Category: Miasto

Stadion Świtu Szczecin coraz piękniejszy. Już niedługo mecz z Legią!

Puchary krajowe mają to do siebie, że nieznane kluby mogą mierzyć się z najlepszymi piłkarzami w kraju. Nie inaczej jest w przypadku Świtu Szczecin – trzecioligowiec szykuje się na spotkanie z Legią!

Wielkie wydarzenie

Nie ma co ukrywać, że mecz z mistrzem kraju to dla wielkie wydarzenie. Wydarzenie, które zbiegło się z przebudową stadionu. Niewykluczone, że niektórzy zadają sobie pytanie, czy Świt będzie mógł zagrać na własnym obiekcie?

Na pewno można powiedzieć, że wiele się dzieje – wystarczy wziąć pod uwagę zadaszenie czy powstanie parkingu. Oczywiście to nie wszystko, o czym kibice powinni pamiętać – do końca prac jeszcze daleko. Z drugiej strony do spotkania z Legią zostało niewiele czasu (mecz odbędzie się 28 października).

Sytuacja wygląda tak, że wykonuje się wiele pracy, aby Świt grał u siebie. Spotkanie z Legią ma być nagrodą dla piłkarzy i kibiców. Można także usłyszeć o tym, że czynione są starania, aby na trybunach znalazło się jak najwięcej osób (obecnie może wejść 650 fanów). Musimy jednak też pamiętać, że chęci to za mało. Krótko mówiąc, trzeba mieć na uwadze środki finansowe oraz pozytywną opinię magistratu, policji i straży pożarnej. W Pucharze Polski nie obowiązują żadne wymogi licencyjne.

Na ten moment kibicom zostaje więc tylko jedno – czekać.

Read More

Przy ulicy Santockiej w Szczecinie powstanie nowoczesne osiedle wielorodzinne

Prawdopodobnie w Szczecinie powstanie nowe osiedle. Plany przewidują budowę lokali mieszkalnych przy ulicy Santockiej. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji garaże podziemne oraz lokale usługowe na terenie inwestycji.

Urząd miejski w Szczecinie rozpatruje wniosek o ustalenie warunków zabudowy

Deweloper złożył już w Urzędzie Miasta Szczecina wniosek o ustalenie warunków zabudowy. W planach osiedla wielorodzinnego przewidziano przede wszystkim garaże podziemne, miejsca postojowe, lokale usługowe, place zabaw dla najmłodszych oraz miejsca wypoczynku. W jednym z lokali usługowych ma powstać także przedszkole. Dzięki temu osiedle z pewnością przyciągnie młodych ludzi, którzy w przyszłości założą albo już posiadają rodziny.

Osiedle zostanie zbudowane na dwóch działkach o łącznej powierzchni 11,5 tys. metrów kwadratowych

Działki pod zabudowę inwestycji zlokalizowane są przy ulicy Santockiej 48-49 niedaleko skrzyżowania z ulicą Ku Słońcu. W związku z istniejącymi już nieopodal przyszłego osiedla budynkami mieszkalnymi i usługowymi deweloper planuje postawić tylko kilka budynków wielorodzinnych. Budynki będą miały najwyżej cztery kondygnację, licząc z parterem.

Lokale użytkowe, które są w planach budowy inwestora, prawdopodobnie będą zajmowały powierzchnię maksymalnie 800 metrów kwadratowych na jeden budynek.

Budowa osiedla ruszy po zatwierdzeniu przez urzędników i radnych warunków zabudowy dla tego typu osiedla.

Read More

Jakie atrakcje czekają na odwiedzających Morskie Centrum Nauki w Szczecinie?

Trwa budowa Morskiego Centrum Naukowego w Szczecinie. Będą w nim organizowane liczne wystawy, pokazy i laboratoria. Zobaczycie zabytkowe przedmioty, ale i nowoczesną technologie.

Trwa ostatni etap budowy

Wnętrze MCN prawie ukończono. Obecnie trwają prace wykończeniowe. Pozostały jeszcze do zamontowania elementy wystawy i multimedia.

