirst udowodnił, że kupił teren po to, aby zbudować tam fabrykę i zrobił to zanim wprowadzono nowe regulacje prawne. Dzięki temu udało mu się uzyskać zgodę na rozpoczęcie prac. W budynku znajdowały się zarówno pomieszczenia fabryczne, administracyjne, jak i mieszkalne. Do dziś zabudowa zachowała się w doskonałym stanie. Nad bramą wjazdową nadal znajduje się znak firmowy Kirst’a, czyli gryf w koronie z piecem chlebowym.

Zabytkowe budynki przemysłowe w Szczecinie

Kolejnym zabytkowym budynkiem, który dawniej służył celom przemysłowym jest Gazownia. Powstała w 1847 roku i jest najstarszą w Szczecinie inwestycją komunalną. Zbudowano ją w tym samym momencie, w którym tworzono w mieście sieć gazociągów. Dawniej gaz pozwalał na oświetlanie ulic i mieszkań i tak jak dziś służył do użytku domowego. Wraz z rozwojem technologicznym i rozbudową miasta zapotrzebowanie na niego było coraz większe, dlatego w kolejnych dekadach rozbudowano gazownię. Podczas II wojny światowej budynek został uszkodzony w 40%. Ocalała jedynie część administracyjna, oczyszczalnia i zasobnik węglowy nad rzeką. Dziś budynek jest siedzibą Polskiej Spółki Gazownictwa.

Zabytki Szczecina – Stara Rzeźnia na Łasztowni

Kolejnym ciekawym przykładem zabytkowego budynku przemysłowego jest Stara Rzeźnia na Łasztowni. Jej powstanie jest związane z intensywnym rozwojem Szczecina w drugiej połowie XIX stulecia oraz zwiększeniem zapotrzebowania na mięso. Zbudowano ją po wschodniej stronie rzeki, gdzie mieściła się zabudowa gospodarcza. W zespole infrastruktury z czerwonej cegły znajdowały się stajnie, chlewnie, wytwórnie lodu, ubojnie i przetwórnie mięsa. Po II wojnie światowej z budynku korzystały Zakłady Mięsne, a później jego właścicielem stało się przedsiębiorstwo „Gryf”. Cały czas trwa renowacja „Starej rzeźni”, bo tak jest dziś nazywany kompleks budynków. W miejscu, w którym dawniej znajdowała się obora, mieści się Centrum Kultury Euroregionu.

Szczecin zabytki – stary młyn i olejarnia

Warto wspomnieć o jeszcze jednym starym budynku przemysłowym – o starym młynie i olejarni. Dawniej był on jednym z pierwszych i najnowocześniejszych młynów walcowych, które powstały na Pomorzu Zachodnim. W 1910 roku z powodu zwiększenia cen zboża, rozpoczęto produkcję oleju. Niestety po II wojnie światowej żołnierze radzieccy wywieźli całe wyposażenie fabryki i od tego czasu gmach stoi pusty.

Read More

Szczecin na weekend – co warto zobaczyć?

Każdy, komu Szczecin kojarzy się ze smutnym i ponurym miastem, w którym nudę czuć już po postawieniu w nim pierwszego kroku, powinien przyjechać do stolicy województwa zachodniopomorskiego choćby na weekend. Tylko w ten sposób można przekonać się, że Szczecin to naprawdę urokliwe i pełne atrakcji miasto. Niezależnie od tego czy przyjedziesz tutaj z dziećmi czy na romantyczny weekend we dwoje, jesteś miłośnikiem historii a może aktywnego spędzania czasu, przekonasz się, że to jedyne w swoim rodzaju miasto, które ma odwiedzającym wiele do zaoferowania. Sprawdź co robić w weekend w Szczecinie.

Weekend w Szczecinie dla miłośników historii

Jeżeli uwielbiasz zabytkową architekturę i miejsca, w których czuć jeszcze ducha minionych epok koniecznie wstąp do Bazyliki Archikatedralnej św. Jakuba. Budowla z czerwonej cegły jest najwyższą świątynią w mieście i drugim najwyższym budynkiem w Szczecinie. Pierwsza sakralna budowla została wybudowana w tym miejscu już w 1187 roku. W kolejnych epokach wiele razy ją przebudowywano, aż do XIX wieku, kiedy dokonano generalnego remontu kościoła, a później XX wieku, kiedy odbudowywano go po spustoszeniach jakich dokonała II wojna światowa. Wewnątrz budynku znajduje się wiele cennych dzieł architektonicznych oraz malarskich, które warto zobaczyć spędzając weekend w Szczecinie.

