Letnie zabezpieczenie zdrowotne na plażach: Siedem sezonowych karetek na wakacyjnej służbie nad morzem
Dodatkowe siły w postaci siedmiu sezonowych ambulansów wspomagane przez specjalistyczne ekipy medyczne, zostaną skierowane do obszaru przybrzeżnego województwa Zachodniopomorskiego na czas trwania lata. Już od pierwszego dnia czerwca jeden z tych zespołów jest gotowy do działania w Świnoujściu. Pozostałe jednostki docelowe dotrą nad brzeg morza 24 czerwca.
Sieć dodatkowych ambulansów będzie funkcjonować w takich miejscowościach jak Świnoujście (zespół już stacjonuje na miejscu), Dziwnów, Ustronie Morskie, Mielenko, Pobierowo, Międzyzdroje oraz Darłowo. Ich działalność planowana jest do ostatniego dnia sierpnia, z wyjątkiem jednostki ze Świnoujścia, która pozostanie aktywna aż do końca września.
Natalia Dorochowicz, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie, wyjaśnia, że decyzja o rozmieszczeniu dodatkowych karetek jest odpowiedzią na wzmożone zapotrzebowanie na usługi medyczne, spowodowane sezonowym wzrostem liczby ludności w regionie. Zauważa, że okres letni przyciąga zarówno mieszkańców kraju, jak i turystów z zagranicy do wypoczynku nad morzem, co wiąże się ze zwiększonym obciążeniem dla lokalnych służb medycznych.
W trakcie sezonu letniego w wielu nadmorskich miejscowościach Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego w Szczecinie doświadcza nawet o 100 dodatkowych zgłoszeń miesięcznie. Natalia Dorochowicz wymienia główne powody wezwań: udary, omdlenia, utonięcia, złamania kończyn oraz wypadki drogowe.
Sezonowe ambulanse wyposażone są tak samo jak standardowe jednostki WSPR w Szczecinie. Każda z nich posiada defibrylator, respirator oraz autopuls – platformę do mechanicznego masażu serca. Dwie osoby – ratownik medyczny lub pielęgniarz systemowy – tworzą załogę każdego sezonowego zespołu ratownictwa medycznego.