Budynek w chwili obecnej mierzy 14 metrów wysokości i 100 metrów długości. W planach budynku jest zagospodarowanie parteru MCN na salę zabaw dla dzieci, urządzoną w klimacie morskim.

Również na dole budynku zwiedzający znajdą siedmiotonowy silnik promu podarowany przez Muzeum Narodowe w Szczecinie. Ma on stanowić motyw przewodni wystawy ,,Cała naprzód’’. Dzięki niej zwiedzający dowiedzą się, w jaki sposób projektuje się i buduje statki i jakie są ich rodzaje.

Planetarium, jako jedna z największych atrakcji

W planetarium będą wyświetlane pokazy związane z astronomią, fizyką, biologią i chemią. Dodatkowo będzie można zobaczyć multimedialne atrakcje. Zainteresowani tematyką astronomii, fizyką, chemią lub biologią z pewnością będą zadowoleni. Relaks w czasie pokazów zapewnią leżaki i szum morza dobiegający z głośników.

Cześć edukacyjna z trzema laboratoriami

Powstaną trzy laboratoria na pierwszym piętrze. Przede wszystkim będą to laboratoria biologiczno-chemiczne, manualne oraz fizyczno-mechatroniczne. Zajmą one łączną powierzchnie około 300 metrów kwadratowych.

Dodatkową atrakcją będzie symulacja sztormu na łodzi. MCN zostanie także wyposażone w stanowiska relaksacyjne. Tam każdy zrelaksuje się na hamaku i przy dźwiękach płynącego statku.

Read More

Rozpoczął się Jarmark Włoski w Szczecinie

9 września ruszył Jarmark Włoski w Szczecinie. Miłośnicy Italii będą mogli się na niego wybrać do 26 września. W tym roku klimaty ze słonecznej Italii pojawią się na Alei Kwiatowej w Szczecinie.

Słoneczna Italia zagości w Szczecinie

Jarmark wystartuje już od czwartku 9 września, a zakończy się w ostatnią niedzielę miesiąca, czyli 26 września. Przede wszystkim Na gości będą czekały specjały kuchni włoskiej z różnych zakątków tego pięknego kraju.

Przez ponad dwa tygodnie mieszkańcy Szczecina będą mogli odbywać kulinarną podróż na Półwysep Apeniński

Głodni przechodnie będą mogli codziennie próbować świeżych produktów prosto z Włoch. Kusić Szczecinian będą z pewnością pyszne oliwki, faszerowane papryczki, suszone pomidory, tuńczyk, oryginalna oliwa z oliwek, a także aromatyczne sery i wędliny. Do tego pyszne Sycylijskie desery, sławne tiramisu, a także liczne przekąski, których nikt z odwiedzających nie będzie w stanie sobie odmówić.

Na stoiska będzie można się wybrać codziennie od 9 do 26 września od godziny 11:00 do 21:00.

Poprzednia edycja wydarzenia cieszyła się dużą popularnością. Dlatego też organizator, czyli firma “Gusto & Buon Gusto” Sp. z.o.o. postanowiła powtórzyć pomysł z ubiegłego roku i ponownie zaangażować się w przygotowanie jarmarku w Szczecinie.

Read More

Szczecin bezpłatnie wykona badanie w kierunku SMA u noworodka

Od sierpnia całe województwo zachodniopomorskie wykonuje w swoich szpitalach badania przesiewowe na obecność genu odpowiadającego za rozwój SMA. Zgoda rodziców wystarczy, aby nowo narodzone dziecko zostało bezpłatnie przebadane.

Co to jest SMA?

Rdzeniowy zanik mięśni, czyli SMA jest chorobą genetyczną, która prowadzi do stopniowego zaniku mięśni. Po za tym może wywoływać także inne objawy takie jak problemy z przełykaniem, oddychaniem czy trawieniem. Niezdiagnozowana choroba jest szczególnie niebezpieczna w przypadku niemowląt.

