Agroterminal w Świnoujściu: Nowy etap w polskim eksporcie żywności
Akceleracja eksportu żywności z Polski jest na horyzoncie dzięki budowie nowoczesnego agroterminalu w Świnoujściu. Dynamiczna konstrukcja będzie składać się z 300-metrowego taśmociągu, który ma na celu optymalizację przepływu zboża z magazynów do statków. W efekcie, polscy rolnicy będą mieli szansę na zwiększenie swoich dochodów z działalności eksportowej. Ważnym krokiem w tym ambitnym projekcie było podpisanie listu intencyjnego w ostatni czwartek. Planowane zakończenie inwestycji to przyszły rok.
Podpisany list intencyjny zaangażował dwa kluczowe podmioty – Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście oraz Rolno-Spożywczą Spółkę Inwestycyjną. Prace projektowe nad agroportem są już na tak zaawansowanym etapie, że niebawem można oczekiwać rozpoczęcia prac budowlanych. Jak mówi Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury i kandydat PiS do Sejmu, koncepcja agroportu nie pojawiła się nagle. Była raczej wynikiem długotrwałych negocjacji i wielu spotkań.
Wcześniej, na możliwość stworzenia takiej infrastruktury zwracali uwagę rolnicy z regionu zachodniopomorskiego. W ich oczach, agroterminal mógłby być znaczącym krokiem w umocnieniu pozycji polskiego rolnictwa na globalnym rynku żywności.