Zamek Książąt Pomorskich trzeba zobaczyć spędzając weekend w Szczecinie

Weekend w Szczecinie nie może się odbyć bez zwiedzania Zamku Książąt Pomorskich, który bez wątpienia jest jedną z najważniejszych atrakcji w mieście. Od 1637 roku zamieszkiwali go Książęta z rodu Gryfitów. Dziś jest otwarty dla zwiedzających. Budowla posiada cztery skrzydła. Najstarszym ze wszystkich jest Południowe z Wieżą Zegarową wyposażoną w mechaniczny zegar z XVII wieku. Wybudowano je na życzenie księcia Bogusława X. Ciekawostką jest, że a zegarze widoczne są dwa lwy oraz granatowo-złota kula, która porusza się tak jak fazy księżyca. W Zamku znajduje się również Skrzydło Wschodnie z 1538 roku z wejściem do podziemnej Galerii Gotyckiej oraz Skrzydło Zachodnie, w którym dzieciństwo spędziła caryca Katarzyna II Wielka. Ostatnie skrzydło – Północne zawiera Kryptę Gryfitów, sarkofagi oraz Salę Księcia Bogusława X i dawną kaplicę książęcą, która dziś pełni funkcję sali koncertowej. Na dachu tego skrzydła jeszcze do niedawna znajdował się Taras Książęcy, niestety w 2017 roku uległ zawaleniu. Obecnie to skrzydło jest nieczynne aż do odwołania. Zamek można zwiedzać od wtorku do niedzieli od 11:00 do 18:00.

Co robić przez weekend w Szczecinie?

Miejscem na mapie Szczecina, które trzeba odwiedzić są Wały Chrobrego. To idealna atrakcja do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Długi na 500 metrów taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę miasta oraz port w Szczecinie powstały w latach 1902-1907. Tuż obok Wałów Chrobrego znajdują się inne cenne w mieście budowle, takie jak Akademia Morska wybudowana w stylu północnoniemieckiego renesansu. Znajdujące się w jednym budynku Muzeum Narodowe i Teatr Współczesny z Wieżą Widokową, z której rozpościera się widok na miasto. W Szczecinie znajduje się także największy cmentarz w całej Polsce i trzeci największy w Europie. Powstał już w 1901 roku.

Atrakcje na weekend w Szczecinie – wycieczka w podziemiach

Jeśli mowa o atrakcjach w Szczecinie dla miłośników historii, nie można pominąć szczecińskich podziemnych tras turystycznych. Powstały podczas II wojny światowej i przez kolejne lata pełniły funkcję schronu. Dziś można wybrać się w jedną z dwóch ścieżek dydaktycznych. Pierwsza „II wojna światowa” opowiada o historii i roli jaką schron pełnił podczas wojny. Dzieci mogą posłuchać niesamowitych legend i dźwięków, dzięki którym poznają historię miasta. Druga trasa „Zimna wojna – życie w PRL-u” opowiada o budowie schronu przeciwatomowego i przedstawia odwiedzającym w jaki sposób działała Obrona Cywilna podczas Zimnej Wojny.

Weekend w Szczecinie z dziećmi

Jeśli spędzasz weekend w Szczecinie ze swoimi pociechami, nie będziecie narzekać na nudę. Miasto oferuje mnóstwo atrakcji dla najmłodszych. Jedną z nich jest Be Happy Sweet Art.&Illusion Museum, czyli cukierkowe muzeum, w którym na małych gości czekają liczne wizualne atrakcje. Są cukierkowe ściany z wystającymi z nich lodami, basen z piankami marshallow, ogromne pączki i wafelkowe dekoracje. Jest również pomieszczenie z huśtawkami i pokoje z iluzjami optycznymi. Nieco starsze dzieci z pewnością będą zadowolone z wizyty w Escape Me, czyli escape roomie dla dzieci, w którym będą rozwiązywać łamigłówki i zagadki oparte o motyw Harry’ego Pottera oraz Władców Pierścieni.

Co robić z dziećmi w Szczecinie przez weekend?

