Unikalna w skali kraju: Instalacja paneli fotowoltaicznych na spółdzielczych budynkach osiąga nowe rekordy

Unikalna w skali kraju: Instalacja paneli fotowoltaicznych na spółdzielczych budynkach osiąga nowe rekordy

Na budynku przy ulicy Łabędziej 30, zarządzanym przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Śródmieście”, zainstalowano panele fotowoltaiczne. Jest to już 129. budynek tej spółdzielni, na którym zastosowano to innowacyjne rozwiązanie energetyczne. Panele dostarczają energii do części wspólnych budynku, takich jak oświetlenie klatek schodowych, piwnic, suszarni, pralni oraz wind.

Marek Werbel, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Śródmieście”, podkreśla, że jest to największa tego typu instalacja w Polsce. Instalacja składa się z 5361 paneli o łącznej mocy 1,353 MW. Spółdzielnia planuje dalszą rozbudowę systemu paneli fotowoltaicznych na kolejnych budynkach na osiedlu Małe Stoki przy ulicy Wiosny Ludów.

Proces montażu paneli fotowoltaicznych rozpoczął się w 2016 roku, kiedy SM „Śródmieście” uzyskała finansowanie od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Finansowanie obejmowało bezzwrotną dotację (40 proc.) oraz długoterminową pożyczkę. Wtedy panele zamontowano na 25 dachach. W ciągu roku oszczędzono kilkadziesiąt tysięcy złotych i w niektórych budynkach zauważono nadwyżki energii.

W 2018 roku, zarząd SM „Śródmieście” rozszerzył projekt dzięki uzyskanej unijnej dotacji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Jak zapewnia Marek Werbel, montaż paneli fotowoltaicznych został przeprowadzony w taki sposób, aby nie uszkodzić elewacji budynków. Dla każdej z instalacji przygotowywany jest dedykowany projekt techniczny.

Zdaniem Marcina Szneidera, architekta komentującego ten projekt, w obliczu kryzysu klimatycznego warto docenić wszelkie działania mające na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Szneider chwali systemowe podejście do problemu ze strony jednej z największych spółdzielni mieszkaniowych i uznaje go za pozytywny krok. Podkreśla jednak, że niekoniecznie zaakceptowałby instalację paneli fotowoltaicznych na najbardziej reprezentacyjnych modernistycznych budowlach szczecińskich.

Spółdzielnia Mieszkaniowa „Śródmieście” planuje dalszy rozwój swojego projektu. Oprócz oświetlania części wspólnych budynków, rozpoczęła pilotażowe działanie mające na celu obniżenie kosztów dostarczania ciepłej wody do budynków. Wstępne podgrzewanie zimnej wody odbędzie się w specjalnych zbiornikach. Jeśli pilotaż potwierdzi poprawność początkowych analiz, spółdzielnia planuje wprowadzenie tego rozwiązania w kolejnych budynkach.