Powstanie nowe centrum kulturalne poświęcone historii Solidarności w Szczecinie
Szczecin, miasto o znaczeniu historycznym dla Polski, ma stać się siedzibą nowej narodowej instytucji kultury. Mowa o Centrum Solidarności Stocznia, które ma zostać zlokalizowane w miejscu o szczególnym znaczeniu dla kraju – w była świetlica stoczniowa, gdzie doszło do podpisania Porozumień Sierpniowych w 1980 roku.
Realizacja planów możliwa jest dzięki zamierzonym działaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego intencją jest przejęcie od miasta terenu oraz budynku związanych ze świetlicą stocznia. Piotr Gliński, minister kultury, oficjalnie zapowiedział te plany w Szczecinie, w poniedziałek.
„Zadaniem tej placówki muzealnej będzie dbałość o dziedzictwo i pamięć Solidarności, jako ruchu społecznego oraz związku zawodowego. Polska Solidarność to fenomen na skalę globalną” – mówił prof. Gliński.
Leszek Dobrzyński, poseł na Sejm RP, podkreślał rolę Szczecina w historii Polski: „Szczecin był jednym z głównych miejsc wydarzeń, które przyczyniły się do upadku komunizmu. To tutaj miały miejsce wiele kluczowych zdarzeń historycznych; od okresu stalinowskiego, przez wydarzenia z 1956 roku aż po tragiczne strajki 1970 roku i wybuch sierpnia 1981 roku.”
Ostatnio przeprowadzono prace demolujące część głównej bramy Stoczniowej, aby umożliwić dostęp do budynku omijając tereny stoczniowe. Obiekt mający służyć jako siedziba muzeum ma powierzchnię ponad 8 tysięcy metrów kwadratowych. Na stanowisko dyrektora Centrum Solidarności Stocznia wyznaczony został doktor Sebastian Ligarski – historyk współpracujący m.in. z Radiem Szczecin i szczecińskim oddziałem IPN.