Zaczął się prawdziwy koszmar z parkingiem w okolicy szpitala na Unii Lubelskiej w Szczecinie

Zaczął się prawdziwy koszmar z parkingiem w okolicy szpitala na Unii Lubelskiej w Szczecinie

Według radnego Władysława Dzikowskiego, problem z parkingiem powstały przez budowę przy szpitalu na Unii Lubelskiej w Szczecinie to dopiero początek. Mieszkańcy są już teraz z tego powodu niezadowoleni.
Centrum medyczne o wartości 800 mln zł jest budowane za przyszpitalnym parkingiem. Będzie ono połączone tunelem z budynkami szpitala. Kilka miesięcy temu wykonawca przejął kilkaset miejsc parkingowych naprzeciwko szpitala dla potrzeb inwestycji. Wywołało to lawinę problemów nie tylko związanych z parkowaniem. Mieszkańcy ulic sąsiednich skarżą się również na pękające ściany domów, niszczenie ulic i chodników, oraz zastawianie posesji przez innych kierowców. Situacji nie ułatwia fakt, że szpital i PUM przeprowadzą na terenie szpitala łącznie sześć inwestycji wartych 2,5 mld zł, co potrwa kilka lat.

Problemem zajmowali się dzisiaj radni z komisji zdrowia i budownictwa. Przedstawiciele mieszkańców opowiadali o sytuacjach jakie mają miejsce w związku z budową i rywalizacją o miejsca parkingowe. Jednym z nich był incydent, gdy samochód prawie potrącił dziecko. Innym razem ratownik musiał biec z dzieckiem do szpitala, bo karetka nie mogła podjechać, bo ulica była zamknięta. Wczoraj rano znów nie było przejazdu w obu kierunkach – wyliczał jeden z mieszkańców.

Radny Łukasz Tyszler, przewodniczący komisji zdrowia mówił, że mimo iż inwestorami są PUM i szpital, radni i miasto starało się pomóc, choć problem jest bardzo trudny.

Czarny scenariusz przedstawił radny Władysław Dzikowski, przewodniczący komisji budownictwa. Jego zdaniem prawdziwe problemy dopiero przed mieszkańcami,bo inwestycja jest na wstępnym etapie.
– Być może rozwiązaniem będzie zawieszenie pozwolenia na budowę. Nie możemy dopuścić, aby część miasta była całkowicie zablokowana- mówił.

Andrzej Loch, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Szczecinie wyliczał dalsze problemy. – To dopiero początek tych budów. Te obiekty będą podłączane do sieci miejskich, będzie budowany tunel. Za jakiś czas ulica Unii Lubelskiej zostanie zamknięta na całej długości tego wykopu. Nie wiem jak władze szpitala i nadzorujący budowę mają to przygotowane w harmonogramach. Społeczeństwo powinno być o tym poinformowane z wyprzedzeniem. Reszty tego parkingu przed szpitalem też nie będzie.

Kanclerz PUM, Krzysztof Goralski przyznaje, że inwestycja wywołuje problemy, ale nie było możliwości, aby prace na kilku budowach były wykonywane w różnych terminach.
– Zależy nam na dobrych relacjach z mieszkańcami. Nie jest rozważane zamknięcie Unii Lubelskiej. Miejsca parkingowe to ważny temat, ale zwracam uwagę, że do tej pory były bezpłatne, co powodowało brak rotacji. Popatrzymy też na sprawę od strony medycznej. Czy zależy nam, aby w Szczecinie było wielkie centrum medyczne aby mieszkańcy nie musieli jeździć do szpitali w innych częściach Polski. Te inwestycje są nam potrzebne – mówił Krzysztof Goralski.

Ostatecznie zdecydowano, że na początku kwietnia może dojść do spotkania inwestorów z mieszkańcami, a radni otrzymają harmonogram prac na budowach.