Dzień Donacji i Transplantacji: Szczeciński Szpital Wojewódzki osiąga znaczące sukcesy
26 października, w dniu uroczystego obchodzenia Światowego Dnia Donacji i Transplantacji, Szczeciński Szpital Wojewódzki z dumą prezentuje niezwykłe dokonania swojego personelu odpowiedzialnego za transplantacje. Od początku bieżącego roku, lekarze przeprowadzili już 108 operacji przeszczepienia narządów. Taki wynik, przekraczający setkę rocznie, udało się osiągnąć ostatnio w Szpitalu Powszechnym Wojewódzkim Szczecin jeszcze przed nadejściem pandemii.
Ostatnie lata były wyjątkowo trudne dla zespołu pracującego na oddziale transplantacyjnym Szczecińskiego Szpitala Wojewódzkiego. Pandemia COVID-19 mocno ograniczyła dostęp do potencjalnych dawców narządów po ich śmierci. Oddziały intensywnej terapii były przepełnione pacjentami zarażonymi koronawirusem, a osoby infekowane SARS-CoV-2 zazwyczaj nie były brane pod uwagę jako dawcy narządów do transplantacji. Ta sytuacja znacznie wydłużyła czas oczekiwania pacjentów na operacje przeszczepienia. Niemniej jednak, od mniej więcej połowy 2022 roku, zaczęła następować poprawa i liczba przeprowadzanych transplantacji stopniowo wracała do stanu sprzed pandemii.
Warto zauważyć, że Szczeciński Szpital Wojewódzki jest jednym z czołowych centrów w Polsce specjalizujących się w przeszczepianiu narządów. Specjaliści z tego szpitala od lat przeprowadzają operacje przeszczepienia wątroby. Pierwsza tego typu operacja miała miejsce 22 listopada 2000 roku, a tysięczny pacjent otrzymał nowy organ 23 stycznia 2023 roku.
Łącznie, w Szczecińskim Szpitalu Wojewódzkim przeprowadzono 1058 przeszczepień wątroby. Szpital ten jest jednym z dziewięciu ośrodków w kraju, które wykonują tego typu operacje. Co więcej, według raportów POLTRANSPLANT, Szpital Powszechny Wojewódzki w Szczecinie zajmuje pierwsze miejsce pod względem jakości i przeżywalności pacjentów po przeszczepieniach wątroby.