Zaplanowana rozbudowa parkingu koło pętli "Turkusowa" – ale jest pewien haczyk

Zaplanowana rozbudowa parkingu koło pętli "Turkusowa" – ale jest pewien haczyk

Plan rozbudowy parkingu zlokalizowanego przy autobusowo-tramwajowej pętli „Turkusowa”, na prawobrzeżu miasta, został oficjalnie ogłoszony. W ramach projektu przewiduje się dodatkowe 129 miejsc parkingowych. Jednakże wciąż pozostaje otwarta kwestia zgromadzenia niezbędnych funduszy w miejskim budżecie na realizację zadania.

Parking aktualnie mieści 55 pojazdów, jednak po planowanej ekspansji, liczba dostępnych miejsc wzrośnie ponad trzykrotnie. Prezydent miasta, Piotr Krzystek, w mediach społecznościowych podkreślił, jak ważna jest ta inwestycja: „Od dawna sugerowaliście, że to miejsce należy rozbudować. Długo trwały wszystkie uzgodnienia z PKP, ale byliśmy do tego zobowiązani. Dziś już ostatnia prosta. Szykujemy się do ogłoszenia przetargu”.

Jednak, jak zdaje się wynikać z informacji Kacpra Reszczyńskiego z ZDiTM, ta ostatnia prosta może okazać się dłuższa niż oczekiwano: „Przetarg zaplanowano po zabezpieczeniu środków w budżecie miasta na realizację tego zadania. Ewentualna realizacja planowana jest na lata 2024/2025. Czas realizacji uzależniony jest od terminu zapewnienia środków”.

Plan rozbudowy, oprócz utworzenia nowych miejsc parkingowych, przewiduje również remont obecnie istniejących stanowisk. Pięć z nich zostanie dedykowane dla osób niepełnosprawnych. Ponadto, przy pętli zlokalizowane zostanie specjalne miejsce dla pojazdów technicznych należących do spółki Tramwaje Szczecińskie. Projekt obejmuje także budowę dodatkowych jezdni manewrowych, systemu odwodnienia, oświetlenia ulicznego oraz nasadzenia roślinności.

Wcześniejsze doniesienia sugerowały, że rozbudowa parkingu przy nasypie kolejowym będzie wiązała się z koniecznością wycinki 29 drzew i przesadzenia kolejnych 3. Nie tylko mieszkańcy okolic korzystają z parkingu przy „Turkusowej”, ale również kierowcy spoza miasta czy z dalszych osiedli prawobrzeża, którzy tutaj przesiadają się na tramwaje jadące w stronę centrum miasta.