Terapie uzdrowiskowe dla dzieci – kontynuacja leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego

Terapie uzdrowiskowe dla dzieci – kontynuacja leczenia szpitalnego i ambulatoryjnego

Uzdrowiska nie są już tylko miejscem odpoczynku lub leczenia dla dorosłych, ale stają się również miejscem rehabilitacji i leczenia dla dzieci od 3. roku życia oraz młodzieży do 18. roku życia. Dzieci są najczęściej kierowane do uzdrowisk w celu leczenia takich schorzeń jak choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, otyłość, choroby urazowo-ortopedyczne i reumatologiczne. W naszym kraju, najpopularniejszymi destynacjami dla młodych pacjentów są uzdrowiska w Dąbkach i poza regionem – Rabka-Zdrój.

Terapie uzdrowiskowe są często kontynuacją leczenia szpitalnego lub ambulatoryjnego. Mają na celu rehabilitację, leczenie chorób przewlekłych oraz zapobieganie powstawaniu nowych schorzeń. Wykorzystują naturalne zasoby lecznicze i w 2023 roku z takiej formy terapii skorzystało ponad 7 tysiące dzieci. Za te usługi Narodowy Fundusz Zdrowia zapłacił 35,4 miliona złotych.

Decyzję o skierowaniu na terapie uzdrowiskowe podejmuje lekarz ubezpieczenia zdrowotnego, który świadczy usługi w ramach NFZ. Może to być lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, ale także specjalista z poradni specjalistycznej czy lekarz szpitalny. Jak mówi Małgorzata Koszur, rzecznik Zachodniopomorskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia, nie we wszystkich uzdrowiskach są prowadzone terapie dziecięce.

Małe dzieci od 3 do 6 lat najczęściej zostają skierowane do uzdrowiska Dąbki lub Rabki-Zdroju. Zazwyczaj kierowanie ma na celu leczenie chorób górnych i dolnych dróg oddechowych.

Terapia uzdrowiskowa trwa zazwyczaj 21 dni i w tym czasie dziecko otrzymuje co najmniej 54 zabiegi lecznicze. Jeżeli terapia jest prowadzona w szpitalu uzdrowiskowym, trwa ona 27 dni i obejmuje minimum 66 zabiegów leczniczych.

Dzieci powyżej szóstego roku życia mają zapewnioną naukę na poziomie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, co pozwala na prowadzenie terapii przez cały rok, nie tylko w okresie wakacyjnym.

Po przeprowadzeniu kwalifikacji przez lekarza, dzieci i młodzież z naszego województwa są kierowane na leczenie do uzdrowisk Rabka-Zdrój, Ciechocinek, Kudowa-Zdrój i Goczałkowice-Zdrój. Najczęściej leczą się tam otyłość, choroby urazowo-ortopedyczne i reumatologiczne.

Dzieci, podobnie jak dorośli, mogą korzystać z terapii uzdrowiskowej w trybie ambulatoryjnym. Wszystkie formy leczenia uzdrowiskowego są dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia bezpłatne, płaci za nie NFZ. Opiekunowie małych dzieci ponoszą pełną odpłatność za swój pobyt.

W trakcie pobytu w uzdrowisku, dzieci i młodzież mają możliwość skorzystania z różnego rodzaju zabiegów i terapii, w zależności od profilu uzdrowiska oraz indywidualnych potrzeb i wskazań medycznych. Mogą to być m.in. balneoterapia, kuracje pitne i inhalacje, hydroterapia, ciepłolecznictwo, światłolecznictwo, elektroterapia, kinezyterapia, masaż leczniczy oraz gimnastyka indywidualna i zbiorowa.

Wszechstronne informacje na temat leczenia uzdrowiskowego dla dzieci i młodzieży dostępne są w Poradniku Pacjenta NFZ pt.: „Jak wyjechać z dzieckiem do uzdrowiska na NFZ”. Można go znaleźć na stronie internetowej Funduszu.