Category: Lifestyle

Czy podatki mogą kojarzyć się z przejrzystością?

Podatki kojarzą się jednoznacznie negatywnie i nic nie wskazuje na to, abyśmy mieli do czynienia z jakąś zmianą. Można wręcz powiedzieć, że prawdopodobnie będzie tylko gorzej – chodzi o zapowiedź poprawek do Polskiego Ładu.

Bez komplikacji

Niemniej jednak niektórzy mogą powiedzieć, że pozory mylą. Co więcej, Szczecin jest tego świetnym przykładem.

Krótko mówiąc, miasto dołączyło do serwisu „Przyjazne deklaracje”. Jest to miejsce, w którym można liczyć na pomoc dotyczącą najpopularniejszych dokumentów związanych z deklaracjami podatkowymi. Bardzo ważne jest też to, że wystarczy odpowiadać na zadane pytania – użytkownicy są prowadzeni przez wszelkie zawiłości (do tego serwis sam wypełnia formularz podatkowy). Warte podkreślenia jest również to, że zainteresowani mogą złożyć dokumenty, jak i je wydrukować.

Jeżeli chcesz zapoznać się ze szczegółami, najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne zapoznanie się z funkcjonowaniem serwisu. Gdyby jakieś informacje okazały się niezrozumiałe, nie ma się nad czym zastanawiać – trzeba pytać.

Read More

Spór o tor gokartowy

Spory w polityce to coś w zupełności normalnego, ale mimo to nieustannie możemy czuć się zaskakiwani. Wystarczy zapoznać się z tym, co ma miejsce w Szczecinie mamy do czynienia ze sporem o tor gokartowy.

Co się dzieje?

Zacznijmy może od tego, że tor znajduje się przy al. Wojska Polskiego. Co więcej, możemy mówić o torze, który istnieje od wielu lat.

Tor istnieje od wielu lat, ale kłopot pojawił się nie tak dawno. Krótko mówiąc, chodzi o plan, który zakłada przygotowanie działek pod inwestycje deweloperskie. Wypada jeszcze dodać, że nie tylko tor gokartowy może zniknąć – wspomniany plan zakłada pozbycie się toru, siedziby Polskiego Związku Motorowego i schroniska dla zwierząt. Z pełnym przekonaniem możemy mówić o sporej determinacji.

Warto również wiedzieć, że nie wszyscy popierają likwidowanie toru gokartowego – przeciwni są szczecińscy radni Prawa i Sprawiedliwości. Do tego nie można zapomnieć o petycji w obronie toru – mieszkańcy także mają wpływ na to, co się dzieje.

Trudno powiedzieć, jak zakończy się sprawa, ale można przypuszczać, że będzie się działo.

Read More

Czy dbamy o czystość?

Dbałość o czystość to temat stosunkowo popularny. Niemniej jednak warto zadać sobie pytanie, czy nie jest tak, że mowa o sprawie, w przypadku której skupiamy się głównie na mówieniu?

Projekty SBO z 2020 roku

Cofnijmy się do tego, co działo się w 2020 roku – „Butelkomaty dla Szczecina” to jeden ze zwycięskich projektów SBO. Obecnie możemy zapytać, co z tego? Realizacja zadania zatrzymała się na etapie przygotowania postępowania przetargowego! Czy w takiej sytuacji można cokolwiek dodawać?

Wypada jednak przyznać, że to nie tak, iż wszyscy przeszli nad tym do porządku dziennego. Radny Przemysław Słowik wystosował interpelację do prezydenta miasta. Z drugiej strony możemy usłyszeć, że wiosną ma zostać wszczęte postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego – chodzi o dostawę, montaż i serwis butelkomatów. Wiemy też, że ma pojawić się 5 sztuk. Trudno powiedzieć, czy to będzie początek, czy może na tym koniec. Wracając jeszcze do radnego Słowika, jego zdaniem miasto niechętnie zapatruje się na butelkomaty. Warto też wiedzieć, że pierwszy butelkomat pojawił się w Krakowie i to niedawno, bo w 2019 roku.

