Kolejne mieszkanie wspomagane dla seniorów udostępnione przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie

Kolejne mieszkanie wspomagane dla seniorów udostępnione przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Szczecinie

W Szczecinie działa już jedenaste mieszkanie wspomagane, przeznaczone dla osób starszych, które nie są już w stanie samodzielnie poradzić sobie na co dzień. Inicjatywa ta jest realizowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie i ma na celu zapewnienie miejsca zamieszkania dla sześciu seniorów – trzech kobiet i trzech mężczyzn. Pomieszczenie to zostało przygotowane zgodnie z założeniami programu „Cztery kąty na trzeci wiek”.

Specyfika tego rodzaju mieszkań polega na tym, że seniorzy korzystają z pomocy opiekunów Caritas dostępnej 24 godziny na dobę. Wsparcie to jest dostosowywane do indywidualnych potrzeb każdego lokatora, a jego zakres obejmuje m.in. pomoc w codziennych czynnościach higienicznych, podawanie leków, organizowanie wizyt lekarskich oraz planowanie spędzania czasu wolnego. Z oferty skorzystać mogą tylko osoby starsze, które nie są w stanie samodzielnie funkcjonować we własnym środowisku.

Maciej Homis, rzecznik prasowy ds. pomocy społecznej, informuje, że koszty związane z utrzymaniem i funkcjonowaniem mieszkania, jak również usług opiekuńczych są pokrywane do końca roku w ramach realizacji programu. Zadaniem seniorów jest pokrywanie jedynie kosztów związanych ze stawką żywieniową oraz zakupu środków czystości.

Mieszkanie o powierzchni ponad 170 m2 pochodzi z zasobów TBS, znajduje się na trzecim piętrze budynku z windą. Składa się z pokoi jednoosobowych, dwóch łazienek, wspólnej przestrzeni do odpoczynku i posiłków oraz przestronnego tarasu.

W Szczecinie istnieje obecnie dziesięć podobnych mieszkań wspomaganych dla seniorów, oferujących łącznie 70 miejsc całodobowej opieki. Osoby zainteresowane umieszczeniem seniora w takim mieszkaniu mogą uzyskać więcej informacji pod numerem telefonu: 91 432 84 60.

Inicjatywa „Cztery kąty na trzeci wiek” jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej.