Spotkanie miłośników przyrody Szczecina z udziałem gości specjalnych w kontekście przyszłości parku Żeromskiego

Spotkanie miłośników przyrody Szczecina z udziałem gości specjalnych w kontekście przyszłości parku Żeromskiego

W nadchodzącą niedzielę odbędzie się niezwykłe wydarzenie dla osób zainteresowanych naturą i przyszłością zieleni w Szczecinie. Spotkanie, organizowane cyklicznie, poświęcone jest tym razem „rozpoznawaniu drzew i krzewów”. Będą to jednak nie tylko typowe warsztaty, gdyż spotkanie nawiązuje do konsultacji społecznych na temat przyszłości parku Żeromskiego, prowadzonych przez magistrat miasta. Dodatkowo, na wydarzeniu pojawią się goście specjalni.

Na liście zaproszonych gości znajdują się miejska ogrodnik Marta Safader-Domańska oraz zastępca prezydenta Szczecina, Łukasz Kadłubowski. W ramach spotkania uczestnicy będą mogli wyrazić swoje opinie dotyczące planów rewaloryzacji parku im. Stefana Żeromskiego, a także wypełnić ankiety przygotowane przez urzędników miasta – informuje Paweł Madejski, ceniony przewodnik po szczecińskiej zieleni.

Konsultacje społeczne na temat „Kierunku rewaloryzacji Parku im. Stefana Żeromskiego w Szczecinie” mają formę ankietową i potrwają do 16 października. Ankietowani mogą wybierać spośród odpowiedzi podanych pod pytaniami, nie ma miejsca na własne pomysły czy sugestie. Urzędnicy miasta uznali taką formę za właściwą.

Szczeciński magistrat wskazuje, że parki zabytkowe podlegają ochronie ze względu na ich historyczne walory. Proces rewaloryzacji ma na celu przywrócenie dawnej świetności obiektu. Wspieranie bioróżnorodności i zachowanie roślin, zwierząt i grzybów jest ważnym elementem planu działań dla parku.

Konsultacje mają również pomóc określić, jak powinien ewoluować park Żeromskiego. – „Tereny zieleni są areną różnych aktywności: trening, zabawa z dziećmi, relaks, koncert na łonie natury i wiele innych. Zmiany przestrzeni publicznej muszą być adekwatne do stylu, w jakim mieszkańcy chcą z nich korzystać” – zauważa magistrat.

Ankiety można wypełnić drogą elektroniczną lub wrzucić do urny w magistracie. W najbliższą niedzielę (13 października) będzie również możliwość wypełnienia ankiety podczas spaceru.

Park Żeromskiego to drugi co do wielkości (22 ha) park miejski, w którym rośnie ponad 170 gatunków i odmian drzew oraz krzewów. Choć zabytkowy park jest wpisany do rejestru zabytków, obecnie popada w ruinę. Dlatego warto zobaczyć go teraz, nim czas zniszczy jego dendrologiczne skarby.

Podczas niedzielnego spaceru uczestnicy będą mogli przyjrzeć się przygotowującym się do zimy drzewom. Spacer planowany jest na trzy godziny i rozpocznie się o godzinie 11. Miejsce zbiórki: przed hotelem Park.