Perspektywa pojawienia się lokali usługowych w okolicach Zamku Książąt Pomorskich

Perspektywa pojawienia się lokali usługowych w okolicach Zamku Książąt Pomorskich

Może się okazać, że u podnóża tarasów zamkowych przy ulicy Kuśnierskiej wybudowane zostaną dwa lokale usługowe. Monika Adamowska, rzecznik prasowy Zamku Książąt Pomorskich, mówi o potencjalnym wyzwaniu związanym z warunkami technicznymi pomieszczeń. Przestrzenie te mogą być wykorzystane na działalność gastronomiczną.

Określone miejsca, znajdujące się pod południowymi tarasami, mają wysokość od 2,2 do 2,6 metrów. Dodatkowym problemem jest nachylenie ulicy Kuśnierskiej. Mimo tych trudności, Zamek planuje zainicjować procedurę umożliwiającą tzw. odstępstwa od norm. Po otrzymaniu odpowiednich pozwoleń, przewidziane są tam niewielkie lokale usługowe – mówi Adamowska.

„Funkcje techniczne i zaplecza są konieczne” – mówi rzecznik prasowy. Pozostałe pomieszczenia pod południowym tarasem będą nadal pełniły funkcje techniczne (m.in. wentylatorni) oraz zaplecza dla pobliskich galerii wystawienniczych. Adamowska podkreśla, że brakuje takich pomieszczeń.

– Są one niezbędne do przechowywania zbiorów, cennych eksponatów i dzieł sztuki na potrzeby wystaw – tłumaczy. – Zamek musi zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa eksponatom, zarówno własnym, jak i tym znajdującym się w depozycie lub przewożonym na czas wystaw cennych dzieł sztuki z polskich i zagranicznych muzeów.

Gastronomia zostanie umieszczona w innych miejscach, jak informuje rzecznik prasowy. Są to głównie narożniki skrzydła północnego i wschodniego oraz tarasy. – Już podczas przygotowywania inwestycji, Zamek miał na uwadze cel stworzenia jak największej, atrakcyjnej powierzchni dostępnej dla gości i zwiedzających – podkreśla.

Przebudowa południowych tarasów zamkowych od strony ulicy Kuśnierskiej wywołała dyskusję wśród mieszkańców. Michał Dębowski, miejski konserwator zabytków przekonywał, że mogły zostać dostosowane do zupełnie nowej funkcji. Wyobraźcie sobie piękne witryny, turystów korzystających z oferty kawiarni, antykwariatów, galerii sztuki i sklepów z pamiątkami, które znajdują się w budynku.

„Kompleksowe zagospodarowanie tarasów oraz odbudowa skrzydła północnego Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie” to największa inwestycja od czasów powojennej odbudowy zamku. Koszt całego przedsięwzięcia wynosi 85 mln zł, z czego 31 mln zł na modernizację tarasów finansowane jest z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Reszta środków pochodzi z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.