Akt oskarżenia przeciwko sprawcom licznych oszustw metodą "na Blika"

Akt oskarżenia przeciwko sprawcom licznych oszustw metodą "na Blika"

Prokuratura w Szczecinie przekazała do sądowej rozprawy akt oskarżenia skierowany przeciwko grupie pięciu osób. Zgodnie z hipotezą śledczych, posądzani o dokonanie lub usiłowanie dokonania aż 28 przestępstw na terenie Szczecina i Międzyzdrojów. Oszustwa zostały przeprowadzone za pomocą znanego procederu zwany „na Blika”. W wyniku ich działań, mogą zostać skazani na karę pozbawienia wolności do 10 lat.

Informacje udostępnione przez prokuraturę wskazują, że podejrzane osoby w okresie między 13 stycznia a 10 lutego 2019 roku, działając na obszarze Szczecina i Międzyzdrojów, przechwytywały konta na popularnych platformach społecznościowych. Po zdobyciu dostępu do kont, podszywali się pod ich prawowitych właścicieli, wyłudzając kody BLIK pod pretekstem trudnej sytuacji finansowej. Następnie korzystali z tych kodów do wypłat pieniędzy z bankomatów. Szacunkowe wyliczenia śledczych pokazują, że suma wyłudzonych w ten sposób środków wynosi blisko 18 tysięcy złotych.

Podejrzani zostali zatrzymani przez organy ścigania, a na wniosek prokuratora, Sąd Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie zastosował wobec nich tymczasowy areszt jako środek zapobiegawczy.

Prokuratura w swoim oświadczeniu ujawniła, że czterech z pięciu podejrzanych przyznało się do części zarzucanych im czynów. Jednak jeden z nich zaprzecza wszelkim oskarżeniom. Dwie osoby spośród oskarżonych mają na swoim koncie wcześniejsze wyroki. Przestępstwa, które im zarzucono, są zagrożone karą od roku do 10 lat pozbawienia wolności.