Przemieszczanie wojska po drogach – kierowcy proszeni o ostrożność

Przemieszczanie wojska po drogach – kierowcy proszeni o ostrożność

Dzisiejszy dzień (20.05) jest ostatnim dniem ćwiczenia taktycznego z wojskami o nazwie RYŚ-24, przeprowadzanego przez 12 Szczecińską Dywizję Zmechanizowaną. Wraz z końcem tego wydarzenia, następuje równoczesne rozpoczęcie procesu przemieszczania żołnierzy i sprzętu wojskowego do ich macierzystych garnizonów. W najbliższym czasie wojsko będzie się poruszać po trasach prowadzących głównie z Drawsko do Szczecina, Sulechowa, Słupska i Lęborka.

Oznacza to, że w najbliższych dniach na drogach pojawi się sporo transportów kołowych, które będą przewoziły większość sprzętu. Cięższy ekwipunek, jak wozy bojowe BWP-1 czy haubice samobieżne 2S1 Goździk, zostanie przetransportowany koleją.

Jednocześnie, ze względu na specyfikę sytuacji, apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności. Prosimy o unikanie wjeżdżania pomiędzy pojazdy wojskowe poruszające się w kolumnie oraz o nie wymuszanie na nich pierwszeństwa. Dołożymy wszelkich starań, aby ewentualne utrudnienia w ruchu drogowym były jak najmniejsze – zwraca się mjr Błażej Łukaszewski.

Apelujemy również o odpowiedzialne postępowanie w kontekście publikowania informacji na temat ruchu wojsk. Zdjęcia, filmy czy szczegółowe dane dotyczące lokalizacji, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych to informacje wrażliwe, których publikowanie może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i obronności Polski. Każdy z nas powinien być świadomy potencjalnych niebezpieczeństw płynących z nierozważnego udostępniania takich danych – dodaje major Łukaszewski.