KakofoNIKT i Chór Pogłosy przedstawiają muzyczną odyseję przez krainę roślin psychoaktywnych

KakofoNIKT i Chór Pogłosy przedstawiają muzyczną odyseję przez krainę roślin psychoaktywnych

W mytologii słowiańskiej, „Wyraj” to mityczna kraina, do której ptaki migrują na zimę i która przynosi ze sobą nadejście wiosny. To właśnie tę nazwę przyjęły zarówno płyta, jak i spektakl muzyczny stworzony przez zespół KakofoNIKT we współpracy z Chórem Pogłosy. Tego niecodziennego projektu artystycznego, łączącego w sobie elementy elektroniki i śpiewu chóralnego, będzie można doświadczyć na żywo już w niedzielę, 3 grudnia, na scenie Domu Kultury „Słowianin” w Szczecinie.

Przekaz tego wydarzenia ma nosić w sobie moc słowiańskiej psychodelii, która skrywa w sobie wielki potencjał praktycznej duchowości. Artyści zapraszają nas do „romantycznie zatęchłych bagien”, wilgotnych ściernisk, otoczonych smogiem przy dźwiękach bębnów i rytmach elektronicznego transu. Jak zauważyli krytycy muzyczni, jest to „opowieść ze świata między ludycznością, słowiańskością i elektroakustyką” – mówi Piotr Strzemieczny z FYH.

Muzyka została skomponowana przez trio KakofoNIKT, w skład którego wchodzą: Patryk Lichota (elektronika), Michał Joniec (złom, perkusjonalia, tradycyjne bębny) oraz Marcin Małecki (bębny, dzwonki, grzechotki). Natomiast za warstwę wokalną odpowiada trzydziestoosobowy Chór Pogłosy z Poznania. Ten wyjątkowy chór czerpie inspiracje zarówno z prostych, naturalnych form śpiewu, jak i tradycji chóralnych średniowiecza i renesansu, łącząc folk, muzykę elektroniczną i improwizację.

W tym artystycznym projekcie kluczową rolę odgrywa dyrygentka Joanna Sykula Sykulska. To pod jej batutą KakofoNIKT i Chór Pogłosy zdobyli pierwsze miejsce na prestiżowym Festiwalu Nowa Tradycja w maju 2019 roku. Rok później ukazała się ich debiutancka płyta „Wyraj”. Każdy utwór na tej płycie jest dedykowany poszczególnym roślinom psychoaktywnym takim jak muchomor, mak, tatarak, pokrzyk, sporysz czy lulek. Rośliny te zostały ożywione i stworzyły swoje własne historie, które oparte są na mitologii słowiańskiej.