Skąd w Szczecinie tak duży dług wśród mieszkań komunalnych?

Skąd w Szczecinie tak duży dług wśród mieszkań komunalnych?

W Szczecinie jest 1.677 mieszkań komunalnych, z których każde jest średnio zadłużone na 15 tysięcy złotych. Tomasz Klek, przedstawiciel miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, przedstawił wyjaśnienie, dlaczego zadłużenie mieszkańców mieszkań komunalnych jest tak duże. Klek twierdzi, że głównymi przyczynami są nędza mieszkańców oraz inflacja, która prowadzi do tego, że szczecinianom nie wystarcza pieniędzy na realizację wszystkich zobowiązań. Mieszkańcy zazwyczaj przedkładają bieżące potrzeby, takie jak jedzenie, ubranie, lekarstwa, prąd i gaz, nad spłatę zadłużenia, ponieważ ich brak jest dla nich czymś bardziej bezpośrednim. Dodatkowo Klek wspomina, że ZBiLK od lat realizuje działania wspierające i zachęcające do spłaty zadłużenia.

W 2022 roku ZBiLK skierował do sądu 1.228 spraw, w tym 973 sprawy o zapłatę i 255 o zrzeczenie się lokalu. Generalnie, zgodnie z treścią skargi, sąd nakazuje zapłatę zadanej kwoty.

Klek stwierdza, że zdarzają się przypadki, gdy sąd odrzuca wniosek o zrzeczenie się lokalu. Natomiast jeśli nie zostanie on odrzucony, to sąd generalnie orzeka o prawie do lokalu komunalnego dla tych osób.

Szczecin posiada 2287 lokali mieszkalnych o charakterze socjalnym. Są to miejsca o bardzo niskiej jakości, często pozbawione podstawowych udogodnień lub wymagające remontu. W tymże roku wydano 247 orzeczeń, na które składało się 138 z prawem do lokalu komunalnego i 109 bez takiego prawa.

Jeżeli szukasz mieszkania na sprzedaż w Szczecinie, najwięcej aktualnych ogłoszeń bez pośredników znajdziesz na Adresowo.pl.