Zabytkowa maszyna do pisania z 1926 roku znalazła swoje miejsce w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie

Zabytkowa maszyna do pisania z 1926 roku znalazła swoje miejsce w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie

Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie poszerzyło swój unikalny zbiór artefaktów o kolejny cenny egzemplarz. To nowy dodatek do kolekcji stoewerianów – przedmiotów wyprodukowanych przez szczecińską firmę Stoewer. Jest to przenośna maszyna do pisania Stoewer Elite, kompletna ze swoim oryginalnym drewnianym kuferkiem, zachowana w doskonałym stanie, datowana na rok 1926.

Wyjątkowość tego egzemplarza polega na zmniejszonym rozmiarze w porównaniu do standardowych maszyn, co umożliwiało łatwe przenoszenie. Ta cecha wynikała z potrzeby konsumentów i spowodowała, że konstruktor postanowił zminimalizować liczbę klawiszy, wracając do swojego pierwotnego pomysłu z początku XX wieku, który polegał na trzyrzędowej klawiaturze z trzema czcionkami na każdej dźwigni.

Co ciekawe, maszyna ta wyposażona jest w klawiaturę niderlandzką i jest jedynym modelem Stoewera w posiadaniu muzeum, które posiada klawisz ze znakiem @ na swojej klawiaturze – mówi Sabina Wacławczyk z MTiK. Twórcą tej unikalnej konstrukcji jest Paul Grützmann, główny konstruktor firmy Stoewer. To prawdopodobnie maszyna stworzona na specjalne zamówienie klienta, ponieważ oprócz standardowych czcionek, posiada ona dodatkowe klawisze z symbolami ułamkowymi 1/8, 3/8 i 5/8.

Warto przypomnieć, że kolekcja Stoewera w Szczecinie została zakupiona od Manfrieda Bauera z Hesji, który zgromadził imponująca kolekcję składającą się z 1022 sztuk. Wśród nich znajdują się samochody, jednoślady, maszyny do szycia, maszyny do pisania oraz różne drobne eksponaty.