Grupa "Wolontariusze Seniorom" nieocenionym wsparciem dla starszych osób w Szczecinie

Grupa "Wolontariusze Seniorom" nieocenionym wsparciem dla starszych osób w Szczecinie

Zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a razem z nimi wzrasta aktywność wielu wolontariuszy, którzy za cel postawili sobie niesienie pomocy innym. Wśród nich szczególną uwagę zwraca grupa „Wolontariusze Seniorom” ze Szczecina. To właśnie oni przez cały rok angażują się w różne inicjatywy mające na celu wsparcie seniorów. Obecnie są w trakcie realizacji kolejnego swojego przedsięwzięcia.

Jak wyjaśnia Michał Kondrat, członek szczecińskiej grupy „Wolontariusze Seniorom”, nie jest to formalna organizacja. Grupa powstała spontanicznie i tak też działa. Początki ich działalności datują się od czasów, kiedy jako wolontariusze pomagali na dworcu Szczecin-Główny podczas napływu uchodźców z Ukrainy. Po zamknięciu punktów pomocy na dworcu, postanowili kontynuować swoją misję, skupiając się na pomocy seniorom.

Jak wspomina Michał Kondrat, w ubiegłym roku po raz pierwszy zorganizowali akcję „Świąteczna Pomoc dla Seniorów”, która spotkała się z ogromnym zainteresowaniem. Zdecydowali więc, że to nie może być jednorazowy projekt i że powinni dążyć do tego, aby podobnych akcji było jeszcze więcej.

Podczas ubiegłorocznej akcji, seniorzy z Domu Pomocy Społecznej przy ulicy Kruczej pisali listy do Świętego Mikołaja z różnymi prośbami. Chcieli między innymi książek, świeczek, maszynek do golenia, czajników, piżam oraz słodyczy – rzeczy, które dla wielu osób są oczywistością, ale dla nich okazały się marzeniem. W całej inicjatywie wzięło udział ponad 450 osób.

„Wolontariusze Seniorom” przeprowadzili także zbiórkę puzzli i kwiatów dla mieszkańców DPS przy ulicy Kruczej oraz Domu Pomocy Społecznej przy ul. Broniewskiego w Szczecinie. Wiosną tego roku zorganizowali zbiórkę książek pod hasłem „Podaruj seniorowi książkę”. W ramach tej akcji udało się zebrać ponad 1800 książek, z czego ok. 1500 trafiło do DPS „Dom Kombatanta”. Księgozbiór DPS został wzbogacony o liczne dzieła światowej i polskiej literatury.

Grupa „Wolontariusze Seniorom” na Facebooku liczy obecnie ponad 700 osób z różnych zawodów, mieszkających nie tylko w Polsce, ale także po drugiej stronie granicy polsko-niemieckiej. – To, co nas jednoczy, to wspólne działanie na rzecz seniorów – podkreśla Michał Kondrat.

W tym roku społeczność „Wolontariuszy Seniorom” przygotowuje się do odwiedzenia DPS „Dom Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej” przy ulicy Romera. W ich świątecznej wizycie wezmą również udział podopieczni z Domu Dziecka w Trzebieszewie, którzy przygotują specjalny program artystyczny. Dzięki temu seniorzy będą mogli poczuć magię nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.

Jak wspomina Michał Kondrat, ubiegłoroczna akcja była nie tylko ogromnym sukcesem, ale też dowodem na to, jak dużo dobra można zrobić dla innych. Ich misją jest sprawianie radości tym, których potrzeby często zapominane są w zgiełku codzienności. Tegoroczna akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem osób chcących spełnić świąteczne marzenia seniorów. Ze względu na tak pozytywny odzew, wolontariusze postanowili rozszerzyć swoją działalność i pomóc także Hospicjum Królowej Apostołów w Tanowie.