Doskonałym sposobem na spędzenie czasu z dziećmi w szczecinie jest Kids Arena, czyli ogromna powierzchnia z kilkunastoma namiotami, w których znajdują się najróżniejsze atrakcje. Są dmuchańce, tory przeszkód, ścianki do wspinaczki, boiska do piłki nożnej czy ciekawe warsztaty dla dzieci. Warto odwiedzić także Robótkowo, w którym dzieci będą mogły do woli majsterkować i tworzyć własne gadżety takie jak mydełko, zakładka do książki, świeczka czy kubek.

Mali fani motoryzacji będą zachwyceni wizytą w Muzeum Techniki i Komunikacji – Zajezdnia Sztuki w Szczecinie. W zbiorach znajdują się m.in. pojazdy z lat międzywojennych, z czasów po II wojnie światowej czy z PRL. Są także autobusy oraz tramwaje, które przez kilkadziesiąt lat służyły szczecińskim pasażerom.  Oprócz standardowej ekspozycji, w muzeum znajduje się także wiele atrakcji dla dzieci, m.in. gra, podczas której mogą skonstruować lub naprawić pojazd, wybrać się na wycieczkę tramwajem do Szczecina sprzed lat czy też stworzyć pojazd bezpieczny dla środowiska.

Weekend w Szczecinie we dwoje

Wiemy już co można robić w Szczecinie z dziećmi, to teraz czas, aby zastanowić się co robić podczas romantycznego weekendu w Szczecinie. Każdy kto uwielbia sztukę i kulturę powinien odwiedzić niezwykłą szczecińską Filharmonię. Budynek z zewnątrz przypomina lodową bryłę, która robi furorę na całym świecie. Dodatkowy efekt robią niezwykłe światła, które po zmierzchu rozświetlają budynek w wielu barwach. Doskonały projekt architektoniczny Filharmonii otrzymał już wiele nagród w Europie i na świecie.

Wewnątrz budynku ogromne wrażenie robi sala symfoniczna, nazywana także słoneczną, w której może zmieścić się aż 953 widzów. Geometria ścian oraz sufitów jest dopracowana tak, że sala ma doskonałą akustykę, porównywalną do tej z wiedeńskiej sali koncertowej Musikverien. Sala kameralna także nie jest w tej kwestii gorsza. Zyskała nawet miano „akustycznej perełki”. Wszystko za sprawą pogłosu, którego czas wynosi tylko jedną setną sekundy.

Weekend w Szczecinie dla miłośników kultury

Doskonałą atrakcją na romantyczny weekend w Szczecinie jest wizyta w Teatrze Lalek Pleciuga. To niezwykłe miejsce otwarto już w latach 50. poprzedniego stulecia i do dziś pełni istotną rolę w kulturalnym życiu miasta. Odbywają się w nim przedstawienia zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ci drudzy mogą uczestniczyć m.in. w ironicznym przedstawieniu o współczesnym świecie „Disco Macabre”, w którym nie brakuje czarnego humoru. W spektaklu „Poruszenie” inspirowanym twórczością E.E. Cummingsa oraz w muzyczno-lalkowej sztuce „Wybierz Osiecką raz jeszcze”.

A jeśli zamiast teatru wolisz kino, Szczecin również Cię nie zawiedzie. To właśnie w tym mieście znajduje się najstarsze na świecie kino Pionier. Otwarto je w 1907 roku i od tego czasu działa nieprzerwanie do dziś. Na jednej ze ścian kina można obejrzeć tablicę potwierdzającą wpisanie instytucji do księgi rekordów Guinnessa. W kinie znajdują się dwie sale: główna inaczej nazywana historyczną oraz „Kiniarnia”, czyli sala kinowa z kawiarnianymi stolikami, w której można oglądać seanse przy lampce wina lub filiżance herbaty.

Romantyczny weekend w Szczecinie

Świetnym sposobem na spędzenie weekendu w Szczecinie we dwoje jest wybranie się w rejs po szczecińskim porcie, podczas którego można przyjrzeć się stolicy województwa zachodniopomorskiego z zupełnie innej perspektywy. Tylko w ten sposób można zobaczyć pełne tajemnic portowe zakątki czy malowniczą roślinność. Istnieje także możliwość urozmaicenia tej atrakcji. Co powiesz na degustację francuskich słodkości, podczas słuchania tajemniczych opowieści o Szczecinie?