Można wyróżnić cztery typy choroby:

  • Typ pierwszy występuję najczęściej, bo aż w połowie zdiagnozowanych przypadków. Przede wszystkim umożliwia on zaobserwowanie objawów choroby już w pierwszych miesiącach życia dziecka.
  • Drugi typ zwany jest późno niemowlęcym i pojawia się między szóstym a osiemnastym miesiącem życia. W rezultacie osłabienia mięśni dziecko nie jest w stanie samodzielnie siedzieć.
  • Trzeci to typ dziecięcy lub młodzieńczy i charakteryzuje się ograniczeniem w poruszaniu się w ogóle lub w starszym wieku najczęściej we wchodzeniu po schodach.
  • Ostatni typ ujawnia się w wieku dorosłym, najczęściej około czterdziestego roku życia i prowadzi do znacznego ograniczenia w poruszaniu się. Większość lekarzy uważa, że typ czwarty to tak naprawdę późne objawy etapu trzeciego SMA.

Jak wygląda badanie u noworodka w kierunku SMA?

Maluszek ma wykonywane pobranie krwi z pięty najpóźniej w 72 godziny po urodzeniu. Na specjalnej bibule umieszcza się krew i wysyła po wyschnięciu do laboratorium. Pobranie wykonuje się przy okazji innych badań w szpitalu. Dlatego nie jest, więc to dodatkowy stres dla noworodka.

Rodzice nie otrzymają wyników badania o ile są one prawidłowe.

Od kilku lat w Szczecinie prowadzony jest program leczenia dla dzieci chorym na rdzeniowy zanik mięśni. Program lekowy obejmuje leczenie aż do 18 roku życia pacjentów.

Szacuje się, że w Polsce, co roku diagnozuje się około pięćdziesięciu nowych przypadków SMA u noworodków.

Read More

Niania czy przedszkole?

Każdy rodzic chce dla swojego dziecka jak najlepiej. Dlatego też Ci opiekunowie, którzy chcą wrócić do pracy, dość intensywnie zastanawiają się, co będzie lepsze dla ich pociechy: niania czy przedszkole? Decyzja ta nie zawsze jest łatwa. Jak bowiem ustalić, która opcja zapewni dziecku lepsze warunki rozwoju i komfort psychiczny?

Komu powierzyć opiekę nad dzieckiem

Każdy rodzic, który do tej pory opiekował się dzieckiem, wcześniej czy później zechce lub będzie musiał wrócić do pracy. Aby móc się jej w pełni poświęcić, musi mieć pewność, że jego dziecko ma w tym czasie dobrą opiekę i jest bezpieczne. Ponieważ coraz rzadziej możemy liczyć na przejęcie opieki przez innych członków naszych rodzin, pozostaje nam wybór: niania czy przedszkole? Publiczne czy niepubliczne, jak choćby przedszkole z klubikiem dziecięcym najlepszeszczecin.pl?

W rzeczywistości każda opcja ma swoje plusy i minusy. Jej wybór zależy jednak nie tylko od upodobań rodziców, ale także od tego, jak rozwija się dziecko. Dlatego przy podejmowaniu decyzji zwróćmy uwagę na to, jakie ono jest i jakie są jego potrzeby. Niektóre maluchy już nawet w wieku dwóch lat mogą być gotowe na przedszkole, w czasie gdy niektóre trzylatki odczuwają silny lęk separacyjny.

Wady i zalety zatrudnienia niani

Opiekunka ma tą zaletę, że swoją uwagę całkowicie poświęca jednemu dziecku. Nie musi zajmować się innymi pociechami, przez co maluch cały czas „ma” ją dla siebie. Dodatkowo niania wychowuje dziecko według zaleceń i upodobań rodziców, co jest bardzo dużą zaletą. Wykwalifikowana niania przygotuje też maluchowi jego ulubione posiłki i będzie tą osobą, której dziecko zaufa.

Niestety dość trudno jest znaleźć opiekunkę z dużym doświadczeniem a do tego jej wynagrodzenie jest zazwyczaj wysokie. Nawet najlepsza niania nie zastąpi też dziecku kontaktu z rówieśnikami. Może ono stracić przez to możliwość wczesnej nauki współżycia w grupie, tak bardzo przydatnej w kolejnych latach życia. Zdarza się też, że rodzice bywają zazdrośni o relację ich dziecka z nianią.