Prowadzone działania mogą wzbudzać kontrowersje, prawda?

Read More

Jak można obchodzić Święto Niepodległości?

Święto Niepodległości to wydarzenie, które dla każdego Polaka powinno mieć ogromne znaczenie. Nie ma też co ukrywać, że 11 listopada wiele się dzieje. Można nawet przypuszczać, że niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, o jakich wydarzeniach możemy mówić.

Co sądzisz o morsowaniu?

Świetnym dowodem na to jest morsowanie. Członkowie Szczecińsko-Polickiego Klubu “MORSY” zapraszali na zimną kąpiel i trzeba przyznać, że chętnych nie brakowało. Morsowanie odbyło się w jeziorze Głębokim.

Spora liczba chętnych może dowodzić temu, że zmienia się podejście do tych, którzy stawiają na morsowanie. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że znawcy mówią, iż morsowanie jest dla wszystkich. Ponadto dobrze zadać sobie pytanie, od czego są lekarze? Jeżeli pojawiają się jakieś wątpliwości, nie pozostaje nic innego jak skontaktowanie się z kimś, kto gwarantuje profesjonalne podejście.

Wypada też mieć na uwadze, że o zimnych kąpielach słyszy się w różnych częściach kraju. Nie tak dawno mogliśmy usłyszeć choćby o inauguracji sezonu w wykonaniu Sieradzkiego Klubu Morsów.

Read More

Co wiesz o segregowaniu śmieci?

Segregowanie śmieci to temat, o którym słyszy się często, ale mimo to pojawiają się różne problemy. Jeżeli jednak zaliczasz się do osób, które wiedzą wszystko (albo chociaż tak uważają), warto zapoznać się z konkursami poświęconymi segregacji. Chodzi o konkursy, za które odpowiada Stowarzyszenie WieszJak.

Co wiemy na temat konkursu?

Jeśli interesujesz się szczegółami, najlepszym rozwiązaniem jest jak najszybsze zapoznanie się z informacjami podanymi na facebookowym profilu organizacji. Ważne jest też to, że każdy konkurs wiąże się z koniecznością udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie. Jeżeli chcesz odpowiedzieć na wszystkie pytania, nic nie stoi na przeszkodzie, aczkolwiek możesz otrzymać tylko jedną nagrodę. Skoro już jesteśmy przy nagrodach, możemy mówić o atrakcyjnych ekogadżetach czy książkach.

Stowarzyszenie WieszJak to organizacja, która powstała w odpowiedzi na to, co się dzieje chodzi o zwiększenie świadomości ekologicznej. Można też powiedzieć, że wszystkim zależy na tym, aby zlikwidować góry śmieci i wydłużyć życie produktów.

Read More

Koniec działania w ograniczonym zakresie

Od poniedziałku do dzisiaj wszystkie filie Miejskiej Biblioteki Publicznej działają w ograniczonym zakresie. Należy przez to rozumieć możliwość zwrotu książek i zakaz wypożyczania jakichkolwiek pozycji.

Co się dzieje?

Pewnie wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego możemy mówić o takim podejściu do klientów? Podejście może wydawać się zaskakujące, ale nie ma niczego dziwnego chodzi o aktualizowanie systemu bibliotecznego Prolib. Warto również wziąć pod uwagę, że aktualizacja systemu nie jest niczym nowym, gdyż dokonywana jest każdego roku. Dodatkowo zawsze jest tak samo – aktualizacja wymusza działanie w ograniczonym zakresie.

Gdyby kogoś interesowały szczegóły, można powiedzieć, że tegoroczna aktualizacja ma związek ze zmianami dotyczącymi sposobu korzystania z katalogów. Trudno odnieść się do detali, ale na pewno możemy mówić o systemie, który jest łatwiejszy w obsłudze i bardziej intuicyjny. Można także usłyszeć, że nowy system ma mieć więcej funkcji.

