Bezpośrednie wsparcie dla osób doświadczających kryzysu psychicznego w Szpitalu "Zdroje"
Szpital „Zdroje” w Szczecinie, który nawiązał współpracę z pilotażowym programem Centrum Zdrowia Psychicznego (CZP), oferuje dorosłym osobom przeżywającym kryzys psychiczny natychmiastowe wsparcie. Dostęp do pomocy jest możliwy bez potrzeby skierowania czy umówienia wizyty, a punkty wsparcia specjalistycznego uruchomiono przy ul. św. Wojciecha. Pacjenci, którzy nie są jeszcze gotowi osobiście odwiedzić centrum, mogą skorzystać z możliwości kontaktu telefonicznego.
Rzeczniczka Szpitala „Zdroje”, Magdalena Knop, wyjaśnia, że dzięki wprowadzeniu programu CZP, osoby cierpiące na kryzys psychiczny mogą otrzymać bezpośrednie wsparcie. Główne punkty zgłoszeniowe działają od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-18. Wsparcia udzielają czterej psycholodzy dyżurujący na miejscu. Ponadto pacjenci mogą się kontaktować telefonicznie lub mailowo – dane kontaktowe dostępne są na stronie internetowej placówki.
Katarzyna Rączkiewicz, psycholog z Centrum Zdrowia Psychicznego Szpitala „Zdroje”, tłumaczy, że kryzys psychiczny to sytuacja, w której dotychczasowe sposoby radzenia sobie z problemami stają się nieskuteczne. Osoby szukające pomocy często cierpią na zaburzenia równowagi emocjonalnej, które objawiają się uczuciem stresu, przygnębieniem, przewlekłym smutkiem, brakiem motywacji czy chęci do podejmowania codziennych działań. Katarzyna Rączkiewicz podkreśla również potrzebę większej dbałości o zdrowie psychiczne i zwraca uwagę na konieczność odczarowania społecznego obrazu wizyt u psychologa lub psychiatry.
Wsparcia udzielanego w ramach programu CZP mogą oczekiwać wszyscy dorośli doświadczający kryzysu psychicznego. Po zgłoszeniu się do punktu zgłoszeniowo-koordynacyjnego pacjent przechodzi wywiad, a następnie psycholog ocenia stan zdrowia i ustala plan dalszego postępowania. Magdalena Knop dodaje, że Centrum Zdrowia Psychicznego oferuje wsparcie dostosowane indywidualnie do sytuacji pacjenta. Możliwe jest skierowanie pacjenta na terapię w poradni zdrowia psychicznego lub zaproszenie go do dziennego oddziału psychiatrycznego, gdzie terapia jest prowadzona przez kilka godzin w dni robocze. W razie konieczności pacjent może być skierowany na izbę przyjęć psychiatryczną i dalsze leczenie na całodobowym oddziale psychiatrycznym.
Warto jednak zwrócić uwagę, że porady realizowane w ramach Centrum Zdrowia Psychicznego nie obejmują leczenia uzależnień oraz leczenia zaburzeń funkcji poznawczych, takich jak otępienie, demencja czy choroba Alzheimera.
W ramach programu CZP działa również Zespół Psychiatrii Środowiskowej. Dr Michał Szelepajło, kierownik zespołu, wyjaśnia, że oferują kompleksowe wsparcie dla pacjentów borykających się z różnego rodzaju problemami psychicznymi, takimi jak nerwice, lęki czy depresje. Jeżeli sytuacja tego wymaga, specjaliści są w stanie udzielić pomocy pacjentowi i jego bliskim bezpośrednio w ich domu.