Planowane przetargi na sprzedaż zapomnianego terenu w Starym Mieście

Planowane przetargi na sprzedaż zapomnianego terenu w Starym Mieście

Nieruchomość o nieregularnym kształcie, położona pomiędzy ulicami Nabrzeże Wieleckie, Dworcowa i św. Ducha na Starym Mieście, jest przygotowywana przez miasto do sprzedaży w ramach przetargu. Ta działka obejmuje plac znajdujący się przy Starej Drukarni, z którego przez wiele lat odjeżdżały busy, jak również niezabudowaną przestrzeń, która kiedyś stanowiła miejsce przedwojennego hotelu Metropole.

Od długiego czasu, mieszkańcy wyrażali swoje niezadowolenie z estetyki placu znajdującego się na skrzyżowaniu ulic Nabrzeże Wieleckie i Dworcowa. Przez lata, tę niezabudowaną działkę dzierżawili właściciele firm transportowych obsługujących lokalne trasy. – Aktualnie ten teren nie jest już zajmowany przez przewoźników, którzy przenieśli się do innego miejsca. Istnieją dwie umowy dzierżawy na cele magazynowo–gospodarcze związane z modernizacją budynku Starej Drukarni. Umowy są zawarte na czas nieoznaczony, z zastrzeżeniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia – wyjaśnia Sylwia Cyza-Słomska, przedstawicielka urzędu miasta.

Interesującą historię ma działka sąsiadująca ze Starą Drukarnią od strony ulicy św. Ducha. Na początku XX wieku, na tym miejscu znajdował się jeden z największych hoteli Szczecina – Metropole, oferujący 100 pokoi, basen, restaurację oraz garaże. Niestety, budynek został zniszczony podczas bombardowań wojennych i później usunięto jego gruzy.

Miasto jest w trakcie przygotowań do przetargu na sprzedaż nieruchomości obejmującej oba te place oraz dodatkowy pas terenu prowadzący w stronę ulicy Wyszyńskiego. – Ogłoszenie przetargu planowane jest na jesień tego roku, a sam proces najprawdopodobniej zakończy się pod koniec 2024 roku. Aktualnie regulowany jest stan prawny w księgach wieczystych po przeprowadzonym podziale geodezyjnym terenu – informuje Sylwia Cyza-Słomska.

Następnie niezbędne będzie zebranie informacji od jednostek doradczych, przygotowanie uchwały dotyczącej zgody na sprzedaż nieruchomości przez radę miasta oraz wycena działki. Po spełnieniu wszystkich formalności możliwe będzie ogłoszenie przetargu.

W ostatnich miesiącach, ten zaniedbany kwartał zaczął doznawać pewnych zmian. Lokalny inwestor podjął się remontu Starej Drukarni. Budynek ma odzyskać swój dawną prezencję ze zdobioną elewacją, a w jego wnętrzu planowany jest hotel, sala konferencyjno–bankietowa oraz restauracja.