Rowery miejskie znów dostępne

Rowery miejskie znów dostępne

Z początkiem marca znów pojawi się możliwość korzystania z rowerów miejskich. Niemniej jednak należy pamiętać o tym, że będą to zupełnie nowe rowery IV generacji – jednoślady te nie potrzebują specjalnych stacji dokujących.

Długo wyczekiwany powrót

Zacznijmy od tego, że rowery miejskie wrócą na ulice Szczecina po ponad rocznej przerwie. Co by nie mówić, o rowerach miejskich dało się zapomnieć.

Teraz mamy jednak do czynienia z powrotem – powrotem, który nie będzie nawiązaniem do tego, co działo się wcześniej. Krótko mówiąc, pojawił się nowy system i wszyscy chyba spodziewamy się do tego, że system ten będzie lepszy od poprzedniego. Skoro już jesteśmy przy nowym systemie – za budowę obecnego rozwiązania odpowiadało Konsorcjum Orange Polska S.A i Roovee S.A.

O szczegółach można mówić długo – wystarczy wziąć pod uwagę choćby to, że chodziło o dostarczenie 800 nowych rowerów. Nawiasem mówiąc, na ten moment mamy 600, ale brakujące powinny dotrzeć jeszcze w pierwszej połowie lutego. Każdy z nowych rowerów waży 18,9 kg i ma 7 biegów. Do tego należy też dodać 26-calowe koła (na piastach Shimano) i kosz przedni o nośności 5 kg. Warto też pamiętać o tym, że rower można pozostawić w dowolnym miejscu, ale w niektórych przypadkach konieczna jest dodatkowa opłata. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze strefy postoju – taka opcja oznacza, że nie trzeba nic dopłacać. Rower poza strefą postoju to znak, że trzeba dopłacić 10 lub 200 złotych – wysokość opłaty zależy od tego, czy rower znajduje się na obszarze funkcjonowania systemu. Ważne jest też to, że mamy bonus dla osób, które przyprowadzą rower pozostawiony poza strefą postoju – chodzi o 5 zł.

Wypada jeszcze odnotować, że wszyscy zainteresowani muszą pamiętać o zarejestrowaniu się w aplikacji Roovee.