Obwodnica Przecławia i Warzymic wkrótce będzie oddana do użytku

Obwodnica Przecławia i Warzymic wkrótce będzie oddana do użytku

Pierwszy etap obwodnicy Przecławia i Warzymic jest w końcowej fazie realizacji. Teraz na placu budowy odbywają się ostatnie kontrole techniczne i wprowadzane są drobne poprawki. Jak poinformowała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA), ruch na nowo wybudowanej trasie ma zostać uruchomiony pod koniec sierpnia lub na początku września.

Nowo powstała trasa, stanowiąca pierwszy etap inwestycji, prowadzi w kierunku granicy kraju. Jej początek znajduje się na rondzie Hakena w Szczecinie, następnie omija tereny Przecławia i Warzymic od strony zachodniej, by połączyć się ze starym układem drogi krajowej nr 13 na tymczasowym rondzie w okolicach Smętowic. Budowa drugiego etapu obwodnicy jest planowana na najbliższe lata.

Jak wyjaśniają przedstawiciele GDDKiA, dzięki oddaniu do użytku obwodnicy zostanie zrealizowany cel polegający na separacji ruchu tranzytowego od lokalnego. Na drodze DK13 codziennie tworzą się korki, wynikające z intensywnego ruchu kierującego się zarówno do autostrady, jak i do pobliskich osiedli mieszkaniowych. Komunikację ułatwią również nowe drogi przy węźle Przecław, które zbudowała Gmina Kołbaskowo i które mają być oddane do użytku razem z obwodnicą.

Podkreślić należy, że obwodnica jest dwujezdniową drogą klasy GP o długości 4,3 km. W jej skład wchodzi m.in. węzeł Przecław z dwoma rondami i wiaduktem, a także wiadukt nad obwodnicą obsługujący trasę Przecław – Kurów. Droga wykonana przez firmę Budimex ma zostać oddana do użytku o siedem miesięcy wcześniej niż pierwotnie zakładano – termin ten miał upłynąć dopiero w kwietniu 2024 roku. Całość inwestycji została oszacowana na kwotę 89,5 mln zł.

Drugi etap budowy obwodnicy jest planowany na około 3-4 lata od teraz. W jego ramach trasa zostanie przedłużona do nowego węzła autostrady A6 (Szczecin Zachód), który ma powstać blisko centrum logistycznego Amazon, na wschód od skazanego na likwidację węzła Kołbaskowo.