Dobrze również wiedzieć, że pierwsze dni nowego tygodnia to okres testowy – trzeba liczyć się z występowaniem drobnych usterek. Ponadto każdy błąd należy zgłaszać.

Read More

Kochasz Szczecin?

Szczecin to piękne miasto, ale dobrze, kiedy coś ma się udokumentowane, prawda? Świetnym dowodem na to jest konkurs fotograficzny Szczecin Love!

Co możemy powiedzieć na temat tego konkursu?

Gdyby ktoś chciał zapoznać się ze szczegółami, na dobrą sprawę wszystko sprowadza się do jednego najpiękniejszych obrazków ze Szczecina. Wypada jeszcze dodać, że głównymi zwycięzcami tegorocznej edycji będą trzy osoby (bo mamy trzy kategorie). Zwycięzców wybierać będzie komisja konkursowa – w składzie komisji znajdziemy przedstawicieli Urzędu Miasta, Szczecińskiej Agencji Artystycznej oraz Żeglugi Szczecińskiej Turystyki Wydarzenia. Należy także zaznaczyć, że 9 osób zostanie nagrodzonych dodatkowo – chodzi o fotografie miesiąca.

Być może niektórzy zadają sobie pytanie, co można wygrać? Jeżeli interesujesz się nagrodami, dobrze wiedzieć, że nie można narzekać. Zresztą wystarczy powiedzieć, że możemy mówić o dronach czy profesjonalnych lampach fotograficznych. Więcej informacji dostępnych jest na stronie internetowej konkursu.

Jeśli zastanawiasz się nad udziałem, musisz wziąć pod uwagę, że nie zostało wiele czasu do namysłu czas na przyjmowanie zdjęć upływa 23 października o godz. 11:59.

Read More

Stadion Świtu Szczecin coraz piękniejszy. Już niedługo mecz z Legią!

Puchary krajowe mają to do siebie, że nieznane kluby mogą mierzyć się z najlepszymi piłkarzami w kraju. Nie inaczej jest w przypadku Świtu Szczecin – trzecioligowiec szykuje się na spotkanie z Legią!

Wielkie wydarzenie

Nie ma co ukrywać, że mecz z mistrzem kraju to dla wielkie wydarzenie. Wydarzenie, które zbiegło się z przebudową stadionu. Niewykluczone, że niektórzy zadają sobie pytanie, czy Świt będzie mógł zagrać na własnym obiekcie?

Na pewno można powiedzieć, że wiele się dzieje – wystarczy wziąć pod uwagę zadaszenie czy powstanie parkingu. Oczywiście to nie wszystko, o czym kibice powinni pamiętać – do końca prac jeszcze daleko. Z drugiej strony do spotkania z Legią zostało niewiele czasu (mecz odbędzie się 28 października).

Sytuacja wygląda tak, że wykonuje się wiele pracy, aby Świt grał u siebie. Spotkanie z Legią ma być nagrodą dla piłkarzy i kibiców. Można także usłyszeć o tym, że czynione są starania, aby na trybunach znalazło się jak najwięcej osób (obecnie może wejść 650 fanów). Musimy jednak też pamiętać, że chęci to za mało. Krótko mówiąc, trzeba mieć na uwadze środki finansowe oraz pozytywną opinię magistratu, policji i straży pożarnej. W Pucharze Polski nie obowiązują żadne wymogi licencyjne.

Na ten moment kibicom zostaje więc tylko jedno – czekać.

Read More

Ekologiczny mural w Szczecinie

Już niebawem, przy rondzie Giedroycia w Szczecinie powstanie innowacyjny ekomural. Będzie namalowany farbami fotokatalicznymi, które filtrują powietrze. Eksperci twierdzą, że mural będzie działał tak samo jak kilkaset drzew.

