Poszukiwane ofiary wyrafinowanego złodzieja w szpitalach – apel policji

Poszukiwane ofiary wyrafinowanego złodzieja w szpitalach – apel policji

Niefortunne doświadczenie mieli pacjenci szpitali w całym kraju, gdzie przez kilka miesięcy operował bezlitosny 54-letni złodziej. Wchodząc na oddziały jako roztroski odwiedzający, daleki krewny czy nawet personel medyczny, ten sprytny oszust okradał osoby chore i bezradne. Po zatrzymaniu w Szczecinie, policja teraz poszukuje osób, które padły ofiarą jego działalności.

Złodziej powrócił na wolność w listopadzie 2023 roku i do końca stycznia następnego roku wymknął się kontroli, kradnąc od pacjentów w szereg miast – Jaworzno, Gdańsk, Świnoujście, Gdynia, Kraków, Oława, Warszawa i Szczecin. Przyznał się do tych przestępstw po zatrzymaniu przez Komisariat Policji Szczecin Niebuszewo.

Opisując metody przestępcy, szczecińska policja podkreśla jego spryt i perfekcyjne przygotowanie. Wykorzystując momenty nieuwagi pacjentów, wchodził pewnym krokiem na oddziały czy korytarze, udając różne role. Okradał śpiących pacjentów, zabierając ich rzeczy wartościowe, a potem spokojnie opuszczał placówkę.

Ofiarami złodzieja najczęściej padali pacjenci śpiący lub pod wpływem leków, co ułatwiało mu bezlitosne kradzieży. Policja zaznacza, że złodziej wykorzystywał też swój wygląd, elokwencję i aparycję, które nie budziły podejrzeń. Przestępca został ostatecznie zauważony przez personel szpitala po zgłoszeniu jednej z pacjentek, która nie dała się okraść.

Kiedy do policji wpłynęło kolejne zgłoszenie o kradzieży karty płatniczej w innym szpitalu, funkcjonariusze natychmiast skojarzyli te dwa incydenty. Dzięki koordynowanym działaniom pionu dochodzeniowo – śledczego, kryminalnych i dzielnicowych, sprawca został zidentyfikowany, namierzony i zatrzymany.

Teraz za kratami na decyzję sądu czeka złodziej. Policjanci prowadzą poszukiwania osób, które mogły paść ofiarą przestępcy między 24 listopada 2023 roku, a końcem stycznia 2024 roku.