Artystyczna hołd dla rotmistrza Witolda Pileckiego na bloku mieszkalnym w Stargardzie

Artystyczna hołd dla rotmistrza Witolda Pileckiego na bloku mieszkalnym w Stargardzie

Rozpoczęło się tworzenie imponującego muralu na budynku mieszkalnym w dzielnicy Pyrzyckiej w Stargardzie, który przedstawia postać rotmistrza Witolda Pileckiego. Projekt jest realizowany przez Macieja Jurkiewicza, artystę znanego jako „Kreda”, pochodzącego ze Szczecina i ukończonego Wydział Architektury dawnej Politechniki Szczecińskiej.

Dzieło „Kredy” wyróżnia się szczegółowością, której celem jest oddanie pełnej postaci Pileckiego. Artysta wyjaśnia, że u podstawy portretu Pileckiego znajduje się dokładne przedstawienie bramy obozu koncentracyjnego Auschwitz. To miejsce miało ogromny wpływ na życie Pileckiego, który był tam więźniem. Wizualną narrację mają dopełnić umieszczone niżej hasła o tonie patriotycznym.

Prace nad muralu są efektem inicjatywy mieszkańców bloku mieszkalnego w dzielnicy Pyrzycka. Projekt jest realizowany we współpracy z Polskim Klubem Patriotycznym w Stargardzie, kierowanym przez Krzysztofa Sosina, a także przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, który pokryje część kosztów związanych z tworzeniem malunku.

Jurkiewicz, znany na szerszą skalę jako „Kreda”, ma na swoim koncie wiele prac w Szczecinie. W Stargardzie stworzył już mural na budynku Szkoły Podstawowej nr 5 przy ulicy Kuśnierzy, gdzie przedstawił Davida Gilly’ego, czołowego architekta stargardzkiego z XVIII wieku. Natomiast jedno z dzieł Jurkiewicza zdobi ścianę Centrum Dydaktyczno-Badawczego Nanotechnologii Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Mural poświęcony rotmistrzowi Pileckiemu powstaje przy ulicy noszącej jego imię w Stargardzie. Przewiduje się, że odsłonięcie dzieła nastąpi 25 maja, dokładnie w rocznicę śmierci Pileckiego. Autorką koncepcji muralu jest Elżbieta Mochocka, radna powiatu.