Szczecin inwestuje w zrównoważony transport: 14 nowych autobusów elektrycznych na horyzoncie

Szczecin inwestuje w zrównoważony transport: 14 nowych autobusów elektrycznych na horyzoncie

W Szczecinie, miejska firma „Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” postanowiła przyczynić się do redukcji emisji zanieczyszczeń. Firma zapowiedziała plan zakupu 14 nowoczesnych autobusów o zerowej emisji szkodliwych substancji. Po finalizacji transakcji, wyłoniony dostawca będzie miał do dyspozycji 480 dni na dostarczenie całego zamówienia.

Realizacja tego ambitnego projektu jest możliwa dzięki uzyskanemu wsparciu finansowemu. Pochodzi ono z programu „Zielony Transport Publiczny” prowadzonego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Projekt ten obecnie przechodzi przez swój trzeci etap.

Informacje o wynikach konkursu były dostępne już wcześniej, jednak decyzja o zakupie musiała poczekać na środki finansowe z Krajowego Programu Odbudowy. Szczecin otrzymał dofinansowanie w wysokości 57,9 milionów złotych przy całkowitej wartości zamówienia wynoszącej 71,2 milionów złotych.

„Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Klonowica” zdecydowało się na zamówienie 10 dłuższych autobusów dwuczłonowych o długości około 18 metrów oraz czterech krótszych pojazdów jednoczłonowych o długości około 12 metrów. Każdy z nich musi być wyposażony w silnik elektryczny, a nawet kilka takich silników. Dystans, jaki powinni pokonać na jednym ładowaniu, wynosi minimum 120 kilometrów. Autobusy będą również wyposażone w rozwiązania umożliwiające odzyskiwanie energii podczas hamowania i jazdy ze wzniesienia.

Zainteresowane przedsiębiorstwa mają możliwość złożenia ofert do 22 maja. W przeszłości, w przetargach na dostawę nowych autobusów, prym wiodła spółka Solaris Bus & Coach.

Szczecin nie zamierza na tym poprzestać – planuje kolejne zakupy autobusów elektrycznych. Nową szansę na modernizację komunikacji miejskiej stanowią fundusze unijne w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Te środki pozwolą na zakup dodatkowo 4 przegubowych pojazdów zeroemisyjnych.