Weekend w Szczecinie dla aktywnych

Szczecin to prawdziwy raj dla miłośników aktywnego spędzania czasu. Jedną z atrakcji jest Park Trampolin, a właściwie trzy parki, w których doskonale będą bawić się zarówno dzieci jak i dorośli. Warto też wybrać się do „Szczecińskiej Majorki”, czyli Arkonki. Kompleks rekreacyjny oferuje mnóstwo atrakcji dla małych i dużych. Kilka basenów, gejzery, fontanny, place zabaw i szalone zjeżdżalnie. Oprócz tego, można pograć w badmintona, tenisa lub siatkówkę albo posilić się przy grillu. Bardzo ciekawą atrakcją w Szczecinie dla aktywnych jest również Kobi, czyli bilard połączony z piłką nożną. Każdy, kto uważa, że gra w bilard byłaby łatwiejsza bez kija, będzie zachwycony. Do przesuwania bil używa się bowiem własnych stóp. W grze mogą brać udział dzieci i dorośli, dlatego to doskonały sposób na wspólne spędzenie dnia w rodzinnym gronie.

Weekend w Szczecinie – co robić?

Aktywny weekend w Szczecinie nie będzie udany bez wizyty w Dragon Laser Tag. Tutaj w bezbolesny sposób weźmiesz udział w strzelaninie i poczujesz się jak bohater ulubionej gry komputerowej. Rozgrywka może odbywać się w sali miejskiej lub wojskowej, w zależności od preferencji graczy. Kolejną, wartą uwagi atrakcją w Szczecinie jest Toys Garden, czyli kompleks, w którym można miło spędzić czas na łonie natury. Na najmłodszych czekają piaskownica, huśtawki czy minigolf i gigantyczne warcaby. Starsi mogą zagrać w paintball lub wybrać się w rejs kajakiem, rowerem wodnym lub łódką. Po wszystkim można zrelaksować się przy grillu.

Read More

Co warto zobaczyć w Szczecinie? Najlepsze atrakcje

Szczecin jest miastem, które nie znajduje się na wielu listach miejsc wartych zobaczenia. Jeśli już go odwiedzamy, to przejazdem w drodze do Niemiec albo podróżując służbowo. Większość osób kojarzy go z industrialną zabudową, szarymi blokami i czasami PRL-u. Czy słusznie? Nie do końca! Stolica województwa zachodniopomorskiego to także cenne zabytki oraz niezwykłe atrakcje, które powstały już po zmianie minionego ustroju. W ciągu kilkunastu ostatnich lat polskie miasta przeszły transformację i zyskały całkowicie nowe oblicze. Wśród nich znajduje się także Szczecin, który dziś zdecydowanie jest miejscem wartym odwiedzenia zarówno dla tych, którzy lubią tradycyjne zwiedzanie drogą historycznych miejsc, jak i dla tych którzy są fanami niekonwencjonalnych atrakcji i aktywnego spędzania wolnego czasu. Przeczytaj co warto zwiedzić w Szczecinie.

Burzliwa historia niepolskiego miasta

Zanim w 1945 roku burmistrz Szczecina ogłosił, że miasto należy do Polski, jego historia była burzliwa i niepewna. Na początku roku kończącego II wojnę światową z miasta ewakuowano mieszkających w nim Niemców. Zabrano również cały sprzęt z fabryk oraz dokumenty archiwalne. W tym samym czasie przygotowywano Szczecin do walk ulicznych z Armią Czerwoną. Budowano twierdze, barykady, rowy przedczołowe i pola minowe. W marcu nawet nazwano Szczecin miastem-twierdzą. Mimo licznych wysiłków i obrony, która trwała dwa miesiące, Szczecin skapitulował, a dowodzenie nad miastem objęła Armia Czerwona. Po tych wydarzeniach zrujnowane miasto zostało w rękach Sowietów. Mimo tego w maju 1945 roku dalej nie było wiadomo czy niemieckie Stettin wkrótce będzie Szczecinem.

Dopiero dwa miesiące później, w lipcu, podczas konferencji w Poczdamie podjęto decyzję o tym jak będzie przebiegała zachodnia granica Polski.  Co ciekawe, Polska starająca się o Stettin uzyskała nawet poparcie Stalina. W ten sposób ujście Odry, po raz drugi w dziejach i po raz pierwszy od ośmiuset lat znowu należało do Polski. Mawiano nawet, że Polska przywróciła ziemię do macierzy. Niestety miasto znajdowało się w fatalnym stanie. Po nalotach bombowych trwających całą wojnę, było całkowicie zniszczone. Jego mieszkańcy, którzy przybyli na te tereny z Kresów czy centralnej części Polski, nie czuli się jak u siebie. Cały czas mieli wrażenie, że Niemcy mogą wrócić. To uczucie opuściło ich dopiero po zmianie ustroju, dopiero wtedy zaczęła się renowacja miasta na dużą skalę. Dzięki temu, dziś prezentuje się ono naprawdę okazale, a liczne zabytki i atrakcje potwierdzają, że warto zwiedzić Szczecin.

