Andrzej Duda uczcił 43 rocznicę Porozumień Sierpniowych w Szczecinie
Andrzej Duda, obecny prezydent Polski, uczcił pamięć o strajkujących robotnikach z Szczecina z 1980 roku, którzy doprowadzili do zawarcia pierwszych w naszym kraju Porozumień Sierpniowych z reżimem komunistycznym. Te historyczne umowy, gwarantujące między innymi utworzenie wolnych i niezależnych związków zawodowych, zostały podpisane dokładnie 43 lata temu. Prezydent Duda wziął udział w ceremonii odsłonięcia pomnika upamiętniającego to wydarzenie, który stanął przed Urzędem Wojewódzkim, a także w uroczystościach na terenie stoczni.
Andrzej Duda podczas uroczystości oddał hołd bohaterom tamtych dni, podkreślając wyjątkowość Porozumienia Szczecińskiego. Przypomniał również, że mimo iż porozumienie nie spełniało do końca aspiracji protestujących robotników, to jednak stanowiło początek drogi do realizacji ich najważniejszych postulatów. Podkreślił również, że choć już w 1970 roku podczas strajku z 17-18 grudnia robotnicy domagali się praw do wolnych związków zawodowych, to dopiero dziesięć lat później udało się je wpisać w sensie prawnym.
Podpisanie Porozumienia Sierpniowego w Szczecinie zapoczątkowało falę podobnych porozumień w innych częściach kraju. Po Szczecinie, 31 sierpnia 1980 roku doszło do zawarcia umowy z protestującymi pracownikami w Gdańsku, następnie 3 września w Jastrzębiu-Zdroju i 11 września w Hucie Katowice. W wyniku tych porozumień komunistyczne władze zgodziły się na rejestrację NSZZ „Solidarność”, uwolnienie więźniów politycznych oraz przeprowadzenie reform gospodarczych.