Praca powstanie na gmachu przy al. Wyzwolenia 105, która należy do Urzędu Marszałkowskiego. Mural powstaje w ramach inicjatywy „Pomorze Zachodnie Zielony Region”. Stworzy go artysta Jakub „Biko” Bitka – absolwent wydziału malarstwa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Projekt pracy wybrano w trybie konkursu. Twórca wykona podobny mural również w Szczecinku. Pracę nad projektem już się rozpoczęły. Koszt muralu to 43 tysiące złotych.

Ekologiczne Pomorze Zachodnie

Ekologia to bardzo ważny element strategii działania Pomorza Zachodniego. Stąd pomysł na namalowanie ekologicznego muralu na elewacji przy rondzie Giedroycia. Malowidło będzie dbało o stan powietrza, a jednocześnie będzie walorem artystycznym. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ właśnie tutaj ruch samochodów jest duży, a przez to wysoki jest także poziom zanieczyszczeń. Jeden metr kwadratowy pokryty farbą krystaliczną działa tak samo jak jedno dorosłe drzewo. Dlatego mural o powierzchni ponad dwustu metrów będzie działał podobnie do małego parku. Będzie pochłaniał spaliny samochodowe, dwutlenek siarki, opary rozpuszczalników czy tlenki azotu.

W jaki sposób działa farba kataliczna?

Farba działa w ekologiczny sposób, dzięki zawartym w niej nanokryształom dwutlenku tytanu. Przyspieszają one rozkład szkodliwych substancji, a z pomocą światła zachodzi reakcja utleniania. Pod wpływem promieniowania UV toksyczne substancje rozpadają się, przybierając postać azotanów i węglanów.

Read More

Co warto zobaczyć w Szczecinie? Najlepsze atrakcje

Szczecin jest miastem, które nie znajduje się na wielu listach miejsc wartych zobaczenia. Jeśli już go odwiedzamy, to przejazdem w drodze do Niemiec albo podróżując służbowo. Większość osób kojarzy go z industrialną zabudową, szarymi blokami i czasami PRL-u. Czy słusznie? Nie do końca! Stolica województwa zachodniopomorskiego to także cenne zabytki oraz niezwykłe atrakcje, które powstały już po zmianie minionego ustroju. W ciągu kilkunastu ostatnich lat polskie miasta przeszły transformację i zyskały całkowicie nowe oblicze. Wśród nich znajduje się także Szczecin, który dziś zdecydowanie jest miejscem wartym odwiedzenia zarówno dla tych, którzy lubią tradycyjne zwiedzanie drogą historycznych miejsc, jak i dla tych którzy są fanami niekonwencjonalnych atrakcji i aktywnego spędzania wolnego czasu. Przeczytaj co warto zwiedzić w Szczecinie.

Burzliwa historia niepolskiego miasta

Zanim w 1945 roku burmistrz Szczecina ogłosił, że miasto należy do Polski, jego historia była burzliwa i niepewna. Na początku roku kończącego II wojnę światową z miasta ewakuowano mieszkających w nim Niemców. Zabrano również cały sprzęt z fabryk oraz dokumenty archiwalne. W tym samym czasie przygotowywano Szczecin do walk ulicznych z Armią Czerwoną. Budowano twierdze, barykady, rowy przedczołowe i pola minowe. W marcu nawet nazwano Szczecin miastem-twierdzą. Mimo licznych wysiłków i obrony, która trwała dwa miesiące, Szczecin skapitulował, a dowodzenie nad miastem objęła Armia Czerwona. Po tych wydarzeniach zrujnowane miasto zostało w rękach Sowietów. Mimo tego w maju 1945 roku dalej nie było wiadomo czy niemieckie Stettin wkrótce będzie Szczecinem.