Co warto zobaczyć w Szczecinie?

Na pierwszy rzut oka Szczecin przypomina industrialny ośrodek z terenami portowymi. Warto jednak nieco bardziej zagłębić się w to co miasto ma do zaoferowania turystom. Położone nad Jeziorem Dąbie oraz Zalewem Szczecińskim, wśród licznych rezerwatów przyrody, jest idealnym miejscem dla fanów aktywnego wypoczynku. Majestatyczne budowle i wspaniałe zabytki zachwycą tych, których fascynuje tradycyjny sposób zwiedzania. A na miłośników alternatywnej turystyki czeka najstarsze kino świata, niezwykły budynek filharmonii czy centrum sztuki współczesnej. Sprawdź co zobaczyć w Szczecinie.

Ciekawe miejsca Szczecin – Wały Chrobrego

Co trzeba zobaczyć w Szczecinie? Obowiązkowym elementem na liście miejsc do zwiedzania w Szczecinie są Wały Chrobrego. Ogromne tarasy położone nad Odrą są idealnym miejscem do podziwiania panoramy Szczecina. Do 1945 roku Wały Chrobrego nosiły nazwę pochodzącą od nazwiska nadburmistrza, który zadecydował o ich powstaniu. Głównym celem podczas budowy tej atrakcji było stworzenie miejsca, które będzie punktem spacerowym na mapie Szczecina i połączy inne ważne zabytki. Dlatego w pobliżu znajdują się również inne miejsca warte zobaczenia w Szczecinie: Zamek Książąt Pomorskich, archikatedra św. Jakuba oraz Gmach Muzeum Narodowego.

Dlaczego w Szczecinie warto zobaczyć Wały Chrobrego?

Wały Chrobrego to nasypy ziemne kończące się urokliwymi placami. Na samym środku konstrukcji, w największym tarasie stoi posąg muskularnego mężczyzny z centaurem. Z centralną częścią połączono także dwa mniejsze tarasy. Oprócz tego, na Wałach znajduje się niezwykła fontanna oraz park dendrologiczny. Z Wałów Chrobrego można zejść wielkimi schodami na plażę nad Odrą, aby również tam miło spędzić czas.

Zamek Książąt Pomorskich trzeba zwiedzić w Szczecinie

Zamek Książąt Pomorskich to najokazalsza i jedna z najważniejszych budowli w Szczecinie. Uznano ją za najbardziej reprezentacyjną rezydencję książęcą w północnej części kontynentu. Przez pięć wieków Zamek był zamieszkiwany przez ród Gryfitów, władających nad Księstwem Pomorskim pomiędzy XIII a połową XVII wieku. Dynastia słowiańskich książąt panowała nad ziemiami na południowym wybrzeżu Bałtyku przez pół tysiąclecia. W 1925 roku rozpoczęto nawet renowację zamku, jednak prace przerwała wojna, która znacznie zniszczyła budynek. Po przejęciu Szczecina przez Polskę, zabezpieczono zamek i rozpoczęto badania archeologiczne. Od 1958 – 1980 roku trwała jego odbudowa.

Budynek posiada cztery skrzydła. Południowe wraz z Wieżą Zegarową powstało w 1503 roku, a 190 lat później dodano do niego mechaniczny zegar. Na zegarze widnieje wiele interesujących elementów. Daty to czas, w którym był remontowany. Na górze zegara znajdują się dwa szwedzkie lwy wraz z granatowo-złotą kulą. W jego centrum widnieje maszkaron ze wskazówką na nosie, za którą podąża również jego wzrok. Na ustach postaci znajduje się aktualny dzień miesiąca.

