Braki kadrowe w Szczecińskim Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego prowadzą do cięć w rozkładach jazdy

Braki kadrowe w Szczecińskim Zarządzie Dróg i Transportu Miejskiego prowadzą do cięć w rozkładach jazdy

Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego (ZDiTM) w Szczecinie zmaga się z problemami kadrowymi, które skutkują koniecznością trzeciego już ograniczenia rozkładów jazdy tramwajów. Otwarte pozycje na stanowiskach motorniczych nie znajdują chętnych, co uniemożliwia pełne realizowanie planów transportowych. W rezultacie, czas oczekiwania na tramwaje staje się coraz dłuższy, a codziennie dochodzi do odwołań od kilkudziesięciu do nawet ponad 100 kursów tramwajowych i autobusowych. Mieszkańcy Szczecina są informowani o anulowanych kursach za pośrednictwem strony internetowej miejskiej komunikacji.

Podstawowym powodem tych problemów są braki kadrowe w Tramwajach Szczecińskich. Firma dysponuje odpowiednią liczbą pojazdów, ale nie ma wystarczającej liczby pracowników do ich obsługi. Przystanki tramwajowe zapełniają się pasażerami, którzy mimo informacji o planowanym przyjeździe tramwaju, często na niego nie doczekują.

ZDiTM podjął decyzję o dalszych ograniczeniach w kursowaniu tramwajów. Na przykład, linia numer 8 będzie funkcjonować wyłącznie w godzinach szczytu i tylko w dni robocze. Linia numer 10 natomiast będzie obsługiwana przez cały dzień i cały tydzień, ale na znacznie skróconej trasie.

Obecnie szczecińskie spółki komunikacji miejskiej mają możliwość zatrudnienia 80 nowych kierowców i maszynistów. Tyle miejsc jest dostępnych, jednak nie ma chętnych do podjęcia tych stanowisk.

Kacper Reszczyński, rzecznik prasowy Zarządu DiTM w Szczecinie, potwierdza, że to braki kadrowe są przyczyną anulowania części kursów – Brakuje kierowców, stąd część kursów wypada z rozkładu – przyznaje.