Dopiero dwa miesiące później, w lipcu, podczas konferencji w Poczdamie podjęto decyzję o tym jak będzie przebiegała zachodnia granica Polski.  Co ciekawe, Polska starająca się o Stettin uzyskała nawet poparcie Stalina. W ten sposób ujście Odry, po raz drugi w dziejach i po raz pierwszy od ośmiuset lat znowu należało do Polski. Mawiano nawet, że Polska przywróciła ziemię do macierzy. Niestety miasto znajdowało się w fatalnym stanie. Po nalotach bombowych trwających całą wojnę, było całkowicie zniszczone. Jego mieszkańcy, którzy przybyli na te tereny z Kresów czy centralnej części Polski, nie czuli się jak u siebie. Cały czas mieli wrażenie, że Niemcy mogą wrócić. To uczucie opuściło ich dopiero po zmianie ustroju, dopiero wtedy zaczęła się renowacja miasta na dużą skalę. Dzięki temu, dziś prezentuje się ono naprawdę okazale, a liczne zabytki i atrakcje potwierdzają, że warto zwiedzić Szczecin.

Co warto zobaczyć w Szczecinie?

Na pierwszy rzut oka Szczecin przypomina industrialny ośrodek z terenami portowymi. Warto jednak nieco bardziej zagłębić się w to co miasto ma do zaoferowania turystom. Położone nad Jeziorem Dąbie oraz Zalewem Szczecińskim, wśród licznych rezerwatów przyrody, jest idealnym miejscem dla fanów aktywnego wypoczynku. Majestatyczne budowle i wspaniałe zabytki zachwycą tych, których fascynuje tradycyjny sposób zwiedzania. A na miłośników alternatywnej turystyki czeka najstarsze kino świata, niezwykły budynek filharmonii czy centrum sztuki współczesnej. Sprawdź co zobaczyć w Szczecinie.

Ciekawe miejsca Szczecin – Wały Chrobrego

Co trzeba zobaczyć w Szczecinie? Obowiązkowym elementem na liście miejsc do zwiedzania w Szczecinie są Wały Chrobrego. Ogromne tarasy położone nad Odrą są idealnym miejscem do podziwiania panoramy Szczecina. Do 1945 roku Wały Chrobrego nosiły nazwę pochodzącą od nazwiska nadburmistrza, który zadecydował o ich powstaniu. Głównym celem podczas budowy tej atrakcji było stworzenie miejsca, które będzie punktem spacerowym na mapie Szczecina i połączy inne ważne zabytki. Dlatego w pobliżu znajdują się również inne miejsca warte zobaczenia w Szczecinie: Zamek Książąt Pomorskich, archikatedra św. Jakuba oraz Gmach Muzeum Narodowego.

Dlaczego w Szczecinie warto zobaczyć Wały Chrobrego?

Wały Chrobrego to nasypy ziemne kończące się urokliwymi placami. Na samym środku konstrukcji, w największym tarasie stoi posąg muskularnego mężczyzny z centaurem. Z centralną częścią połączono także dwa mniejsze tarasy. Oprócz tego, na Wałach znajduje się niezwykła fontanna oraz park dendrologiczny. Z Wałów Chrobrego można zejść wielkimi schodami na plażę nad Odrą, aby również tam miło spędzić czas.

Zamek Książąt Pomorskich trzeba zwiedzić w Szczecinie

Zamek Książąt Pomorskich to najokazalsza i jedna z najważniejszych budowli w Szczecinie. Uznano ją za najbardziej reprezentacyjną rezydencję książęcą w północnej części kontynentu. Przez pięć wieków Zamek był zamieszkiwany przez ród Gryfitów, władających nad Księstwem Pomorskim pomiędzy XIII a połową XVII wieku. Dynastia słowiańskich książąt panowała nad ziemiami na południowym wybrzeżu Bałtyku przez pół tysiąclecia. W 1925 roku rozpoczęto nawet renowację zamku, jednak prace przerwała wojna, która znacznie zniszczyła budynek. Po przejęciu Szczecina przez Polskę, zabezpieczono zamek i rozpoczęto badania archeologiczne. Od 1958 – 1980 roku trwała jego odbudowa.

