Koniec stulecia upamiętniony sadzeniem magnolii, hołdem dla Jacka Nieżychowskiego
Szczeciński ogród Willi Lentza stał się miejscem niezwykłego wydarzenia, które odbyło się w dniu 16 kwietnia. Małym drzewkiem magnolii, które zasiedliśmy, uczciliśmy pamięć znanej postaci kulturalnej Szczecina – Jacka Nieżychowskiego. Drzewku nadaliśmy imię Jacek, dla uhonorowania wkładu jakiego dokonał Nieżychowski w rozwój kultury naszego miasta.
W obliczu setnej rocznicy urodzin Jacka Nieżychowskiego, samorząd lokalny postanowił uczcić ten fakt, ogłaszając rok 2024 Rokiem Jacka Nieżychowskiego. Sposób upamiętnienia tej znaczącej rocznicy jest zróżnicowany – zasadzenie i nazwanie drzewka to tylko jeden z elementów świętowania. Szereg instytucji kulturalnych naszego miasta włączyło się w organizację różnorodnych eventów mających na celu przypomnienie i uczczenie postaci Nieżychowskiego, dzięki któremu Szczecin stał się istotnym punktem na kulturalnej mapie kraju.
To właśnie Jacek Nieżychowski dał początek szczecińskiej Operetce, która z czasem ewoluowała do formy Teatru Muzycznego, a później Opery na Zamku. Nieżychowski był również twórcą i organizatorem Festiwalu Młodych Talentów, który odbywał się w Szczecinie w latach 1962-1963. Jako artysta kabaretowy zyskał popularność występując w składzie Silnej Grupy pod Wezwaniem, którą założył razem z Kazimierzem Grześkowiakiem i Tadeuszem Chyłą.
Po uroczystym posadzeniu magnolii, wszyscy uczestnicy przenieśli się do wnętrz Willi Lentza. Tam miała miejsce prezentacja pracy prof. Urszuli Chęcińskiej zatytułowanej „Transcende te ipsum. O sztuce życia w listach prof. Zygmunta Mysłakowskiego i Joanny Kulmowej”. Goście mieli również możliwość zapoznania się z najnowszym tomikiem poezji Joanny Kulmowej „Znalezione pod łóżkiem”. Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego jest odpowiedzialne za wydanie obu tych pozycji.