Odnowiona Aleja Wojska Polskiego w Szczecinie już otwarta!

Odnowiona Aleja Wojska Polskiego w Szczecinie już otwarta!

W Szczecinie dokonano oficjalnego otwarcia po gruntownej przebudowie i modernizacji Alei Wojska Polskiego. Poza przybyciem nowych nasadzeń i zielonych miejsc, ruch kołowy na tej ulicy został znacznie uspokojony. Dodatkowo, kierowcy otrzymali wiele dodatkowych miejsc parkingowych. Niemniej jednak, ruch tramwajowy, który został zlikwidowany na tej trasie dokładnie pół wieku temu, nie został przywrócony.

Aleja Wojska Polskiego po remoncie to imponująca przemiana dla tego obszaru centrum Szczecina. Ulica wyłożona jest kostką brukową, a chodniki są szerokie i komfortowe do poruszania się. Na ulicy dostępne jest teraz 173 miejsca parkingowe dla samochodów, w tym 6 przeznaczonych na pojazdy elektryczne oraz 9 dostosowanych dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo, wzdłuż ulicy znajduje się osiem miejsc parkingowych dla dostawców, gdzie można pozostawić pojazd na okres do 15 minut. Nowe rozwiązania w organizacji ruchu zakładają stworzenie strefy o ograniczonej prędkości do 30 km/h na odcinku między Placem Zwycięstwa a Placem Szarych Szeregów.

W ramach tego samego projektu przeprowadzono również modernizację ulicy Jagiellońskiej pomiędzy al. Wojska Polskiego i al. Piastów. W trakcie budowy nowej infrastruktury drogowej wykorzystano materiały pochodzące z recyklingu, w tym ponad 800 ton kostki kamiennej pochodzącej z rozbiórki starej nawierzchni.

Renowacja Alei Wojska Polskiego to także znaczne zwiększenie ilości zieleni zarówno na środkowym pasie drogi, jak i na terenach zielonych rozlokowanych wzdłuż chodników oraz na Placu Zgody. Zasadzono tutaj 154 nowe drzewa, w tym m.in. imponujące platany o wysokości około 10 metrów, magnolie oraz brzozy. Ponadto, planowane jest posadzenie aż 19 598 różnych gatunków krzewów. Wszystkie sadzonki użyte do nasadzeń są większe niż pierwotnie planowano.