Budynek posiada cztery skrzydła. Południowe wraz z Wieżą Zegarową powstało w 1503 roku, a 190 lat później dodano do niego mechaniczny zegar. Na zegarze widnieje wiele interesujących elementów. Daty to czas, w którym był remontowany. Na górze zegara znajdują się dwa szwedzkie lwy wraz z granatowo-złotą kulą. W jego centrum widnieje maszkaron ze wskazówką na nosie, za którą podąża również jego wzrok. Na ustach postaci znajduje się aktualny dzień miesiąca.

Szczecin zwiedzanie Zamku Książąt Pomorskich

Trzydzieści lat po wybudowaniu skrzydła południowego, stworzono skrzydło wschodnie. To w nim mieści się wejście do podziemnej Galerii Gotyckiej. W 1575 roku dobudowano skrzydło zachodnie, a na samym końcu północne. To właśnie tan znajduje się Sala Księcia Bogusława X, kaplica książęca oraz Krypta Gryfitów z sześcioma grobowcami. Na dachu skrzydła północnego, dawniej znajdował się Taras Książęcy, jednak w 2017 roku uległ zawaleniu. Zamek Książąt Pomorskich bez wątpienia jest miejscem, które warto zobaczyć w Szczecinie.

Jak to zrobić? Wstęp do zamku jest możliwy każdego dnia od 6:00 do 23:00. Galerie wystawowe są otwarte od 11:00 do 18:00 od wtorku do niedzieli, a bilet upoważniający do wstępu na wystawy kosztuje 6 zł oraz 4 zł ulgowy. W Zamku Książąt Pomorskich swoją siedzibę mają szczecińskie instytucje kultury, które na co dzień realizują liczne aktywności dla mieszkańców miasta oraz odwiedzających je turystów.

Filharmonia – co warto zobaczyć w Szczecinie

Filharmonia to jedno z najbardziej niezwykłych miejsc w Szczecinie. Budynek powstał na skutek zwycięstwa projektu w międzynarodowym konkursie architektonicznym w 2007 roku. Młodzi Hiszpanie zaproponowali wtedy niezwykle odważny budynek, który w wielu osobach wzbudzał kontrowersyjne uczucia. Jedni uważali, że taka odważna wizja budowli nie sprawdzi się w Szczecinie, a inni już nie mogli doczekać się ukończenia prac. Dziś niemal każdy może przyznać, że budynek filharmonii to symbol rozwoju na najwyższym poziomie oraz nowoczesnego ducha miasta. Co ciekawe, Filharmonia powstała na miejscu zniszczonego podczas wojny Domu Koncertowego, który stanowił kulturalne centrum Stettina.

Szczecin zwiedzanie Filharmonii

Niektórzy nazywają Filharmonię lodowym zamkiem. Nie ma w tym ani trochę przesady, bo strzeliste dachy i biały kolor elewacji sprawiają, że budynek przypomina wierzchołek góry lodowej. Uzupełnieniem i tak już doskonale prezentującej się budowli jest oświetlenie, które sprawia, że po zmroku Filharmonia jeszcze bardziej zapiera dech w piersiach. Jednak to co najlepsze znajduje się wewnątrz. Zwiedzanie szczecińskiej Filharmonii można rozpocząć od niezwykłego holu głównego. To właśnie w nim odbywają się spotkania kulturalne czy wernisaże. Schody, którymi wchodzi się do góry w jednej chwili mogą stać się miejscem dla widowni. Duże wrażenie robi także posadzka holu. Jej geometryczny kształt i białe kafle pochodzące z manufaktury na Majorce robią ogromne wrażenie.

Filharmonia Szczecin – co warto zobaczyć?

