Puszcza Bukowa kryje w sobie kolejny odkryty pomnik – hołd dla Heinricha von Meyerinck

Puszcza Bukowa kryje w sobie kolejny odkryty pomnik – hołd dla Heinricha von Meyerinck

Na pewnym wzgórzu znajdującym się nieopodal autostrady w Klęskowie, odrestaurowano monument poświęcony postaci Heinricha von Meyerinck (1786-1848), nadleśniczego i zasłużonego przyrodnika. Dr Marek Łuczak, zrzeszony w Pomorskim Towarzystwie Historycznym, z radością podkreśla, że to kolejny, istotny element przyczyniający się do odkrywania historii Szczecina i Puszczy Bukowej.

Inicjatywa dr Łuczaka doprowadziła już do odtworzenia wielu zniszczonych grobów i monumentów na terenie całego regionu. Najnowsze działania to wynik prac nad nową edycją książki o Szczecinie-Klęskowie. W trakcie poszukiwań na starożytnej mapie natrafiono na oznaczenie pomnika dedykowanego nadleśnicemu Heinrichowi von Meyerinck. Wobec tego, rozpoczęto proces poszukiwania jakichkolwiek śladów tej struktury.

Dr Łuczak opowiada, że pomnik ten został zniszczony po roku 1945. Na początku obecnego roku udało się odnaleźć fragmenty kamiennej podstawy monumentu, porozrzucane po lesie części cokołu oraz kawałki dwóch płyt piaskowcowych, które następnie zostały wmurowane w cokół wykonany z oryginalnych kamieni. Nowa stela z inskrypcją w języku polskim i niemieckim jest dziełem szczecińskiego przedsiębiorstwa Hera.

Heinrich von Meyerinck służył przez wiele lat w armii, pełniąc między innymi funkcję adiutanta księcia Jeana Baptiste Bernadotte – przyszłego króla Szwecji, Karola XIV Jana. Po zakończeniu epoki wojen napoleońskich przeszedł na emeryturę wojskową i zdał egzamin na leśniczego. W 1845 roku objął stanowisko nadleśniczego w Szczecinie, gdzie pracował aż do czasu swojej śmierci – 18 września 1848 roku.

Odrestaurowany pomnik Heinricha von Meyerincka to kolejne upamiętnienie „ukryte” w Puszczy Bukowej. W jej głębiach można również odkryć miejsca poświęcone pamięci Carla Ludwiga Gené (1820-1893), Otto Jäckela (1897-1918) czy Carla Friedricha Meyera (1840-1904).