Zdrowe i czyste środowisko naturalne to nasz cel – trzecia edycja Akcji Czysta Odra

Zdrowe i czyste środowisko naturalne to nasz cel – trzecia edycja Akcji Czysta Odra

Zadbajmy o bioróżnorodność Odry! Takie jest motto tegorocznej, trzeciej edycji Akcji Czysta Odra. Jest to program skupiający się na działaniach proekologicznych, takich jak zarybianie rzeki, sprzątanie wysp czy dna rzeki przy użyciu magnesów. Koordynatorem Akcji w naszym regionie jest Stowarzyszenie Wywrotka, które gromadzi pomysły na różne inicjatywy mające na celu ochronę i pielęgnację naturalnego środowiska wokół Odry. Najbliższe wydarzenie już w tej sobotę.

Głównym celem trzeciej edycji Akcji Czysta Odra jest zarybianie rzeki gatunkami ryb, które uległy znacznemu zmniejszeniu po ekologicznej katastrofie na Odrze dwa lata temu. W ramach tej inicjatywy, którą organizatorzy akcji określają jako „odrodzenie”, uczestniczy ponad 15 tysięcy wolontariuszy.

Chcieliśmy symbolicznie przywrócić życie w Odrze poprzez hodowlę i wypuszczenie miliona ryb do rzeki – mówi Dominik Dobrowolski, główny organizator akcji. Już we wtorek, 16 kwietnia, wolontariusze wypuścili 800 młodych szczupaków do starorzeczy i kanałów Międzyodrza. Ale to nie koniec – powiedział Dobrowolski. Z zebranych 100 tysięcy złotych zakupiliśmy i wyhodowaliśmy kolejne 1,5 miliona rybek, które wkrótce zostaną wypuszczone w całym dorzeczu Odry.

Następnym etapem Akcji Czysta Odra jest sprzątanie śmieci z rzeki i jej okolic. Jak wyjaśnia D. Dobrowolski, ilość odpadów, która trafia do rzek, jest ogromna. Każdego roku konsumenci przynoszą ze sklepów aż 5 milionów ton różnego rodzaju opakowań, które są poddawane selektywnej zbiórce i recyklingowi. Reszta trafia na wysypiska, a stamtąd bardzo często do wody, a z wody do Odry i dalej.

W ramach tegorocznej edycji Akcji Czysta Odra organizowane są różne wydarzenia zarówno w Szczecinie, jak i w okolicach. Akcja potrwa od 26 kwietnia do 5 maja, ale pierwsze wydarzenia już zapowiadane są na najbliższą sobotę, 20 kwietnia. W programie znajdują się takie działania jak sprzątanie brzegów Dziewoklicza, w którym mogą uczestniczyć całe rodziny, czy sprzątanie delty Świny przez patrole Wolińskiego Parku Narodowego 25 kwietnia.

26 kwietnia rozpoczyna się właściwy program akcji, którego punktem kulminacyjnym będzie sprzątanie Wyspy Dębina. Ten sam dzień będzie również dniem, w którym Jachtklub Politechniki Morskiej w Szczecinie rozpocznie sprzątanie Małego Dąbia na kajakach. Kolejne dni przyniosą więcej akcji sprzątania, między innymi nabrzeża Odry na osiedlu Golęcino-Gocław czy plażę w Policach-Mijance.

Poza tym, w ramach Akcji Czysta Odra, planowane są również inne wydarzenia, takie jak spacer z czworonogami nad Jeziorem Ińsko 2 maja czy użycie magnesów neodymowych do wyławiania odpadów z rzeki na szczecińskich bulwarach 4 maja. Szczegółowy program wydarzeń dostępny jest na stronie Akcji Czysta Odra.