Szczecin zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich

Trzydzieści lat po wybudowaniu skrzydła południowego, stworzono skrzydło wschodnie. To w nim mieści się wejście do podziemnej Galerii Gotyckiej. W 1575 roku dobudowano skrzydło zachodnie, a na samym końcu północne. To właśnie tan znajduje się Sala Księcia Bogusława X, kaplica książęca oraz Krypta Gryfitów z sześcioma grobowcami. Na dachu skrzydła północnego, dawniej znajdował się Taras Książęcy, jednak w 2017 roku uległ zawaleniu. Zamek Książąt Pomorskich bez wątpienia jest miejscem, które warto zobaczyć w Szczecinie.

Jak to zrobić? Wstęp do zamku jest możliwy każdego dnia od 6:00 do 23:00. Galerie wystawowe są otwarte od 11:00 do 18:00 od wtorku do niedzieli, a bilet upoważniający do wstępu na wystawy kosztuje 6 zł oraz 4 zł ulgowy. W Zamku Książąt Pomorskich swoją siedzibę mają szczecińskie instytucje kultury, które na co dzień realizują liczne aktywności dla mieszkańców miasta oraz odwiedzających je turystów.

Filharmonia – co warto zobaczyć w Szczecinie

Filharmonia to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Szczecinie. Budynek powstał na skutek zwycięstwa projektu w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2007 roku. Młodzi Hiszpanie zaproponowali wtedy niezwykle odważny budynek, który w wielu osobach wzbudzał kontrowersyjne uczucia. Jedni uważali, że taka odważna wizja budowli nie sprawdzi się w Szczecinie, a inni już nie mogli doczekać się ukończenia prac. Dziś niemal każdy może przyznać, że budynek filharmonii to symbol rozwoju na najwyższym poziomie oraz nowoczesnego ducha miasta. Co ciekawe, Filharmonia powstała na miejscu zniszczonego podczas wojny Domu Koncertowego, który stanowił kulturalne centrum Stettina.

Szczecin zwiedzanie Filharmonii

Niektórzy nazywają Filharmonię lodowym zamkiem. Nie ma w tym ani trochę przesady, bo strzeliste dachy i biały kolor elewacji sprawiają, że budynek przypomina wierzchołek góry lodowej. Uzupełnieniem i tak już doskonale prezentującej się budowli jest oświetlenie, które sprawia, że po zmroku Filharmonia jeszcze bardziej zapiera dech w piersiach. Jednak to co najlepsze znajduje się wewnątrz. Zwiedzanie szczecińskiej Filharmonii można rozpocząć od niezwykłego holu głównego. To właśnie w nim odbywają się spotkania kulturalne czy wernisaże. Schody, którymi wchodzi się do góry w jednej chwili mogą stać się miejscem dla widowni. Duże wrażenie robi także posadzka holu. Jej geometryczny kształt i białe kafle pochodzące z manufaktury na Majorce robią ogromne wrażenie.

Filharmonia Szczecin – co warto zobaczyć?

Kolejne pomieszczenie warte obejrzenia to sala symfoniczna, nazywana również Słoneczną. Jest wyposażona tak dobrze, że ani trochę nie odbiega od wiedeńskich standardów akustycznych Musikverein, które na całym świecie są uważane za wyznacznik jakości. Znajdujące się w sali fotele, wyprodukowano na indywidualne zamówienie i zaprojektowano je tak, aby pochłaniały jak najwięcej dźwięku. Duże wrażenie robi także oryginalny sufit. Znajdujące się na nim krzywizny są stworzone tak, aby dźwięk w sali był jednorodny. Ściany sali symfonicznej są pokryte płatkami szlagmetalu, a numery na fotelach wyszyto nicią w złotym kolorze. Dlatego sala jest również nazywana Słoneczną. Co ciekawe, w pomieszczeniu mogą odbywać się również niestandardowe wydarzenia z oryginalną choreografią, ponieważ trzy pierwsze rzędy foteli można wymontować, robiąc dodatkowe miejsce.

Filharmonia – ciekawe miejsca Szczecin

Oprócz Sali Słonecznej, w Filharmonii znajduje się też mniejsze pomieszczenie nazywane Salą Kameralną. Zaprojektowano ją na 192 widzów, aby mogły odbywać się w niej mniejsze wydarzenia kulturalne lub edukacyjne. Eksperci określili to pomieszczenie jako akustyczną perełkę, ponieważ pogłos w sali wynosi tylko 1,5s. Ściany sali są pomalowane na czarny kolor, a fotele mają srebrne numery. Dlatego jest ona nazywana Księżycową. Co ciekawe, istnieje możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Warto dodać, że budynek Filharmonii zwyciężył kila prestiżowych plebiscytów, otrzymał m.in., Nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie współczesnej architektury czy też nagrodę „Designs of the Year” wręczoną przez londyńskie Design Museum.

