Prezydent Andrzej Duda zaproszony do uczestnictwa w odsłonięciu pomnika w Szczecinie

Prezydent Andrzej Duda zaproszony do uczestnictwa w odsłonięciu pomnika w Szczecinie

Według informacji zdobytych przez lokalny portal internetowy W Szczecinie, planuje się, że prezydent Polski, Andrzej Duda, weźmie udział 30 sierpnia w ceremonii odsłonięcia nowego pomnika. Monument znajduje się przed budynkiem Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie. Wybrana data nie jest przypadkowa – tego dnia przypada rocznica podpisania porozumień sierpniowych, a miasto tradycyjnie obchodzi uroczystości zorganizowane przez NSZZ Solidarność.

Na chwilę obecną NSZZ Solidarność nie potwierdziło oficjalnie obecności prezydenta Dudy na sierpniowych uroczystościach w Szczecinie, jednak informacje uzyskane przez portal W Szczecinie sugerują, że jego udział jest prawie pewny. Planuje się, że Andrzej Duda będzie uczestniczył w uroczystościach upamiętniających rocznicę podpisania porozumień sierpniowych oraz odsłoni nowy pomnik. Pomnik to instalacja zawierająca ogromną śrubę okrętową, która została postawiona przed Urzędem Wojewódzkim. Całość konstrukcji waży aż osiem ton i ma wysokość siedmiu metrów.

Zgodnie ze słowami wojewody Zbigniewa Boguckiego wygłoszonymi na początku sierpnia: „To jest śruba okrętowa ze statku m/s „Solidarność”. Będą tam także granitowe płyty symbolizujące fale Morza Bałtyckiego. Symbolem jest podróż, wyprawa, walka z falami. Korzystamy z dobrodziejstw wolnego kraju i jest to efekt tego, że w przeszłości byli odważni ludzie, którzy walczyli i płynęli ku wolności”.

W nadchodzącym tygodniu odbędzie się jeszcze jedno znaczące wydarzenie – 28 sierpnia ma zostać podpisane porozumienie dotyczące rozpoczęcia remontu słynnej stoczniowej świetlicy. Uroczystość ma być honorowana obecnością Piotra Glińskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Mieczysława Jurka, szefa NSZZ Solidarność Pomorza Zachodniego oraz Joachima Brudzińskiego, eurodeputowanego PiS.