Modernizacja ulicy Kolumba

Modernizacja ulicy Kolumba

Rozbudowa miała znaczne opóźnienia, głównie z powodu starć pod ziemią. Remont zakłada gruntowny remont torowiska, jezdni, chodników i sieci trakcyjnej, a wykonawcą prac jest firma ZUE w ramach przekształcenia torowiska w centrum Szczecina. Należy zaznaczyć, że wiosną 2022 roku na budowie przy ulicy Kolumba wystąpiły problemy.

Poważnym przekształceniom ulegnie pętla tramwajowa Pomorzany, która z obecnej wielkości 0,73 ha powiększy się do 1,75 ha. W nowym projekcie przewidziano pięć peronów oraz wyznaczone miejsca postojowe w obrębie powiększonej pętli. Dodatkowo powstanie łączony peron tramwajowo-autobusowy, torowisko oraz miejsca postojowe dla autobusów. Na terenie pętli powstanie budynek komunalny dla obsługi tramwajów i autobusów oraz toalety publiczne. Po remoncie układu torowego pętli możliwy będzie wyjazd z każdego toru w dwóch kierunkach (al. Powstańców Wielkopolskich i ul. Kolumba).

Na całej długości ulicy Kolumba przewiduje się realizację „przystanków wiedeńskich”. Ten sposób budowy polega na wyniesieniu nawierzchni jezdni w miejscu zatrzymania do wysokości chodnika. Takie podejście nie tylko upraszcza proces wchodzenia i wychodzenia z tramwajów, ale także zmniejsza prędkość pojazdów i zwiększa bezpieczeństwo pieszych.