Zakończenie budowy zbiornika retencyjnego w Szczecinie jako część większego projektu inwestycyjnego
W Szczecinie zakończono pracę nad projektem konstrukcyjnym zbiornika retencyjnego, który znajduje się przy ulicy Ostoi-Zagórskiego. Zbiornik ma zdolność pomieszczenia ponad 6 tysięcy m3 wody i jego kluczowym celem będzie zgromadzenie wód opadowych z obszarów sąsiednich.
Ten nowy zbiornik jest elementem części większego planu inwestycyjnego, który obejmuje również przebudowę okolicznych dróg i trzeci etap Trasy Północnej.
– W skład zbiornika wchodzą różne struktury inżynierskie, takie jak niecka zbiornika retencyjnego, budowla rozdzielenia wód na Strudze Sienniczka, kolektor dopływu wody do zbiornika o średnicy 1200 mm oraz wylot do zbiornika, drenaż niecki zbiornika za pomocą sączków o średnicy 7,5 cm i 10 cm, które prowadzą do Strugi Sienniczka, uszczelnienie czaszy zbiornika dwiema warstwami geomembrany, a także wylot ze zbiornika kolektorem o średnicy 600 mm prowadzący do Strugi Sienniczka – wyjaśnia Piotr Zieliński, rzecznik prasowy ds. inwestycji w mieście.
W skład projektu weszły również prace związane z budową drogi technicznej umożliwiającej dojazd do zbiornika, instalacją lamp oświetleniowych i ogrodzenia. Wraz z zbiornikiem został utworzony system kanałów grawitacyjnych, który ma za zadanie przetransportować dużą ilość wody. Całkowita długość elementów systemu kanalizacji deszczowej i sanitarnej wynosi 7201,2 metrów.
Zbiornik obejmuje obszar 0,27 hektara, podczas gdy jego dno zajmuje 0,164 hektara. Całkowita czynna objętość wynosi 6622 m3, a głębokość czynna – 2,8 metra.
Budowę zbiornika wykonano przez konsorcjum firm Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjno-Budowlanych ELJOT Jacek Luterek i Eljot Jacek Luterek Spółka komandytowa. Całościowe koszty budowy wyniosły ponad 13,7 miliona złotych brutto. Nadzór nad całą inwestycją sprawuje spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie.