Ekologiczny mural w Szczecinie
Już niebawem, przy rondzie Giedroycia w Szczecinie powstanie innowacyjny ekomural. Będzie namalowany farbami fotokatalicznymi, które filtrują powietrze. Eksperci twierdzą, że mural będzie działał tak samo jak kilkaset drzew.
Praca powstanie na gmachu przy al. Wyzwolenia 105, która należy do Urzędu Marszałkowskiego. Mural powstaje w ramach inicjatywy „Pomorze Zachodnie Zielony Region”. Stworzy go artysta Jakub „Biko” Bitka – absolwent wydziału malarstwa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Projekt pracy wybrano w trybie konkursu. Twórca wykona podobny mural również w Szczecinku. Pracę nad projektem już się rozpoczęły. Koszt muralu to 43 tysiące złotych.
Ekologiczne Pomorze Zachodnie
Ekologia to bardzo ważny element strategii działania Pomorza Zachodniego. Stąd pomysł na namalowanie ekologicznego muralu na elewacji przy rondzie Giedroycia. Malowidło będzie dbało o stan powietrza, a jednocześnie będzie walorem artystycznym. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo, ponieważ właśnie tutaj ruch samochodów jest duży, a przez to wysoki jest także poziom zanieczyszczeń. Jeden metr kwadratowy pokryty farbą krystaliczną działa tak samo jak jedno dorosłe drzewo. Dlatego mural o powierzchni ponad dwustu metrów będzie działał podobnie do małego parku. Będzie pochłaniał spaliny samochodowe, dwutlenek siarki, opary rozpuszczalników czy tlenki azotu.
W jaki sposób działa farba kataliczna?
Farba działa w ekologiczny sposób, dzięki zawartym w niej nanokryształom dwutlenku tytanu. Przyspieszają one rozkład szkodliwych substancji, a z pomocą światła zachodzi reakcja utleniania. Pod wpływem promieniowania UV toksyczne substancje rozpadają się, przybierając postać azotanów i węglanów.