Nowy potentat branży offshore otwiera fabrykę w Szczecinie

Nowy potentat branży offshore otwiera fabrykę w Szczecinie

Prezydent Szczecina, Piotr Krzystek, podał do publicznej wiadomości, że miasto zyska nowego przemysłowego gracza. Firma Windar Polska, spółka działająca w sektorze offshore, planuje zbudować u nas fabrykę wież wiatrowych. W tym kontekście podpisano już wstępną umowę dzierżawy gruntów na Ostrowie Grabowskim, obszarze położonym nieopodal miejskiej spalarni odpadów. Porozumienie zawarto pomiędzy firmą a Zarządem Morskich Portów Szczecin i Świnoujście.

Windar Polska to część hiszpańskiej konglomeracji Windar renovables, znanej jako ważny gracz w branży offshore. Grupa posiada zakłady produkcyjne w takich krajach jak Indie, Brazylia czy Meksyk. Znana jest z dostarczania wież wiatrowych na różne projekty, w tym na farmę Baltic Eagle powstającą na niemieckiej części Morza Bałtyckiego.

Nowo budowany zakład w Szczecinie ma służyć produkcji różnego rodzaju elementów składowych wież wiatrowych – zarówno tych przeznaczonych na morza, jak i na tereny lądowe. Plany przewidują także produkcję fundamentów wież, masztów oraz metalowych konstrukcji wież.

Zgodnie z harmonogramem prac, fabryka ma rozpocząć swoją działalność w pierwszej połowie 2026 roku. Szacuje się, że zatrudnienie znajdzie tam co najmniej 400 osób. Według Moniki Woźniak-Lewandowskiej, z Zarządu Morskich Portów Szczecin i Świnoujście, wartość inwestycji ze strony Windar Polska wyniesie około 70 milionów euro.