Szczecin: zabytkowe hydranty to przeszłość
Nadal trwa gruntowny remont al. Jana Pawła II. Wiąże się to z wymianą hydrantów, które rozmieszczone są w odstępach na całej długości ulicy. To, co wydawałoby się usprawnieniem funkcjonowania miasta Szczecin, wzbudza po raz kolejny kontrowersje i niezadowolenie mieszkańców. Dlaczego?
Szczecin i ich stuletnie hydranty
Tym razem spór toczy się o zabytkowe, ponad stuletnie hydranty, które zostały zdemontowane i zabezpieczone. Nie ma w tym nic dziwnego poza faktem, że na ich miejsce pojawiły się całkowicie nowe, czerwone rozwiązania. Wielu mieszkańcom, jak i samym radnym koncepcja ta niespecjalnie przypadła do gustu. Jak można usłyszeć, propozycje umiejscowione w nowych chodnikach są zbyt nowoczesne względem starej architektury miasta. Poza tym zmieniła się ich odległość względem ulic i chodnika, co także wzbudziło dość spore niezadowolenie.
Mieszkańcy zgodnie twierdzą, iż w wielu miastach takie hydranty doskonale sprawdzają się nadal, komponując się z klimatem i przypominając historię. Tymczasem władze miasta Szczecin odpowiadają na zarzuty, twierdząc, iż zabytkowe i efektowne hydranty, co prawda są urokliwe, jednak nie spełniają współczesnych wymogów straży pożarnej. Agnieszka Kurzawa, radna miasta złożyła zapytanie w tym temacie do prezydenta. Na mocy umowy zawartej z Wykonawcą, wszystkie zdemontowane hydranty stają się własnością Zakładów Wodociągów i Kanalizacji. Wydaje się jednak, iż problem nie został do końca zbagatelizowany. Co prawda historyczne pamiątki nie wrócą już na ulice Szczecina, jednak nowoczesne, czerwone rozwiązania zostaną zastąpione bardziej stonowanymi, ciemnymi koncepcjami.
Dzięki temu choć w mniejszym stopniu będą lepiej się komponować z architekturą. Ponadto nowe hydranty będą posiadały wytłoczony herb miasta, co również spotkało się z zadowoleniem.