Muzeum Narodowe – co zobaczyć w Szczecinie?

Muzeum Narodowe w Szczecinie to największa tego typu instytucja w całym województwie. W swoich zasobach posiada ponad 150 tys. eksponatów różnego rodzaju. Od zabytków archeologicznych aż po dzieła sztuki współczesnej. Ponadto, Muzeum Narodowe w Szczecinie jest właścicielem najbardziej okazałego w Polsce zbioru wytworów działalności człowieka na terenie Afryki, Ameryki oraz Oceanii. W związku z położeniem miasta, motywem przewodnim muzeum jest przede wszystkim tematyka pomorska oraz bałtycka. Budynek Muzeum Narodowego znajduje się na Wałach Chrobrego. Jego filie można odwiedzać także w Ratuszu Staromiejskim, Pałacu Sejmu Stanów Pomorskich oraz Pałacu pod Głowami. Każdy kto zwiedza Szczecin powinien, choć na moment odwiedzić Muzeum Narodowe.

Szczecin – zwiedzanie Centrum Dialogu Przełomy

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Szczecinie jest filia Muzeum Narodowego – Centrum Dialogu Przełomy. W tym miejscu można zapoznać się z najnowszą historią stolicy województwa zachodniopomorskiego. Miejsce, w którym znajduje się budynek muzeum nie jest wybrane przypadkowo, ponieważ to właśnie tutaj 17 grudnia 50 lat temu oddany pierwsze strzały do robotników, którzy protestowali. W budynku znajduje się wystawa, która za pomocą filmów, nagrań wywiadów ze świadkami czy zdjęć przedstawia wydarzenia z lat 1939-1989.

Jak zwiedzać Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie?

Ekspozycja w Centrum Dialogu Przełomy przedstawia dzieje miasta od czasów II wojny światowej aż po zmiany ustrojowe w 1989 roku. Wśród muzealnych zasobów znajdują się pamiątki przekazane przez zesłańców Syberii, pamiętnik żołnierza wyklętego, narzędzia ze Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego czy archiwalia takie jak: kopie dokumentów Armii Krajowej, czy też tych pochodzących konferencji w Poczdamie. Są też gazety wydawane w okresie przemian ustrojowych czy ręcznie pisane postulaty Solidarności.

Szczecin – zwiedzanie Kościoła św. Jakuba Apostoła

Bardzo popularną budowlą w Szczecinie jest Kościół św. Jakuba Apostoła. Powstał w XX w. z inicjatywy bogatego mężczyzny z Bambergu. Na przestrzeni wieków był wiele razy przebudowywany. W XVI wieku stał się świątynią wyznawców protestantyzmu. W kościele znajduje się wiele wartych zobaczenia zabytków, m.in. tryptyk z XIV wieku czy krucyfiks z przełomu XV i XVI stulecia. W świątyni znajduje się aż 19 kaplic, m.in. Kaplica Najświętszego Sakramentu z czternastowiecznym ołtarzem. Co ciekawe, Kościół św. Jakuba Apostoła w Szczecinie to dziś druga pod względem wysokości sakralna budowla w Polsce. Na pierwszym miejscu znajduje się bazylika w Licheniu. Świątynia jest umieszczona na liście Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.

Co zobaczyć w Szczecinie – Podzamcze

Dolne Miasto w Szczecinie, po II wojnie światowej, nie przypominało już tego sprzed 1939 roku. Jednak do czasu wybuchu wojny było popularnym miejscem na mapie Stettina. Budynki były rozłożone wzdłuż placów targowych – Rynku Siennego, Warzywnego oraz Targu Rybnego.  Po wojnie rozebrano ruiny zniszczonych budynków, a w 1994 roku stworzono przestrzeń Podzamcza na nowo. Dlatego jest ono bogate w budynki na miarę współczesnej architektury, jednak z zachowaniem zasad dawnych elewacji. Szczecińskie Stare Miasto jest pełne klimatycznych kawiarenek i barów, dlatego jest chętnie odwiedzają je zarówno mieszkańcy, jak i turyści.

