Świat polityki pożegnał Jana Stopyrę, postać szczecińskiej sceny politycznej

Świat polityki pożegnał Jana Stopyrę, postać szczecińskiej sceny politycznej

Tragiczne wieści o odejściu Jana Stopyry, znaczącej postaci politycznej Szczecina, zostały podane do publicznej wiadomości przez prezydenta Piotra Krzystka. Stopyra zrezygnował z działalności publicznej już parę lat temu. W swojej karierze politycznej pełnił funkcję radnego miasta oraz był delegowany przez prezydenta do koordynacji współpracy senioralnej.

„Niezmiernie smutno mi przekazać informację o śmierci Jana Stopyry – dawnego prezydenta naszego miasta, Szczecina, wieloletniego radnego miejskiego i ostatnio mojego reprezentanta ds. współpracy senioralnej. To niepowtarzalna postać, której wkład w rozwój miasta był nieoceniony” – napisał na swoim profilu społecznościowym Piotr Krzystek.

Jan Stopyra przyszedł na świat w 1934 roku w Stanisławowie. W okresie PRL-u sprawował urząd prezydenta Szczecina, kierując administracją miejską przez lata 1973-1984. Był przewodniczącym rady miasta w latach 2002-2006 oraz 2010-2014. Przez większość swojego życia pozostawał związany z lewicą, a w ostatnich dwóch wyborach aktywnie popierał obecnego prezydenta, Piotra Krzystka. Ostatni raz ubiegał się o mandat radnego w wyborach w 2018 roku.

Podczas jego prezydentury w Szczecinie rozpoczęto budowę wielu istotnych dla miasta inwestycji, takich jak Trasa Zamkowa czy alei fontann. Szczecin zyskał również magistralę wodną z ujęcia w Miedwiu. Za czasów Jana Stopyry powstały również liczne blokowiska na osiedlach Słonecznym i Książąt Pomorskich.

Jan Stopyra przez szesnaście lat, od 2002 do 2018 roku, nieustannie pełnił rolę radnego Szczecina.