Innowacyjne zastosowanie odpadów z palarni kawy. Projekt naukowców ze Szczecina
W odpowiedzi na prośbę jednej z palarni znajdującej się w Szczecinie o znalezienie zastosowania dla odpadów powstających w trakcie procesu prażenia ziaren kawy, grupa naukowa pod przewodnictwem profesor Katarzyny Wilpiszewskiej przygotowała projekt ekologicznej podpałki. W projekcie wykorzystano resztki po procesie prażenia, który jest niezbędny do osiągnięcia odpowiedniego smaku i aromatu napoju.
Zespół naukowy stworzył recepturę podpałki, która składa się z łusek kawy – lekkiego, delikatnego i tłustego produktu ubocznego. Do mieszaniny dodane zostało spoiwo, takie jak parafina, wosk sojowy lub pszczeli, które poprawiło właściwości hydrofobowe oraz zapalność produktu. Cały proces odbywał się w podwyższonej temperaturze, a gotowe płytki po pocięciu mogą być używane jako podpałka do grilli czy kominków.
Badania nad nowym wynalazkiem prowadzone były przez kilka miesięcy i zakończyły się w pierwszej połowie 2021 roku. W pracach, obok profesor Katarzyny Wilpiszewskiej, uczestniczyli także mgr inż. Dorota Skowrońska oraz prof. Krzysztof Kowalczyk, związani z Wydziałem Technologii i Inżynierii Chemicznej ZUT. W końcu sierpnia otrzymaliśmy informację o przyznaniu patentu na ten innowacyjny produkt.
Obecnie Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT poszukuje sposobów na komercjalizację tego wynalazku, który jest efektem pracy szczecińskich naukowców.