Najstarsze kino na świecie można zwiedzać w Szczecinie

To w Szczecinie działa najstarsze na świecie kino Pionier. Powstało 100 lat temu i działa nieprzerwanie do dziś. Kino otrzymało nawet certyfikat Księgi Rekordów Guinnessa. Film można obejrzeć w jednej z dwóch sal. W tej w stylu retro znajduje się projektor sprzed wielu lat oraz pianino wyprodukowane w 1898 roku. Ponadto, podczas seansu zamiast pop-cornu można skosztować lampkę wina lub filiżankę herbaty. W drugiej Sali nazywanej Kiniarnią film ogląda się przy stoliku.

Łasztownia Szczecin – zwiedzanie

Dawniej szczecińska Łasztownia w niczym nie przypominała miejsca, którym jest obecnie. Była wyspą portową bez dostępu dla spacerowiczów. Dziś to jedno z ich ulubionych miejsc do spędzania wolnego czasu w Szczecinie. Idealnie nadaje się do spacerowania, jazdy na rowerze czy zdobywania wrażeń kulinarnych w jednej z urokliwych kawiarni lub restauracji. Wyremontowano budynki starego kompleksu rzeźniczego, które teraz komponują się z zabytkowymi dźwigami portowymi, jachtowym portem i dużym zapleczem kulinarnym. Dziś Łasztownia to m.in. Centrum Kultury Eurorgionu Stara Rzeźnia czy Morskie Centrum Nauki. Duże wrażenie robią też podświetlane Dźwigozaury, które co wieczór dają świetlny pokaz. Z wyspy można oglądać panoramę szczecińskiego Starego Miasta, Wały Chrobrego oraz Zamek Książąt Pomorskich. Widok zapiera dech w piersiach i należy do rzeczy, które trzeba zobaczyć w Szczecinie.

Read More

Szczecin: dziewczyny grają w piłkę!

Szczecin jest miastem aktywnych. Nic więc dziwnego, iż Ladies Football Academy zachęca wszystkie dziewczynki i nastolatki do aktywnego uprawiania piłki nożnej. Od całkiem niedawna inicjatywa pod szyldem „Dziewczyny grają w piłkę nożną” jest wspierana przez grupę Lotos. Akademia prowadzi nabór w kilku grupach wiekowych, a samo zapisanie dziecka na zajęcia jest dziecinnie proste.

Szczecin jest miastem aktywnych. Nic więc dziwnego, iż Ladies Football Academy zachęca wszystkie dziewczynki i nastolatki do aktywnego uprawiania piłki nożnej. Od całkiem niedawna inicjatywa pod szyldem „Dziewczyny grają w piłkę nożną” jest wspierana przez grupę Lotos. Akademia prowadzi nabór w kilku grupach wiekowych, a samo zapisanie dziecka na zajęcia jest dziecinnie proste.

Jakie talenty kryje Szczecin?

Inicjatywa, o której mowa powstała już w 2018 roku. Wynikała ona nie tylko z pomysłowości akademii, ale również realnego zapotrzebowania na tego rodzaju zajęcia. Włączenie LFA pod patronat Grupy Lotos stanowi spore wyróżnienie, dając jednocześnie olbrzymie szanse rozwoju każdego talentu. I tych, trzeba przyznać nie brakuje. Na ten moment we wspomnianej akademii trenuje blisko 70 dziewcząt, z czego te najmłodsze mają dopiero cztery lata. Trenerzy dokładają wszelkich starań, aby najlepsze zawodniczki szlifowały swoje możliwości. Grupa Lotos z kolei umożliwia stypendia dla najlepszych dziewcząt, które otwierają drzwi do dalszej kariery.

Piłka nożna, co na to Szczecin?

Warto wiedzieć, iż Ladies Football Academy jest jedyną taką inicjatywną na obszarze całego Zachodniopomorskiego. Nabór do drużyn odbywa się nieustannie. Wystarczy bowiem zadzwonić pod wskazany numer telefonu i wyrazić chęć udziału córki w zajęciach. Forma i same treningi są doskonałym sprawdzianem kondycji, ale i fantastycznym sposobem na wypracowanie sobie koordynacji ruchowej. Sporą nowinką jest opracowanie specjalnej aplikacji, ułatwiającej śledzenie informacji drużyny, jak i kontaktowaniu się z trenerem. Być może już całkiem niedługo Szczecin pochwali się wspaniałą drużyną kobiecą, która będzie zdobywać tytuły nie tylko na polskiej arenie piłki nożnej.

Read More