Upadłość legendarnego producenta wódki Starka: majątek na sprzedaż

Upadłość legendarnego producenta wódki Starka: majątek na sprzedaż

Według doniesień „Puls Biznesu”, Sąd w Szczecinie odmówił zatwierdzenia planu spłaty długów przedstawionego przez firmę Starka i orzekł jej upadłość. Wygląda na to, że firma, która jest ikoną szczecińskiej branży alkoholowej, ponownie wystawi swoje aktywa na sprzedaż, syndyk już rozpoczyna przygotowania do tego procesu.

Charakterystyczna marka Starka jest jednym z najbardziej znanych symboli Szczecina. Firma rozpoczęła swoją działalność w 1863 roku. Po zakończeniu II wojny światowej jej majątek został przejęty przez przedsiębiorstwo Polmos. Państwowy właściciel przestał istnieć w 2009 roku, ale już rok później pojawili się komercyjni gracze zainteresowani marką Starka. W 2012 roku doszło do pierwszej reaktywacji tej znamienitej marki przez firmę Yasmia, która kilka lat później próbowała sprzedać ją innemu podmiotowi.

Jednak inwestorzy okazali się nieuczciwi. Jak podaje „Puls Biznesu”, przejęli oni firmę, ale nie zapłacili nawet za pierwszą ratę. Firma Yasmia musiała podjąć batalię sądową o odzyskanie swojego majątku od „nowych właścicieli”. Ostatecznie udało im się to dopiero w 2020 roku.

Po tych wydarzeniach, producent wódki z Szczecina był zmuszony do restrukturyzacji. Firma Yasmia opracowała plan naprawczy i w 2022 roku zwróciła się do sądu o jego zatwierdzenie. Plan ten zyskał poparcie większości wierzycieli – 87% mających na sumę 65,2 mln długów. Jednak po prawie roku okazało się, że sąd nie zgadza się na proponowany przez właścicieli firmy plan układu z wierzycielami.

Zgodnie ze sprawozdaniem „Puls Biznesu”, odrzucono wniosek o odroczenie likwidacji do czasu ostatecznego zakończenia sprawy sądowej i teraz syndyk przygotowuje się do sprzedania majątku firmy.