Wykonanie operacji w szpitalu odroczone z powodu wyczerpania limitu świadczeń

Wykonanie operacji w szpitalu odroczone z powodu wyczerpania limitu świadczeń

W Szpitalu Publicznym przy ulicy Unii Lubelskiej w Szczecinie doszło do sytuacji, która zmusza jedną z pacjentek, panią Jolantę, do dłuższego cierpienia. Planowany zabieg neurochirurgiczny, na który czekała z niecierpliwością, został odwołany. Powodem jest wyczerpanie przez placówkę medyczną limitu świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ). Dyrekcja szpitala twierdzi, że nie otrzymuje już żadnych środków od NFZ, jednak Fundusz zaprzecza tym słowom.

Dyrektor Szpitala Klinicznego nr 1 im. prof. Tadeusza Sokołowskiego Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, Konrad Jarosz, potwierdził te informacje. Podkreślił, że placówka była zmuszona wstrzymać świadczenia opieki zdrowotnej w trybie planowym, ponieważ przekroczyła limit finansowany przez NFZ w okresie od stycznia do października 2023 roku. Nie jest też pewne, jaka będzie ostateczna kwota ryczałtu na rok 2023.

Na pytanie o tę sytuację odpowiedziała Marta Siłakowska z Zachodniopomorskiego Oddziału NFZ: „Nie otrzymaliśmy żadnej informacji o problemach z realizacją planowanych zabiegów w Klinice Neurochirurgii Szpitala Klinicznego nr 1 PUM w Szczecinie”. Dodała także, że NFZ finansuje wszystkie świadczenia, nie tylko te zaplanowane, ale również dodatkowe zabiegi wykonywane poza kontraktem.