Przemiana zabytkowego kompleksu rzeźni w Szczecinie – nowe możliwości dla kultury i gastronomii

Przemiana zabytkowego kompleksu rzeźni w Szczecinie – nowe możliwości dla kultury i gastronomii

Koalicja wybrana do rządu 15. października zapowiada wsparcie dla przekazania zabytkowego kompleksu byłej rzeźni na Łasztowni w Szczecinie. Ten krok miałby umożliwić rewitalizację tego obszaru. Laura Hołowacz, szefowa Grupy CSL, wyraża swój optymizm co do przyszłości tego miejsca, uważając, że w ciągu kilkunastu najbliższych lat może ono stać się prawdziwym klejnotem miasta.

Hołowacz rozpoczęła proces modernizacji tej dziewiętnastowiecznej zabudowy (i całej Łasztowni) dziewięć lat temu, odrestaurowując budynek dawnej obory. Następnie powstało tam Centrum Kultury Euroregionu Stara Rzeźnia. Wskutek tych działań tylko właściciele dwóch budynków przy ulicy Wendy podjęli podobne inicjatywy rewitalizacyjne.

Pozostałe budynki na terenie kompleksu są własnością spółek Gryf Nieruchomości i Centrum Logistyczne Gryf, które są pod zarządem Ministerstwa Infrastruktury oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. W trakcie rządów Prawa i Sprawiedliwości nie podjęto większych prac modernizacyjnych, a również nie wykazano chęci przekazania tej przestrzeni samorządowi na korzystnych warunkach.

Jednak po zmianie rządu, perspektywa na ten temat w Warszawie uległa modyfikacji. Rozpoczęły się pierwsze rozmowy między prezydentem Piotrem Krzystkiem, wiceministrem infrastruktury Arkadiuszem Marchewką i wojewodą Adamem Rudawskim. Mimo że szczegóły porozumienia nie są jeszcze znane, głównym celem jest oddanie tej przestrzeni mieszkańcom – jak wyjaśnia minister Marchewka, odpowiedzialny za gospodarkę morską.

Laura Hołowacz uważa, że zapowiadane porozumienie to fantastyczna wiadomość dla mieszkańców Szczecina i turystów. W jej opinii, teren kompleksu rzeźni miejskiej to miejsce pełne duszy i historii, które choć zdegradowane, potrzebuje inwestorów gotowych odnowić jego blask.

Hołowacz sugeruje, że fundusze na remont można pozyskać m.in. z Krajowego Planu Odbudowy. Ważnym elementem planu rewitalizacji będzie również poprawa dostępu do tego obszaru, co ma umożliwić planowana budowa Mostu Kłodnego.

Historyczne budynki na terenie dawnej rzeźni, zaprojektowane przez niemieckich architektów w XIX wieku, mają dla Hołowacz wielki potencjał. Wyobraża sobie tam muzea, galerie sztuki, restauracje i biura. Zakłady Mięsne funkcjonowały tu również po wojnie, a następnie teren został przejęty przez Przedsiębiorstwo Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich Gryf, które są obecnymi właścicielami.