Przedszkole – plusy i minusy

W przedszkolu opiekę nad dzieckiem przejmuje wykwalifikowany personel. Dzieci przebywają w grupie, w której uczą się zasad współżycia społecznego, dzielenia się i nawiązują pierwsze przyjaźnie. Uczą się reguł, które ułatwią im utrzymanie poprawnych relacji koleżeńskich. Dodatkowo biorą udział w specjalistycznych zajęciach a ich rozwój stymulują inne bodźce, niż w przypadku gdy opiekę sprawuje niania.

Niestety przedszkola mają też swoje wady. Najczęściej są to zbyt liczne grupy i zbyt mała uwaga ze strony pedagogów. W przedszkolach publicznych ograniczone jest także indywidualne podejście do dziecka, które musi przestrzegać ogólnych reguł i zasad. Do placówek publicznych nie można też posłać dwulatków. Czasem i 2,5- latki nie dostaną w nich miejsca.

Przedszkole niepubliczne jako złoty środek?

Istnieje jednak możliwość połączenia jednej i drugiej opcji, poprzez posłanie dziecka do placówki niepublicznej. Dobrym przykładem jest wspomniane już przedszkole z klubikiem dziecięcym najlepszeszczecin.pl. Dzieci przebywają tam w kameralnych grupach, w których panuje rodzinna atmosfera. Opiekunowie wykazują indywidualne podejście do każdego dziecka a pod opieką jednego pedagoga jest mniej maluchów, niż w placówce publicznej.

Do przedszkola niepublicznego mogą uczęszczać także dwulatki! Dzieci mają dużo ciekawych zajęć stymulujących ich rozwój, dopasowanych do ich wieku i możliwości. Mogą też liczyć na fizjoterapię czy pomoc logopedy. „Ciepła” atmosfera sprawia natomiast, że opiekunowie postrzegani są bardziej jako nianie, niż „panie z przedszkola”.

Jak podjąć decyzję?

Każdy rodzic musi sam ustalić, co będzie lepsze dla jego dziecka. Przy wyborze powinniśmy oczywiście wziąć pod uwagę jego samodzielność. Zawsze też możemy zatrudnić nianię tylko na jakiś czas, a gdy dziecko bardziej się usamodzielni, posłać je do przedszkola.

Read More

Co warto zobaczyć w najbliższej okolicy Szczecina?

Szczecin leży w województwie zachodniopomorskim. Ta piękna stolica województwa i zarazem miasto portowe oferuje turystom wiele atrakcji. Szczecin to także ważny ośrodek kultury ze względu na liczne zabytki, przedstawienia wystawiane w teatrach, a także wystąpienia w operze i operetce. Miasto oferuje znacznie więcej ciekawym miejsc i atrakcji.

Kompleks leśny Puszczy Wkrzańskiej

Miłośnicy przyrody powinni wybrać się na wycieczkę po Puszczy Wkrzańskiej. Niewątpliwie stanowi ona jeden z największych drzewostanów w województwie. Turyści mogą poruszać się różnymi trasami w zależności od wybranego poziomu trudności. Kajakarze mogą popłynąć licznymi spływami, a rowerzyści wybrać się na pasjonujące przejażdżki.  Kompleks leśny posiada bardzo urozmaiconą rzeźbę terenu, godne uwagi są np. wydmy śródlądowe.

Krzywy Las w Nowym Czarnowie

Las jest znany w całej Polsce w związku z charakterystycznym zdeformowaniem drzew. Sosny tworzą niecodzienny widok. Około stu drzew wygina się na wysokości 20 cm pod kątem 90 stopni. Sosny zostały posadzone prawdopodobnie w latach 30 ubiegłego wieku. Drzewa prawdopodobnie uprawniano w takiej formie z sposób zamierzony. Miały być przeznaczone pod stolarkę.

