Category: Miasto

Pracownicy budżetówki mogą liczyć na 210 złotych podwyżki

Pracownicy budżetówki domagali się wzrostu wynagrodzeń o 1000 złotych brutto. Pikiety przed magistratem nie przyniosły jednak spodziewanego efektu. Wynagrodzenia wzrosną, ale o 210 złotych. Oczywiście brutto.

Obraza pracowników

Jak się można domyślić, możemy mówić o sporym niezadowoleniu. Można wręcz usłyszeć o tym, że 210 złotych brutto to obraza pracowników.

Niemniej jednak te ostre wypowiedzi na nic się zdały – w poniedziałek pojawiła się informacja, zgodnie z którą miesięczne wypłaty wzrosną o 210 złotych brutto. Ważne jest też to, że na tym się nie zakończyło – możemy mówić o zwiększeniu rezerwy w sferze społecznej. Wiadomo też, że chodzi o 3 miliony złotych. O dokładnym rozdysponowaniu środków trudno wiele powiedzieć, ponieważ rozdysponowywanie środków to zadanie dla dyrektorów poszczególnych jednostek. Istotne jest też to, że podwyżki w sferze społecznej mają dotyczyć około 800 etatów.

Wypada też odnotować, że łączna regulacja wynagrodzeń przekłada się na 23 mln złotych. Można jeszcze dodać, że na tym podwyżki się nie kończą. Z drugiej strony nie pojawiają się żadne konkrety – po prostu trwać będzie poszukiwanie kolejnych podwyżek.

Informacje ze Szczecina znajdziesz także tutaj.

Read More

Czy podatki mogą kojarzyć się z przejrzystością?

Podatki kojarzą się jednoznacznie negatywnie i nic nie wskazuje na to, abyśmy mieli do czynienia z jakąś zmianą. Można wręcz powiedzieć, że prawdopodobnie będzie tylko gorzej – chodzi o zapowiedź poprawek do Polskiego Ładu.

Bez komplikacji

Niemniej jednak niektórzy mogą powiedzieć, że pozory mylą. Co więcej, Szczecin jest tego świetnym przykładem.

Krótko mówiąc, miasto dołączyło do serwisu „Przyjazne deklaracje”. Jest to miejsce, w którym można liczyć na pomoc dotyczącą najpopularniejszych dokumentów związanych z deklaracjami podatkowymi. Bardzo ważne jest też to, że wystarczy odpowiadać na zadane pytania – użytkownicy są prowadzeni przez wszelkie zawiłości (do tego serwis sam wypełnia formularz podatkowy). Warte podkreślenia jest również to, że zainteresowani mogą złożyć dokumenty, jak i je wydrukować.

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółami, najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne zapoznanie się z funkcjonowaniem serwisu. Gdyby jakieś informacje okazały się niezrozumiałe, nie ma się nad czym zastanawiać – trzeba pytać.

Read More

Spór o tor gokartowy

Spory w polityce to coś w zupełności normalnego, ale mimo to nieustannie możemy czuć się zaskakiwani. Wystarczy zapoznać się z tym, co ma miejsce w Szczecinie mamy do czynienia ze sporem o tor gokartowy.

Co się dzieje?

Zacznijmy może od tego, że tor znajduje się przy al. Wojska Polskiego. Co więcej, możemy mówić o torze, który istnieje od wielu lat.

Tor istnieje od wielu lat, ale kłopot pojawił się nie tak dawno. Krótko mówiąc, chodzi o plan, który zakłada przygotowanie działek pod inwestycje deweloperskie. Wypada jeszcze dodać, że nie tylko tor gokartowy może zniknąć – wspomniany plan zakłada pozbycie się toru, siedziby Polskiego Związku Motorowego i schroniska dla zwierząt. Z pełnym przekonaniem możemy mówić o sporej determinacji.

Warto również wiedzieć, że nie wszyscy popierają likwidowanie toru gokartowego – przeciwni są szczecińscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Do tego nie można zapomnieć o petycji w obronie toru – mieszkańcy także mają wpływ na to, co się dzieje.

Trudno powiedzieć, jak zakończy się sprawa, ale można przypuszczać, że będzie się działo.

Read More

Specjalna procedura budżetowa

Stosunkowo często można usłyszeć o tym, że politycy nie przywiązują wagi do pieniędzy. Można to zrozumieć, aczkolwiek uczciwie trzeba przyznać, że realia przedstawiają się nieco inaczej.

Decyzje rządu

Wszyscy chyba słyszeliśmy o rewolucji, jaką przeprowadził rząd. Niejednokrotnie można też usłyszeć o tym, że mnóstwo ludzi odniesie korzyści. Można również przypuszczać, że część osób ma co do tego wątpliwości, ale zostawmy to – skupimy się teraz na czymś innym. Krótko mówiąc, warto wiedzieć, że nie wszyscy liczą zyski.

