Nie spełnione marzenia: Zaniedbany obiekt zamiast ośrodka dla chorych na Alzheimera zostanie sprzedany deweloperom

Nie spełnione marzenia: Zaniedbany obiekt zamiast ośrodka dla chorych na Alzheimera zostanie sprzedany deweloperom

Przy ulicy Strzałowskiej 16 w Szczecinie znajduje się zaniedbany budynek, który początkowo planowano przekształcić w ośrodek opieki dla osób cierpiących na Alzheimera. Wizja ta pochodziła z roku 2012 i miała za zadanie zapewnić 80 miejsc mieszkalnych dla pacjentów. Jednak lokalne władze dawno temu porzuciły ten plan i teraz nieruchomość jest przygotowywana do sprzedaży. Obecny plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje tylko jedną funkcję dla tego miejsca – zabudowę mieszkaniową wielorodzinną.

Ogłoszenie o sprzedaży działki na stronie należącej do gminy miastooferuje.szczecin.eu określa ją jako „Działkę pod zabudowę wielorodzinną położoną w Szczecinie przy ul. Strzałowskiej 16”. Nieruchomość jest obecnie przygotowywana do sprzedaży, ale nie ustalono jeszcze ceny wywoławczej ani terminu przetargu.

Jedna z mieszkanek ulicy Strzałowskiej wyraziła swoje zaskoczenie, kiedy natknęła się na to ogłoszenie w sieci. Pamiętała, że teren ten był planowany jako ośrodek dla starszych obywateli. Choć z tych planów nic nie wynikło, myślała, że działka nadal jest przeznaczona na cele społeczne. Zauważa, że istnieje ogromne zapotrzebowanie na takie placówki, ponieważ społeczeństwo starzeje się i trzeba długo czekać na miejsce w domach pomocy społecznej.

Choć niegdyś istniały plany realizacji domu pomocy społecznej, brak finansowania zablokował te aspiracje. Centrum miało oferować 60 miejsc całodobowej opieki i 20 miejsc dziennego pobytu dla osób z chorobą Alzheimera. W roku 2015 prezydent Piotr Krzystek forsował te plany, a gotowy projekt był na miejscu. Mieszkańcy okolic pamiętają, że przeprowadzono nawet początkowe prace zabezpieczające budynek.

Sylwia Cyza-Słomska z urzędu miasta wyjaśnia, że inwestycja w dom pomocy społecznej dla chorych na Alzheimera była uzależniona od pozyskania dofinansowania na jego utworzenie. Niestety, gmina nie otrzymała potrzebnych środków.

Od tamtego czasu miejsca dla osób z chorobą Alzheimera zostały utworzone w nowym Dziennym Domu Pomocy Społecznej przy ul. Krasińskiego 45/U2 (20 miejsc) i w istniejącym Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” przy ul. Kruczej 17 (66 miejsc).

Działka przy ul. Strzałowskiej 16 pozostaje niewykorzystana, a budynki na niej stojące, które należały kiedyś do wojska, sukcesywnie niszczeją. Wcześniej plan zagospodarowania przewidywał remont tych obiektów i wykorzystanie ich na cele mieszkalnictwa zbiorowego. Sylwia Cyza-Słomska informuje jednak, że z powodu dużej dewastacji i wątpliwej przydatności obiektu do przebudowy, w najnowszym planie „Golęcino – Gocław – Strzałowska” zrezygnowano z tej opcji.

Wszystko wskazuje na to, że potencjalny inwestor najprawdopodobniej zdecyduje się na wyburzenie ruin i postawienie na tym terenie budynków wielorodzinnych. To jedyna funkcja wpisana w nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla tej działki o powierzchni 4351 m2, otoczonej głównie domami jednorodzinnymi.