Planowane wycięcie ponad 80 kasztanowców na potrzeby budowy obwodnicy Mierzyna budzi kontrowersje
![Planowane wycięcie ponad 80 kasztanowców na potrzeby budowy obwodnicy Mierzyna budzi kontrowersje](https://naszczecin.pl/wp-content/uploads/2023/08/Planowane-wyciecie-ponad-80-kasztanowcow-na-potrzeby-budowy-obwodnicy-Mierzyna-budzi-kontrowersje-800462.jpg)
Zaprojektowana budowa obwodnicy Mierzyna niesie za sobą plan wycięcia ponad 80 drzew, tworzących dwurzędową aleję. To właśnie te drzewa, które rosną w pobliżu ogrodów działkowych, stanowią największy ból dla urbanistki Heleny Freino. Z drugiej strony, przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Mateusz Grzeszczuk, zapewnia o zamiarach minimalizacji ilości usuniętych drzew.
Kwestia dotyczy konkretnie kasztanowców rosnących wzdłuż ulicy Waleriana Łukasińskiego, pomiędzy skrzyżowaniami z ulicami Topolową i Nasienną. Szczecińska Społeczna Straż Ochrony Zieleni dowiedziała się o planie wycinki około 80 drzew na początku czerwca podczas wideokonferencji z GDDKiA oraz Biurem Projektów Komunikacyjnych z Poznania, odpowiedzialnym za projekt tej inwestycji.
Według Heleny Freino, trasa drogi była zaplanowana wiele lat temu w miejskich dokumentach planistycznych. Urbanistka podkreśla jednak, że nie wszyscy zdawali sobie sprawę z tego, że realizacja tego projektu będzie wiązała się z niszczeniem wartościowego fragmentu krajobrazu kulturowego osiedla Krzekowo. Estymuje ona wiek kasztanowców na około 100 lat.
Freino szczególnie ubolewa nad stratą drzew rosnących blisko ogrodów działkowych, gdzie zachowało się najwięcej okazów w układzie dwurzędowym. Proponuje ona przesunięcie odcinka drogi kolidującego z aleją kasztanowców na południe, do granic administracyjnych Szczecina. Ta sugestia spotkała się jednak ze sprzeciwem ze względu na wydaną w 2014 roku decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, która traci ważność po upływie 10 lat.
Aktywiści społeczni zwrócili się również z prośbą do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie o wpisanie alei kasztanowców do rejestru zabytków. Przygotowania do badania wartości przyrodniczych, historycznych, zabytkowych i krajobrazowych alei są już w toku. Helena Freino dodaje, że na ochronę zasługuje również kamienna nawierzchnia ulicy.