Jezioro Szmaragdowe

Jezioro Szmaragdowe jest położone w dzielnicy Szczecina (Zdrojach) na terenie Parku Krajobrazowego. Zbiornik wodny powstał na terenie byłej kopalni w wyniku jej zalania. Choć jezioro posiada piękny szmaragdowy kolor, to warto wiedzieć, że zabarwienie jest wynikiem obecności węglanu wapnia w wodzie. Amatorzy pieszych i rowerowych wycieczek mogą wybrać się w niezapomniane trasy wokół jeziora. Park Krajobrazowy tworzy unikalne miejsce do wypoczynku z dala od miejskiego zgiełku.

Łowiska rybne

Wędkarze mają raj w okolicach Szczecina. Niewątpliwie Zalew Szczeciński obfituje w wiele gatunków ryb. W najbogatszym łowisku na zalewem żyją prawie wszystkie gatunki karpi, a także sandacze, sumy, szczupaki, okonie, trocie, a rzadziej węgorze. Z pewnością warto pamiętać, że na tym łowisku poza obszarami pokrytymi roślinnością wodną istnieje nakaz połowu z łodzi.

 

Read More

15 sierpnia odbędzie się wymiana książek podczas 2 Rayskiego Dnia w Szczecinie

W dniu 15 sierpnia na odcinku od ulicy Rayskiego do placu Grunwaldzkiego odbędzie się wymiana książek w ramach 2 Rayskiego Dnia. Możesz przynieść swoje lektury już o godzinie 12. Cała akcja potrwa do godziny 18. Nie wyrzucaj książek. Przyjdź i daj swoim pozycjom drugie życie. Wymiana książek jest zorganizowana przez Stowarzyszenie Oswajania Sztuki.

Czy na Twoich półkach w domu nie zalegają stare, dawno już przeczytane pozycje? A może schowałeś je w piwnicy lub garażu? Po co się kurzą, daj im drugie życie. Z pewnością każdy z nas ma w swoich zbiorach książki, które przeczytał dawno temu i odłożył na półkę.

Nie obowiązują zapisy tylko przyjdź i rozłóż swoje książki

Nie musisz się zapisywać, tylko zabierz ze sobą książki i rozłóż je na stole. Na spotkaniu będzie obowiązywać wolna wymiana. W związku z tym po prostu przyjdź i zabierz do domu pozycje, które wydają Ci się interesujące i chciałbyś je przeczytać.

Załóżmy, że nikt nie wybierze Twoich książek. Co wtedy? To nie istotne, ponieważ książki zostaną przekazane do Mobilnego Punktu Bookcrossingowego, gdzie przy okazji innej szczecińskiej imprezy znowu dostaną szansę na nowe życie.

Oczywiście punkty bookcrossingowe nie są w Polsce nowością, działają od wielu lat na terenie całego kraju. Organizowane przez nie akcje wymiany książek są bardzo potrzebne.

Porozmawiajmy o literaturze

Stowarzyszenie Oswajania Sztuki na czas wydarzenia zaprosi fascynujących gości. Wśród nich autorkę serii książek dla dzieci Katarzynę Huzar – Czub oraz miłośnika książek i zarazem przewodnika miejskiego – Przemysława Głowę. Pojawi się także duet ,,Mozaiki szczecińskie’’ w składzie Joanny Olszewskiej i Sabiny Wacławczyk. Na czas wydarzenia organizator udostępni zabytkowy Autosan, w którym odbędą się dyskusje nie tylko na tematy związane z literaturą.

Na koniec warto zauważyć, że wybór miejsca akcji nie jest przypadkowy. W powojennym Szczecinie przy ulicy Rayskiego 23 stworzono pierwszą czytelnie ,,Logos’’ założoną przez Państwa Łyczywków. W tamtych czasach było to jedyne miejsce przeznaczone do czytania literatury.

Read More

Szczecin – Bank Żywności im. Jacka Kuronia pomoże potrzebującym

W drugiej połowie roku rozpocznie się akcja charytatywna Banku Żywności w Szczecinie. Inicjatywa otrzyma wsparcie Urzędu Marszałkowskiego. Dzięki niej osoby najbardziej potrzebujące otrzymają darmową żywność.

