60-lecie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 w Szczecinie: uroczystość nadania sztandaru placówki
Niedawno, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 zlokalizowany na ulicy Jagiellońskiej 65 w Szczecinie, miał zaszczyt otrzymać swój własny sztandar. To wydarzenie miało miejsce w ramach obchodów sześćdziesięciolecia działalności edukacyjnej i wychowawczej instytucji. Dodatkowo, nadanie sztandaru stanowiło symboliczny gest hołdu dla patrona ośrodka, doktora Czesława Piskorskiego – znakomitego badacza regionu, którego autorstwo wielu przewodników po Szczecinie i Pomorzu Zachodnim jest niezaprzeczalne.
Paweł Szulerecki, dyrektor placówki, podkreślił wagę tego momentu dla całej społeczności SOSW nr 2. W jego odczuciu, sztandar z wizerunkiem godła Polski oraz Czesława Piskorskiego jest nie tylko źródłem dumy, ale również znakiem zobowiązania do kultywowania postaw patriotycznych i sumiennej nauki.
Sztandar posiada dwa wizerunki – na jednej stronie widnieje godło Polski, a na drugiej portret doktora Czesława Piskorskiego, patrona szkoły.
Od początku istnienia, Ośrodek skupiał się na edukacji młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Obecnie placówka prowadzi Szkołę Branżową 1 stopnia, która umożliwia uzyskanie kwalifikacji w zawodach takich jak: kucharz, cukiernik, pracownik pomocniczy stolarza, tapicer, ogrodnik czy monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie. W strukturze ośrodka działa również, od prawie dwóch dekad, Szkoła Przysposabiająca do Pracy dla młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Liczba uczniów SOSW nr 2 przekracza obecnie 200 osób.
Proces starania się o sztandar rozpoczął się w maju 2022 roku – informuje dyrektor Szulerecki. W ramach jubileuszowego Rajdu Turystycznego im. JP II szlakami Czesława Piskorskiego zorganizowano zbiórkę „cegiełek” oraz sprzedaż prac własnych młodzieży i nauczycieli. Dobrowolne wpłaty od personelu ośrodka, emerytów, gości oraz przyjaciół placówki pozwoliły zgromadzić fundusze na nowy sztandar. Niestety, pomimo wielomiesięcznych starań, nie udało się zdążyć z realizacją projektu na obchody 60-lecia w październiku 2022 roku. Ostatecznie jednak, dzięki determinacji wielu osób, spełniono marzenie o posiadaniu własnego sztandaru.
Postać Czesława Piskorskiego zasługuje na przybliżenie wszystkim mieszkańcom Szczecina. Po przybyciu do miasta z obozu koncentracyjnego Mauthausen-Gusen w 1945 roku, Piskorski z pasją poznawał Szczecin i całe Pomorze Zachodnie. Jego działalność krajoznawcza, audycje radiowe, przewodniki oraz aktywność w PTTK przyczyniły się do popularyzacji historii regionu. Zarażał swoją pasją młodzież i jest inspiracją dla współczesnych nauczycieli i uczniów.
Uroczystość nadania sztandaru była okazją do spotkania wielu gości, wśród których znaleźli się Paweł Palczyński – Zachodniopomorski Kurator Oświaty, przedstawiciele lokalnych władz i wydziału oświaty, rodzina patrona, proboszcz parafii o. Adam Sołtyk oraz dyrektorzy szczecińskich szkół specjalnych i byli dyrektorzy Ośrodka.