Zegar kulkowy "Pod Gwiazdami" w Szczecinie zniszczony przez wandali, zostanie naprawiony dzięki wsparciu społeczności

Zegar kulkowy "Pod Gwiazdami" w Szczecinie zniszczony przez wandali, zostanie naprawiony dzięki wsparciu społeczności

W sklepie „Pod Gwiazdami”, usytuowanym na placu Orła Białego w Szczecinie, znajduje się wyjątkowy zegar kulkowy. Niedawno stał się on ofiarą aktu wandalizmu, o którym informowaliśmy na łamach „Kuriera”. Dzięki pomocy mieszkańców i sympatyków, których wzburzyło to bezmyślne zniszczenie, zegar wkroczy na nowo na ścieżkę odmierzania czasu.

Przywołajmy do pamięci fakt, iż twórcą tego niepowtarzalnego urządzenia jest Władysław Stec, szczeciński wynalazca i jednocześnie współwłaściciel sklepu „Pod Gwiazdami”. Zegar był eksponowany w sklepie, a jego ruchy można było obserwować z ulicy poprzez obszerną witrynę.

Niestety, 3 maja tuż przed pierwszą godziną nocną, sklep został zaatakowany przez grupę wandali. Jak wynika z nagrań z monitoringu, czwórka sprawców – trzej mężczyźni i jedna kobieta – zniszczyli wystawową szybę. Dwóch mężczyzn ze znacznym rozbiegiem kopnęło weń, a odpryski spadły na zegar, powodując jego poważne uszkodzenia.

Aktualnie jest prowadzona renowacja zniszczonego zegara. Po incydencie społeczność okazała sobie wzajemne wspieranie – do właścicieli sklepu zgłosiło się wiele osób oferujących pomoc, zarówno praktyczną, jak i finansową.

„Jednym z tych ludzi dobrej woli jest Krzysztof Baranowski, uznany szczeciński muzyk” – informuje Anna Stec z sklepu „Pod Gwiazdami”. „Zaproponował on, że zorganizuje specjalny koncert w naszym sklepie”.

Koncert odbędzie się 27 maja o godzinie 19. Muzyk będzie prezentować utwory ze swojego osobistego cyklu „Music Under the Moon – Muzyka Pod Księżycem”. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich i nie wymaga biletów.

Jedynym warunkiem udziału w koncercie jest wrzucenie dowolnej kwoty do skarbonki, która zostanie przekazana na pokrycie kosztów naprawy i ponownego uruchomienia unikalnego zegara kulkowego, który ucierpiał podczas niedawnego aktu wandalizmu.