W ten sposób dotarliśmy do sedna sprawy – dochody z tytułu PIT będą mniejsze niż wcześniej. Można usłyszeć, że do miejskiej kasy wpłynie aż 129 mln zł mniej. Ponadto nie sposób zapomnieć o inflacji – dochody z tytułu PIT zmalały, a opłaty stają się coraz większe. Oczywiście trzeba sobie jednak jakoś radzić (w końcu potrzeb nie brakuje) i właśnie dlatego możemy mówić o specjalnych procedurach zarządzania budżetem. Przez specjalne procedury zarządzania budżetem należy rozumieć bardzo rozsądne gospodarowanie środkami.

Trudno powiedzieć, co się wydarzy w najbliższych miesiącach – pewne jest tylko to, że możemy mówić o ciężkim okresie. Okresie, który może trwać długo.

Read More

Czy dbamy o czystość?

Dbałość o czystość to temat stosunkowo popularny. Niemniej jednak warto zadać sobie pytanie, czy nie jest tak, że mowa o sprawie, w przypadku której skupiamy się głównie na mówieniu?

Projekty SBO z 2020 roku

Cofnijmy się do tego, co działo się w 2020 roku – „Butelkomaty dla Szczecina” to jeden ze zwycięskich projektów SBO. Obecnie możemy zapytać, co z tego? Realizacja zadania zatrzymała się na etapie przygotowania postępowania przetargowego! Czy w takiej sytuacji można cokolwiek dodawać?

Wypada jednak przyznać, że to nie tak, iż wszyscy przeszli nad tym do porządku dziennego. Radny Przemysław Słowik wystosował interpelację do prezydenta miasta. Z drugiej strony możemy usłyszeć, że wiosną ma zostać wszczęte postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego – chodzi o dostawę, montaż i serwis butelkomatów. Wiemy też, że ma pojawić się 5 sztuk. Trudno powiedzieć, czy to będzie początek, czy może na tym koniec. Wracając jeszcze do radnego Słowika, jego zdaniem miasto niechętnie zapatruje się na butelkomaty. Warto też wiedzieć, że pierwszy butelkomat pojawił się w Krakowie i to niedawno, bo w 2019 roku.

Prowadzone działania mogą wzbudzać kontrowersje, prawda?

Read More

Pracownicy budżetówki domagają się podwyżek

Można usłyszeć, że zarabiamy coraz więcej, ale tak naprawdę sytuację należy określić skomplikowaną. Zresztą wystarczy sobie wziąć pod uwagę choćby inflację.

Pracownicy budżetówki

Niemniej jednak nie o inflacji (a przynajmniej niedosłownie) będzie mowa pracownicy budżetówki domagają się podwyżek. Można też powiedzieć, że jest naprawdę ostro. Dla niezorientowanych – możemy mówić o pochodzie osób przebranych za żebraków. Oczywiście mowa o osobach pracujących w budżetówce – chodziło o przedstawienie stanu jednostek budżetowych Urzędu Miasta Szczecin.

Za pikietę kolejny raz odpowiadała szczecińska Solidarność. Warte podkreślenia jest również to, że frekwencja nie dorównała do tego, co działo się kilka tygodni temu. Z drugiej strony trzeba też pamiętać o tym, że nie zabrakło ostrych wypowiedzi. Można odnieść wrażenie, że protest nie zakończy się szybko (zakładając niespełnione postulaty). Nie ma też co ukrywać, że pojawia się pytanie, co będzie dalej?

Protestujący mogą być gotowi na wiele. Rzecz jasna dobrze też spojrzeć na sytuację z perspektywy wykonywanych obowiązków – nie można wykluczyć, że dojdzie do katastrofy.

Read More

Rozdawanie choinek w zamian za karmę dla zwierząt

Nie ma co ukrywać, że czasami trzeba działać na ostatnią chwilę – jeżeli potrzebujesz choinki, warto zainteresować się terenem jarmarku. Jest to miejsce, w którym można otrzymać choinkę, ale tylko przez określony czas i pod pewnym warunkiem.

Szczeciński Jarmark Bożonarodzeniowy

Zacznijmy od tego, że mowa o choinkach, które służyły jako ozdoba Szczecińskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Jarmark ten skończył się dzisiaj, także choinki nie są już potrzebne. Z drugiej strony zaczyna się okres, podczas którego mogą przydać się mieszkańcom.