Kolejne pomieszczenie warte obejrzenia to sala symfoniczna, nazywana również Słoneczną. Jest wyposażona tak dobrze, że ani trochę nie odbiega od wiedeńskich standardów akustycznych Musikverein, które na całym świecie są uważane za wyznacznik jakości. Znajdujące się w sali fotele, wyprodukowano na indywidualne zamówienie i zaprojektowano je tak, aby pochłaniały jak najwięcej dźwięku. Duże wrażenie robi także oryginalny sufit. Znajdujące się na nim krzywizny są stworzone tak, aby dźwięk w sali był jednorodny. Ściany sali symfonicznej są pokryte płatkami szlagmetalu, a numery na fotelach wyszyto nicią w złotym kolorze. Dlatego sala jest również nazywana Słoneczną. Co ciekawe, w pomieszczeniu mogą odbywać się również niestandardowe wydarzenia z oryginalną choreografią, ponieważ trzy pierwsze rzędy foteli można wymontować, robiąc dodatkowe miejsce.

Filharmonia – ciekawe miejsca Szczecin

Oprócz Sali Słonecznej, w Filharmonii znajduje się też mniejsze pomieszczenie nazywane Salą Kameralną. Zaprojektowano ją na 192 widzów, aby mogły odbywać się w niej mniejsze wydarzenia kulturalne lub edukacyjne. Eksperci określili to pomieszczenie jako akustyczną perełkę, ponieważ pogłos w sali wynosi tylko 1,5s. Ściany sali są pomalowane na czarny kolor, a fotele mają srebrne numery. Dlatego jest ona nazywana Księżycową. Co ciekawe, istnieje możliwość całkowitego zaciemnienia pomieszczenia. Warto dodać, że budynek Filharmonii zwyciężył kila prestiżowych plebiscytów, otrzymał m.in., Nagrodę Unii Europejskiej w dziedzinie współczesnej architektury czy też nagrodę „Designs of the Year” wręczoną przez londyńskie Design Museum.

Muzeum Narodowe – co zobaczyć w Szczecinie?

Muzeum Narodowe w Szczecinie to największa tego typu instytucja w całym województwie. W swoich zasobach posiada ponad 150 tys. eksponatów różnego rodzaju. Od zabytków archeologicznych aż po dzieła sztuki współczesnej. Ponadto, Muzeum Narodowe w Szczecinie jest właścicielem najbardziej okazałego w Polsce zbioru wytworów działalności człowieka na terenie Afryki, Ameryki oraz Oceanii. W związku z położeniem miasta, motywem przewodnim muzeum jest przede wszystkim tematyka pomorska oraz bałtycka. Budynek Muzeum Narodowego znajduje się na Wałach Chrobrego. Jego filie można odwiedzać także w Ratuszu Staromiejskim, Pałacu Sejmu Stanów Pomorskich oraz Pałacu pod Głowami. Każdy kto zwiedza Szczecin powinien, choć na moment odwiedzić Muzeum Narodowe.

Szczecin – zwiedzanie Centrum Dialogu Przełomy

Kolejnym miejscem, które warto zobaczyć w Szczecinie jest filia Muzeum Narodowego – Centrum Dialogu Przełomy. W tym miejscu można zapoznać się z najnowszą historią stolicy województwa zachodniopomorskiego. Miejsce, w którym znajduje się budynek muzeum nie jest wybrane przypadkowo, ponieważ to właśnie tutaj 17 grudnia 50 lat temu oddany pierwsze strzały do robotników, którzy protestowali. W budynku znajduje się wystawa, która za pomocą filmów, nagrań wywiadów ze świadkami czy zdjęć przedstawia wydarzenia z lat 1939-1989.

Jak zwiedzać Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie?

Ekspozycja w Centrum Dialogu Przełomy przedstawia dzieje miasta od czasów II wojny światowej aż po zmiany ustrojowe w 1989 roku. Wśród muzealnych zasobów znajdują się pamiątki przekazane przez zesłańców Syberii, pamiętnik żołnierza wyklętego, narzędzia ze Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego czy archiwalia takie jak: kopie dokumentów Armii Krajowej, czy też tych pochodzących konferencji w Poczdamie. Są też gazety wydawane w okresie przemian ustrojowych czy ręcznie pisane postulaty Solidarności.