Redystrybucja żywności Banku Żywności im. Jacka Kuronia

Akcja ma polegać na systematycznym pozyskiwaniu żywności oraz przekazywaniu jej za pomocą partnerów przedsięwzięcia osobom potrzebującym. Dzięki pomocy fundacji i organizacji pozarządowych z nadwyżek będą mogły skorzystać osoby niepełnosprawne, rodziny wielodzietne, dzieci, młodzież i osoby bezdomne. Oczywiście akcji przyświeca szczytny cel i wartości. Bank Żywności w Szczecinie pozyska produkty z sieci handlowych lub bezpośrednio od producentów. Nawiąże także współpracę z firmami odbierającymi i rozwożącymi pozyskaną żywność.

Pozyskiwanie żywności to nie jedyny cel inicjatywy

Redystrybucja żywności to z pewnością nie jedyny cel akcji. Bank Żywności planuje także przeprowadzić szkolenia i warsztaty dla organizacji pozarządowych i innych jednostek pomocowych. Dzięki nim świeżo upieczeni pracownicy oraz wolontariusze Banków Żywności lepiej poznają zasady współpracy z dystrybutorami, sieciami handlowymi oraz hurtowniami.

Read More

Lato w pełni – co robić w wakacje w Szczecinie?

Wakacje w metropolii oferują szereg atrakcji. Niewątpliwie Szczecin zalicza się do miast, które nie zwalniają tempa w okresie letnim. Miasto organizuje liczne warsztaty, kina pod chmurką, zapewnia baseny letnie i ciekawe wydarzenia kulturalne.

Wstąp do Różanego Ogrodu Sztuki

Trzynasta edycja Różanego Ogrodu Sztuki podobnie jak poprzednie, cieszy się dużym zainteresowaniem. W związku z coroczną inicjatywą, Różanki’’ co niedzielę odbywają się darmowe koncerty. Oczywiście organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych. Dla nich organizowane są warsztaty, zabawy manualne, animacje oraz interaktywne spektakle. Dzieci mają okazję ćwiczyć swoją kreatywność poprzez tworzenie własnych dzieł plastycznych.

Pieszo, rowerem czy kajakiem?

To kolejny sezon akcji Szczecina promujący aktywność. Inicjatywa pozwala lepiej poznać miasto. Rowerem, pieszo, a może kajakiem? Najlepiej z każdej perspektywy! Każdej aktywności towarzyszy inny motyw. Zwiedzanie odbywa się w grupach zorganizowanych z polsko – niemieckimi przewodnikami.

Terminal Kultury zaprasza na warsztaty ekologiczne

Terminal zaprasza na rodzinne warsztaty manualne w każdą niedzielę. Bez wątpienia ciekawą propozycją dla dzieci są także szalone tańce przy zumbie. Nieco starszych widzów Terminal Kultury zaprasza na koncerty, wieczory taneczne z muzyką DJ-ów. Spragnieni odprężenia mieszkańcy mogą zrelaksować się też w strefie chillout.

Wieczory filmowe na leżakach

Podobnie jak w większości miast w Polsce, Szczecin również organizuje letnie seanse filmowe pod chmurką. Filmy wyświetlane są na Wyspie Grodzkiej, Placu Tobruckim i Deptaku Bogusława. Maksymalnie w kinie letnim może przebywać 100 osób, a wstęp jest bezpłatny. W repertuarze znajdą się głównie klasyki, np.,, Forest gump’’.

Kąpieliska w Szczecinie

Letnie kąpieliska w Szczecinie działają pełną parą. Najbardziej jest lubiane kąpielisko – Arkonka. Kompleks oferuje baseny, zjeżdżalnie wodne, plac zabaw i siłownie zewnętrzną. Dużą popularnością cieszy się także kąpielisko nad jeziorem Głębokim. Plaża jest czysta, strzeżona, wyposażona w przebieralnie, gastronomie i plac zabaw dla dzieci.

Szczeciński tramwaj wodny

Godną uwagi atrakcją Szczecina jest tramwaj wodny. Dzięki niemu można odbyć rejs dookoła Wyspy Grodzkiej. Z tramwaju rozpościera się widok na panoramę miasta, można też podziwiać Zamek Książąt Pomorskich, Wały Chrobrego, most Trasy Zamkowej i marinę.

Read More