Co więcej, płatność za drzewko nie jest konieczna. Niemniej otrzymanie choinki za darmo nie jest możliwe – trzeba mieć ze sobą karmę dla zwierząt. Akcja miała rozpocząć się dzisiaj o godz. 16:00. Czas jej trwania nie został podany – zaznaczono tylko, że wszystko zależy od frekwencji (czyli akcja ma trwać do oddania wszystkich drzewek). Można też powiedzieć, że przy ewentualnych wątpliwościach lepiej się zbyt długo nie zastanawiać.

Wypada jeszcze podkreślić, że zebrana karma trafi do zwierzaków ze schroniska Kudłata Przystań.

Read More

Czy pamiętamy o zwierzętach?

Pamięć o zwierzętach to temat, w przypadku którego należy liczyć się z przeróżnymi odpowiedziami. Z drugiej strony pomocy nigdy dość to nawiązanie do góry świątecznych podarków dla Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami.

Świąteczna zbiórka

Krótko mówiąc, trwa świąteczna zbiórka na rzecz potrzebujących zwierząt. Zbiórka ta stanowi efekt działań trzech szczecińskich redakcji, ale to nie jest najważniejsze – najważniejsze jest to, że wszyscy zainteresowani mogą pomóc. Warte odnotowania jest też to, że znaczenie ma każde wsparcie. Jeżeli wiele osób zapewni symboliczne wsparcie, można mówić o ogromnym wsparciu.

Jeżeli pojawiają się jakieś wątpliwości, pamiętaj, że nie ma nad czym myśleć zwierzaki potrzebują choćby karmy, zabawek czy podkładów higienicznych. Pomóc można na różne sposoby.

Niewiele czasu

Warto też mieć na uwadze, że nie zostało już wiele czasu zbiórka ma być prowadzona do jutra. Miejsce, w którym zbierane są potrzebne artykuły to siedziba radia Super FM. Dla niezorientowanych – siedziba radia Super FM znajduje się na czwartym piętrze wieżowca Pazim przy placu Rodła 8.

Read More

Projekt budżetu na 2022 rok – co wiemy?

Powstał projekt budżetu miasta na przyszły rok! Co możemy powiedzieć na ten temat?

Spore emocje

Wydaje się, że projekt budżetu miasta zawsze wiąże się ze sporymi emocjami. Zresztą jest to coś, czego chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć. Co więcej, budżet będzie uchwalany na jutrzejszej sesji Rady Miasta Szczecin.

W ten sposób dochodzimy do szczegółów – wiemy choćby o tym, że dokument konsultowano na wielu poziomach. Możemy również usłyszeć o tym, że pytano mieszkańców, radnych, przedsiębiorców i ekonomistów. To dobrze brzmi, ale trudno nie zadać pytania, co z tych konsultacji wyniknie? Odpowiedzi na to pytanie oczywiście jeszcze długo nie poznamy. Wypada jednak podkreślić, że głównym założeniem było doprowadzenie do zbilansowania budżetu. Można też powiedzieć, że chodziło o zbilansowanie budżetu przy jednoczesnym utrzymaniu zdolności inwestycyjnych. Warte odnotowania jest również to, że prezydent zdecydował się zwiększyć rezerwę budżetową na podwyżki w strefie socjalnej – rezerwę tą zwiększono o 3 mln zł.

Co sądzisz o budżecie na przyszły rok?

Read More

Przed Urzędem Miasta trwają prace – o co chodzi?

Nietrudno zauważyć, że przed urzędem miasta trwają pewne prace. Można też powiedzieć, że sprawa jest poważna, ponieważ chodzi o zamontowanie choinki.

Sporo pracy

Wypada również podkreślić, że pojawienie się choinki wymaga sporego wysiłku. Gdyby ktoś nie znał szczegółów – mowa o drzewku, które ma mieć 12 metrów wysokości i mniej więcej 10 tysięcy światełek. Wiemy też, że u podstawy drzewko powinno mieć 5 metrów średnicy. Ponadto całość ma zostać zwieńczona przez podświetlaną gwiazdę. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, końcowy efekt poznamy 6 grudnia o godz. 16:00. Nie można też zapomnieć o tym, że pojawienie się choinki przed Urzędem Miasta można określić tradycją.

Skoro mowa o przygotowaniach i choince, wypada odnotować, że bożonarodzeniowe drzewko pojawi się też przed filią Urzędu Miasta przy ul. Rydla. Drzewko to będzie mieć blisko 6 metrów wysokości. Do tego trzeba dodać udekorowanie choinki za pomocą białego węża świetlnego, na którym znajdzie się niemal 3,5 tysiąca światełek.

Krótko mówiąc, atmosfera świąt jest coraz bardziej odczuwalna.

Read More