Szczecin – zwiedzanie Kościoła św. Jakuba Apostoła

Bardzo popularną budowlą w Szczecinie jest Kościół św. Jakuba Apostoła. Powstał w XX w. z inicjatywy bogatego mężczyzny z Bambergu. Na przestrzeni wieków był wiele razy przebudowywany. W XVI wieku stał się świątynią wyznawców protestantyzmu. W kościele znajduje się wiele wartych zobaczenia zabytków, m.in. tryptyk z XIV wieku czy krucyfiks z przełomu XV i XVI stulecia. W świątyni znajduje się aż 19 kaplic, m.in. Kaplica Najświętszego Sakramentu z czternastowiecznym ołtarzem. Co ciekawe, Kościół św. Jakuba Apostoła w Szczecinie to dziś druga pod względem wysokości sakralna budowla w Polsce. Na pierwszym miejscu znajduje się bazylika w Licheniu. Świątynia jest umieszczona na liście Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego.

Co zobaczyć w Szczecinie – Podzamcze

Dolne Miasto w Szczecinie, po II wojnie światowej, nie przypominało już tego sprzed 1939 roku. Jednak do czasu wybuchu wojny było popularnym miejscem na mapie Stettina. Budynki były rozłożone wzdłuż placów targowych – Rynku Siennego, Warzywnego oraz Targu Rybnego.  Po wojnie rozebrano ruiny zniszczonych budynków, a w 1994 roku stworzono przestrzeń Podzamcza na nowo. Dlatego jest ono bogate w budynki na miarę współczesnej architektury, jednak z zachowaniem zasad dawnych elewacji. Szczecińskie Stare Miasto jest pełne klimatycznych kawiarenek i barów, dlatego jest chętnie odwiedzają je zarówno mieszkańcy, jak i turyści.

Najstarsze kino na świecie można zwiedzać w Szczecinie

To w Szczecinie działa najstarsze na świecie kino Pionier. Powstało 100 lat temu i działa nieprzerwanie do dziś. Kino otrzymało nawet certyfikat Księgi Rekordów Guinnessa. Film można obejrzeć w jednej z dwóch sal. W tej w stylu retro znajduje się projektor sprzed wielu lat oraz pianino wyprodukowane w 1898 roku. Ponadto, podczas seansu zamiast pop-cornu można skosztować lampkę wina lub filiżankę herbaty. W drugiej Sali nazywanej Kiniarnią film ogląda się przy stoliku.

Łasztownia Szczecin – zwiedzanie

Dawniej szczecińska Łasztownia w niczym nie przypominała miejsca, którym jest obecnie. Była wyspą portową bez dostępu dla spacerowiczów. Dziś to jedno z ich ulubionych miejsc do spędzania wolnego czasu w Szczecinie. Idealnie nadaje się do spacerowania, jazdy na rowerze czy zdobywania wrażeń kulinarnych w jednej z urokliwych kawiarni lub restauracji. Wyremontowano budynki starego kompleksu rzeźniczego, które teraz komponują się z zabytkowymi dźwigami portowymi, jachtowym portem i dużym zapleczem kulinarnym. Dziś Łasztownia to m.in. Centrum Kultury Eurorgionu Stara Rzeźnia czy Morskie Centrum Nauki. Duże wrażenie robią też podświetlane Dźwigozaury, które co wieczór dają świetlny pokaz. Z wyspy można oglądać panoramę szczecińskiego Starego Miasta, Wały Chrobrego oraz Zamek Książąt Pomorskich. Widok zapiera dech w piersiach i należy do rzeczy, które trzeba zobaczyć w Szczecinie.

Read More