Nowootwarty sklep społeczny w Szczecinie – miejsce promujące ideę no waste i reintegrację zawodową

Nowootwarty sklep społeczny w Szczecinie – miejsce promujące ideę no waste i reintegrację zawodową

Początek grudnia przyniósł mieszkańcom Szczecina nowe miejsce na mapie miasta. W monumentalnym budynku dawnej łaźni miejskiej, położonym przy ulicy Koński Kierat 14/15, w sąsiedztwie malowniczego placu Orła Białego, rozpoczął działalność sklep społeczny.

Ta wyjątkowa inicjatywa została zrealizowana pod auspicjami Kooperatywy Łaźnia, której członkami są Fundacja Pod Aniołem i spółka Centrum Ekonomii Społecznej 4 C. Kluczowym elementem procesu była gruntowna renowacja pomieszczeń wynajmowanych na warunkach komercyjnych bezpośrednio od gminy miasta, przeprowadzona przez entuzjastycznych uczestników kooperatywy.

Krzysztof Musiatowicz, jeden z przedstawicieli Kooperatywy Łaźnia, relacjonuje: „Po zakończonym remoncie nadszedł czas na gruntowne sprzątanie. Teraz jesteśmy już gotowi do działania”.

W jakim celu działa sklep społeczny? Główna idea opiera się na sprzedaży przedmiotów uzyskanych w drodze darowizn, a generowany zysk kierowany jest na wsparcie działań społecznych. W tym przypadku skoncentrowano się na działaniach mających na celu reintegrację społeczno-zawodową osób, które z różnorodnych przyczyn znalazły się w trudnej sytuacji życiowej.

„Sklepy tego typu cieszą się dużą popularnością w całej Europie” – wyjaśnia Krzysztof Musiatowicz. „Prowadzenie sklepu społecznego to nie tylko wsparcie dla potrzebujących, ale również promowanie idei no waste, czyli stylu życia, który zakłada minimalizowanie produkcji odpadów i szanowanie środowiska naturalnego”.

Choć sklep funkcjonuje dopiero od kilku dni, już teraz zaczyna się napełniać przedmiotami przekazanymi przez mieszkańców Szczecina. „Każdy z nas ma w domu rzeczy, które nie są mu już potrzebne.” – mówi Krzysztof Musiatowicz. „Zamiast je wyrzucać, można przekazać je nam. Przyjmujemy odzież, dodatki, wyposażenie domowe oraz zabawki. Następnie, przy pomocy uczestników Centrum Integracji Społecznej, dokonujemy ich segregacji i przygotowujemy do sprzedaży”.

Sklep mieści się na parterze budynku, który niegdyś był łaźnią, i czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18. Na piętrze obiektu znajdują się m.in. kawiarnia, sala konferencyjna i przestrzenie przeznaczone na spotkania i warsztaty.